Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է Երևանի կենդանաբանական այգու տարեշրջանի բացմանը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տիկնոջ և երեխաների հետ միասին մասնակցել է Երևանի կենդանաբանական այգու հերթական տարեշրջանի բացմանը: Երևանցիների սիրված հանգստի գոտին այցելուներին այս տարի դիմավորում է բոլորովին նոր, հարմարավետ ու ժամանակակից պայմաններով և հնարավորություններով: Երևանի քաղաքապետը տնօրենի ուղեկցությամբ շրջել է այգում, ծանոթացել կենդանաբանական այգու վերակառուցման և զարգացման ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, որոնք ամբողջությամբ ավարտվել են: Քաղաքապետին ներկայացնելով աշխատանքների մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում այսօր արդեն այգում գերիշխում են մեծ և ընդարձակ ազատավանդակները՝ կենդանիների համար ապահովելով առավել բնական միջավայր:
Հարկ է նշել, որ 2016-2018 թվականներին իրականացված աշխատանքների արդյունքում շահագործման է հանձնվել գայլերի և արջերի 2 անցուղիներով նոր ազատավանդակը՝ 5550 քմ ընդհանուր տարածքով, ինչը 5 անգամ ավել է, քան նախկինում զբաղեցրած մակերեսը: Կառուցվել է նաև 2 դիտահարթակ, որտեղ կարող են տեղավորվել միաժամանակ շուրջ 30 այցելու: Ծրագրի շրջանակում կառուցվել է նաև առյուծների նոր ազատավանդակը՝ 2950 քմ մակերեսով, որից 400 քմ-ը որպես կենդանիների ձմեռային կացարան: Այստեղ ևս կառուցվել է 2 դիտահարթակ, որտեղ կարող են տեղավորվել միաժամանակ շուրջ 80 այցելու: Կենդանաբանական այգում ստեղծվել է նաև 1200 քմ մակերեսով կենդանիների հետ անմիջական շփման գոտի: Բացի այդ, կառուցվել է նաև կենդանիների կարանտին, որը խիստ անհրաժեշտ էր այգու բնականոն գործունեության համար: Պատասխանատուները նաև նշել են, որ ծրագրի շրջանակում այգու գլխավոր ճանապարհի ձախակողմյան հատվածում, քայքայված շինությունների փոխարեն, կառուցվել են նոր ազատավանդակներ, իրականացվել բարեկարգման, ասֆալտապատման, կանաչապատման լայնածավալ աշխատանքներ։
Այնուհետ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նախ հիշեցրել է, որ այգու վերակառուցման և զարգացման ծրագիրը մեկնարկել էր դեռ 2012թ-ից, որի առաջին փուլն ավարտին էր հասցվել 2015 թվականին և, հաշվի առնելով իրականացված մեծածավալ աշխատանքների արդյունքն ու բնակիչների ոգևորությունը, Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնեց 2-րդ փուլի աշխատանքներն ու 2016թ.-ին տվեց դրանց մեկնարկը:
«Կենդանաբանական այգին մենք համարում ենք Երևանի այցեքարտերից մեկը, և այն ծրագիրը, որը նախաձեռնեցինք ու այս տարիների ընթացքում հաջողությամբ կյանքի կոչեցինք, ուներ մեկ նպատակ. հանգստի այս գոտին դարձնել հարմարավետ ու ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխան: Այսօր ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ Կենդանաբանական այգու հերթական այս տարեշրջանը մենք սկսում ենք զարգացման ծրագրի երկրորդ փուլն արդեն ավարտած, որի արդյունքում, ինչպես և խոստացել էինք, այգին համալրվել է ավելի մեծ և ընդարձակ ազատավանդակներով, ինչը հնարավորություն կտա այցելուներին առավել բնական միջավայրում և ավելի հարմարավետ հարթակներից տեսնել կենդանիներին: Արդեն վստահաբար կարող ենք նաև ասել, որ Երևանի կենդանաբանական այգին, որը ժամանակակից լուծումներով և այցելուների սպասարկման ու կենդանիների պահպանման չափանիշներով համապատասխանում է միջազգային նորմերին, դառնում է իսկապես տարածաշրջանային առաջատար կենտրոն, որը տարվա բոլոր սեզոններին անընդմեջ կընդունի այցելուների: Հաջողված հերթական մեր այս ծրագիրը ևս մենք նվիրում ենք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին», - նշել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը նաև հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է մեկնարկել ծրագրի երրորդ փուլը, որով էլ, ըստ էության, ամբողջությամբ կավարտվեն այգու վերակառուցման աշխատանքները:
«Երրորդ փուլով մենք ամբողջությամբ ավարտին կհասցնենք կենդանաբանական այգու վերակառուցման և զարգացման ծրագիրը, ինչի արդյունքում կարող ենք վստահաբար ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, Երևան քաղաքը ունի իսկապես ներկայանալի Կենդանաբանական այգի, որը կարող է հաջողությամբ մրցակցել աշխարհի գրեթե բոլոր կենդանաբանական այգիների հետ: Մեր առջև խնդիր ենք դրել նաև այգին հարստացնել նոր կենդանիներով, որպեսզի կարողանանք ավելի շատ կենդանատեսակներ ներկայացնել այցելուներին: Հույս ունեմ, որ զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուներն ու կազմակերպությունները այսուհետ մայրաքաղաք այցելող հյուրերին կուղեկցեն նաև Երևանի կենդանաբանական այգի, որն արդեն իսկ սիրված հանգստի գոտի է դարձել ինչպես մեր համաքաղաքացիների, այնպես էլ քաղաքի հյուրերի համար: Պետք է նաև նշեմ, որ այգու տնօրինությանն այսօր հնարավորություն է տրված Երևանի կենդանաբանական այգին ներկայացնել միջազգային հարթակներում, ինչը, համոզված եմ, կնպաստի միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ձևավորմանն ու ընդլայնմանը, որի արդյունքում կիրականացվի փորձի փոխանակում, ինչպես նաև նոր կենդանիների ձեռքբերման հնարավորություն կստեղծվի», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:

Мэр Тарон Маргарян принял участие в открытии сезона Ереванского зоопарка
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с супругой и детьми принял участие в открытии очередного сезона Ереванского зоопарка. В этом году любимая зона отдыха ереванцев встречает посетителей в совершенно новых, удобных и современных условиях. В сопровождении директора парка, мэр Еревана прошелся по парку, ознакомился с работами, полностью реализованными в рамках второго этапа программы по реконструкции и развитию зоопарка. Представив мэру подробности программы, ответственные лица отметили, что уже сегодня в парке преобладают большие и просторные вольеры, обеспечивая более естественную среду для животных.
Стоит отметить, что в результате реализованных за 2016-2018гг. работ, был сдан в эксплуатацию новый вольер (5550кв.м) для волков и медведей, площадь которого в 5 раз больше прежней. Были построены также две смотровые площадки, где одновременно могут находиться около 30 посетителей. Построен новый вольер для львов, площадью в 2950 кв.м. Здесь также работают 2 смотровые площадки, где одновременно могут находиться около 80 посетителей. Создана также специальная зона, площадью в 120кв.м, для непосредственного общения с животными. Построен также карантинный центр временного содержания животных. Ответственные лица отметили, что в рамках программы на левой стороне главной дороги парка вместо разрушенных строений построены новые вольеры и осуществлены работы по благоустройству, укладке асфальта и озеленению.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Тарон Маргарян в первую очередь отметил, что программа по реконструкции и развитию парка была начата еще в 2012 году, первый этап которой был завершен в 2015 году, и принимая во внимание результат проделанных работ и отклик жителей, мэрия Еревана инициировала работы второго этапа, которые начались в 2016 году.
«Ереванский зоопарк для нас является одной из визитных карточек столицы, и у этой успешно реализованной нами за эти годы программы была одна цель-сделать эту зону отдыха комфортной и соответствующей современным международным стандартам. Сегодня с радостью должен отметить, что очередной сезон зоопарка мы открываем, заранее завершив второй этап программы развития, в результате чего, как мы и обещали, парк дополнен более большими и широкими вольерами, что даст возможность посетителям в более удобных условиях наблюдать за животными. С уверенностью можем также сказать, что соответствующий международным стандартам Ереванский зоопарк становится ведущим региональным центром, принимающим посетителей в течении всего года. Эту нашу очередную успешную программу мы также посвящаем 2800-летию основания Еревана»,-отметил мэр столицы.
Тарон Маргарян добавил также, что в ближайшем будущем планируется начать третий этап программы, в завершении которого парк будет полностью реконструирован.
«В рамках третьего этапа мы полностью доведем до конца программу по реконструкции и развитию зоопарка, и в результате сможем с уверенностью сказать, что Республика Армения, город Ереван имеют представительный зоопарк, который может успешно конкурировать почти со всеми зоопарками мира. Мы поставили перед нами также задачу-дополнить парк новыми видами животных. Надеюсь, что ответственные лица и организации сферы туризма впредь будут приводить гостей, посетивших столицу, и в ереванский зоопарк, который уже стал любимой зоной отдыха как для наших сограждан, так и гостей столицы. Должен также отметить, что администрации парка дана возможность представлять Ереванский зоопарк на международных площадках, что, по моему убеждению, будет способствовать созданию и расширению сотрудничества с различными международными организациями, в результате чего будет осуществлен обмен опытом, а также будет создана возможность для приобретения новых животных»,-отметил Тарон Маргарян.