Քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերաբերող հարցեր
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական իրավունքների պաշտպանության բարձրացմանն ուղղված քննարկում, որին մասնակցել են Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Սամվել Մերթարջյանը, սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը, Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիկ» միության ծրագրերի պատասխանատու Ռուզաննա Սարգսյանը, Եվրամիության փորձագետներ, նաև Երևանի քաղաքապետարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումների պատասխանատուներ:
Ողջունելով ներկաներին` աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Սամվել Մերթարջյանը նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրների լուծմանն ուղղված աշխատանքները Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրային առաջնահերթություններից են: Այս համատեքստում սերտ համագործակցություն է ձևավորված հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներով զբաղվող տարբեր հասարակական կազմակերպությունների հետ, ինչը, Սամվել Մերթարջյանի հավաստմամբ, մեծապես նպաստում է իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանն ու դրանց ընդլայնմանը: Նա նաև ներկայացրել է վերջին տարիներիներին Երևան քաղաքում մատչելիության ապահովման ուղղությամբ աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ դրանցում իրենց կարևոր մասնակցությունն ունեն նաև շահագրգիռ հկ-ները, որոնք իրականացնում են հասարակական վերահսկողություն:
Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիկ» միության ծրագրերի պատասխանատու Ռուզաննա Սարգսյանն էլ ներկայացրել է Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական իրավունքների պաշտպանություն` հայկական հկ-ների կարողությունները զարգացնելու և վերջիններիս Եվրախորհրդի մոնիթորինգային մեխանիզմներին մասնակից դարձնելու միջոցով» ծրագիրը: Նշվել է, որ այս ծրագրի շրջանակում իրականացվում են մասնավորապես հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական իրավունքների պաշտպանվածությունը գնահատելու համապարփակ վերլուծություններ, ՀՀ օրենսդրության, Եվրոպական սոցիալական խարտիայի և «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի» դրույթների միջև հակասությունները բացահայտելու նպատակով: Եվ այս հանդիպում-քննարկումը ևս կազմակերպվել է ծրագրի շրջանակում: Ռուզաննա Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես իր պատրաստակամությունն է դրսևորում հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրների լուծմանն աջակցելու հարցում, ինչի արդյունքում իրականացվող ծրագրերն իսկապես օրինակելի են և գնահատվում են հենց շահառուների կողմից:
Եվրամիության փորձագետներն էլ, գոհունակություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետարանի պատրաստակամության համար, իրենց հերթին վստահեցրել են, որ կքննարկեն փոխադարձ փորձի ուսումնասիրման հնարավորությունները և ծրագրի ավարտին ամբողջական կներկայացնեն վերլուծական հաշվետվությունը:

Обсуждены вопросы,касающиеся людей с ограниченными возможностями
В мэрии Еревана состоялось обсуждение, направленное на повышение защиты социальных прав людей с ограниченными возможностями, в котором приняли участие заместитель секретаря аппарата мэрии Самвел Мертарджян, начальник управления социального обеспечения Рузанна Закарян, ответственный по программам Союза Инвалидов Армении «Пюник» Рузанна Саргсян, эксперты Евросоюза, а также должностные лица структурных подразделений мэрии Еревана.
Приветствуя присутствующих, заместитель секретаря аппарата мэрии Еревана Самвел Мертарджян отметил, что усилия, направленные на решение проблем людей с ограниченными возможностями, находятся среди программных приоритетов мэрии Еревана. В этом контексте сформировано тесное сотрудничество с различными общественными организациями, занимающимися проблемами людей с ограниченными возможностями, что, по  словам Самвела Мертарджяна, способствует повышению эффективности реализуемых программ и их расширению. Он также отметил работы, направленные на обеспечение доступности в Ереване, осуществленные в последние годы, подчеркнув, что заинтересованные ОО, осуществляющие контроль,играют в этом важную роль.
Ответственный по программам Союза Инвалидов Армении Рузанна Саргсян представила программу «Защита социальных прав людей с ограниченными возможностями посредством развития возможностей общественных организаций и их участие в механизмах мониторинга Евросоюза», осуществляемую при финансовой поддержке Евросоюза. Было отмечено, что в рамках этой программы в частности осуществляется комплексный анализ для оценки защиты социальных прав людей с ограниченными возможностями, чтобы исключить противоречия между положениями Законодательства РА и Европейской Социальной Хартии и «Конвенции ООН по защите прав людей с ограниченными возможностями». И данная встреча-обсуждение также организована в рамках этой программы. Рузанна Саргсян также отметила, что мэрия Еревана всегда выражает готовность оказывать  содействие в решении проблем людей с ограниченными возможностями, в результате чего все программы являются успешными и заслуживают оценки самих бенефициаров.
Эксперты Евросоюза, выразив удовлетворение готовностью мэрии Еревана, в свою очередь заверили, что обсудят возможности изучения двухстороннего опыта и в завершении программы представят отчет об анализе.