Քննարկվել են ներդրումային ծրագրերին առնչվող հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է լիբանանյան «AZPro» ընկերության սեփականատեր Սայիդ Թաուկի հետ: Ներկայացնելով քաղաքային տնտեսության կառավարման կատարելագործմանն ուղղված բարեփոխումների ծրագրերը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ այս մասով առկա է նաև փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը:
«Գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված՝ այսօր մայրաքաղաքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում և մենք կարևորում ենք կոնկրետ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացումը։ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում բաց և պատրաստակամ է քննարկելու համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր և օժանդակելու դրանց կյանքի կոչմանը», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ «AZPro» ընկերության սեփականատեր Սայիդ Թաուկը բարձր է գնահատել քաղաքային տնտեսության կառավարման գործում քաղաքապետի մոտեցումները և վստահեցրել, որ իրենց ընկերությունը ևս պատրաստակամ է մասնակցություն ունենալու Երևանում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
«Մեր ընկերությունն իր գործունեությամբ հայտնի է զվարճանքների այգիների, խաղահրապարակների, ինչպես նաև բնակելի և առևտրային շենքերի շինարարության և զարգացման ոլորտներում։ Մենք կառուցում և շահագործում ենք զվարճանքի այգիներ Լիբանանում և Սաուդյան Արաբիայում, ինչպես նաև հիմնել ենք զվարճանքի այգիներ Միջին Արևելքում։ Որպես ոլորտի մասնագետ` կարող եմ վստահեցնել Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ Երևանն իրոք զարգացման մեծ ներուժ ունի, և մեր ընկերությունը հետաքրքրված է Երևանում ևս ծրագրեր իրականացնելու հարցում»,- ընդգծել է Սաիդ Թաուկը:
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության պատրաստակամության համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կնախանշի համագործակցության համար հստակ ուղղություններ՝ քաղաքային տնտեսության համապատասխան ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ:

Обсуждены вопросы, связанные с инвестиционными программами
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с владельцем ливанской компании «AZPro» Саидом Тауком. Представляя программы реформ, направленные на совершенствование управления городским хозяйством, мэр Тарон Маргарян отметил, что мэрия Еревана придаёт важность реализации совместных проектов с частным сектором и подчеркнул, что по этой части также готовы установить взаимовыгодное сотрудничество.
«В настоящее время в столице предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды, и мы придаём важность реализации конкретных программ и проектов. Мэрия Еревана, в рамках своих полномочий, открыта и готова обсуждать конкретные программы сотрудничества и содействовать их реализации»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за тёплый приём, владелец компании «AZPro» Саид Таук высоко оценил подходы мэра в вопросе управления городским хозяйством и заверил, что их компания также готова принять участие в реализации инвестиционных программ Еревана.
«Своей деятельностью наша компания известна в сфере строительства парков, игровых площадок, жилых и коммерческих зданий, а также в сфере развития. Мы строим и сдаем в эксплуатацию парки в Ливане и Саудовской Аравии, а также парки развлечений в регионе Среднего Востока. Как специалист сферы, хочу заверить Вас, господин мэр, что Ереван, действительно, имеет большой потенциал развития, и наша компания заинтересована в реализации программ в Ереване»,-отметил Саид Таук.
Поблагодарив за готовность сотрудничать, мэр Еревана Тарон Маргарян предложил создать рабочую группу, которая обсудит конкретные направления сотрудничества в разных сферах городского хозяйства для реализации инвестиционных программ.