Կազմվել է մուտքերի վերանորոգման 2016-2019թթ. աշխատանքների իրականացման ծրագիրն ու ժամանակացույցը
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է, որ սահմանված ժամանակացույցով մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում շարունակվում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի մուտքերի, ինչպես նաև հարթ և թեք տանիքների վերանորոգման աշխատանքները: Զեկուցվել է նաև, որ արդեն իսկ կազմվել է մուտքերի վերանորոգման 2016-2019 թվականների աշխատանքների իրականացման ծրագիրն ու ժամանակացույցը: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է հետևել աշխատանքների որակի պահպանմանը, ինպես նաև բնակչությանը պարբերաբար ներկայացնել ինչպես ընթացիկ աշխատանքները, այնպես էլ կազմված ծրագիրն ու ժամանակացույցը:
Զեկուցվել է, որ սահմանված ժամանակացույցով ընթանում են Գլխավոր պողոտայի հարակից այգու վերակառուցման երկրորդ փուլի, ինչպես նաև Վերնիսաժի տարածքում իրականացվող վերակառուցման աշխատանքները: Նաև զեկուցվել է, որ նախկինում այդ տարածքում օգտագործված իրերի վաճառք իրականացնող 350 անձինք իրենց գործունեությունը շարունակում են «Հրազդան» մարզադաշտի հարակից տարածքում, որտեղ ապահովված են անհրաժեշտ պայմաններ:
Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետը զեկուցել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում է հսկողությունը փողոցների ճաքալցման և փոսանորոգման, ինչպես նաև ասֆալտապատման աշխատանքների, բացի այդ նաև շինհրապարակների պատշաճ կազմակերպումն ու կահավորումն ապահովելու ուղղությամբ: Քաղաքապետը հանձնարարել է ակտիվացնել ընթացիկ աշխատանքները՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով որակի ու ժամկետների պահպանումը:
Քաղաքի գլխավոր դիզայները զեկուցել է, որ շարունակվում են երկաթյա կառուցվածքների ներկման և բակերի նկարազարդման աշխատանքները: Նստարանների և աղբամանների վերանորոգման աշխատանքների հետ կապված էլ նշվել է, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ավարտվել են, սակայն գրանցվում են նստարանների միտումնավոր վնասման և կոտրման դեպքեր: Քաղաքապետը հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում վերականգնել դրանք, բացի այդ ոստիկանության հետ համատեղ նաև գործնական քայլեր ձեռնարկել քաղաքային գույքը միտումնավոր վնասող անձանց հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
«Համայնքային գույքի և ընդհարապես քաղաքի հանդեպ նման վերաբերմունքը պետք է խստորեն դատապարտվի ու օրենքով սահմանված կարգով պատժվի: Նման արատավոր երևույթները պետք է բացառվեն: Ըստ այդմ, ոստիկանության հետ համագործակցելով, վարչական շրջանների համապատասխան բաժինների աշխատակիցների հետ միասին գործնական քայլեր ձեռնարկեք այդ ուղղությամբ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում թեքահարթակների կառուցման աշխատանքների ընթացքի մասին էլ զեկուցվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի 2016 թվականի ծրագրով մայրաքաղաքում նախատեսված է կառուցել փողոցների հետիոտնային անցումների շուրջ 270 թեքահարթակ, որոնցից 130-ն արդեն իսկ կառուցվել է: Հիշեցնենք, որ ինչպես շինարարության ընթացքում, այնպես էլ աշխատանքների ավարտից հետո, պատասխանատուներից բացի, այդ ամենը տեղում հետևում և գնահատում են նաև շահառու ՀԿ-ների ներկայացուցիչները:

Составлены программа и график работ по ремонту подъездов на 2016-2019 годы
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, было доложено, что в административных районах, согласно установленному графику, продолжается ремонт подъездов и крыш многоквартирных домов. Было также доложено, что уже составлены программа и график работ по ремонту подъездов на 2016-2019 годы. Мэр Тарон Маргарян поручил держать качество работ под строгим контролем, а также периодически представлять жителям как ход текущих работ, так и последующую программу.
Согласно установленному графику продолжаются работы второго этапа по реконструкции парка Главного проспекта между проспектом Маштоца и улицей Сарьяна, а также программа по реконструкции и модернизации «Вернисажа».
Главный дизайнер Еревана доложил, что на дворовых территориях продолжаются работы по росписи. Относительно обновления и ремонта скамеек и мусорных урн было доложено, что в этом направлении работы завершены, однако фиксируются случаи умышленного повреждения и поломки скамеек. Мэр поручил в короткие сроки восстановить поврежденные скамейки и совместно с полицией предпринять практические шаги для выявления и привлечения к ответственности виновных лиц.
«Подобное отношение к столице и городскому инвентарю должно быть строго наказано в рамках закона. Подобные порочные явления должны быть искоренены. Следовательно, сотрудничая с сотрудниками полиции и соответствующих отделов административных районов в этом направлении предпринимайте практические шаги»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В ходе рабочего совещания было доложено, что в столице продолжаются работы по строительству пандусов. По программе мэрии Еревана в 2016 году предусмотрено построить 270 пандусов, из которых около 130 уже построено. Напомним, что в ходе строительства и после его завершения, помимо ответственных лиц, проделанную работу оценивают представители общественных организаций.