Կշարունակվի խիստ վերահսկողությունը մանկապարտեզներ մատակարարվող սննդի պիտանելիության ժամկետների և որակի նկատմամբ
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ ՃՈ հետ համատեղ հասարակական ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության շրջանակում կազմվել է 19 արձանագրություն: Համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվել նաև տնտեսվարողների կողմից փողոցների որոշակի հատվածներում ավտոկայանմանը ապօրինաբար խոչընդոտող մետաղյա արգելապատնեշների հեռացման ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հաշվետու ժամանակահատվածում առգրավվել են շուրջ 500 արգելապատնեշ: Զեկուցվել է նաև, որ ի կատարումն քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարականի, համագործակցելով Երևան քաղաքի դատախազության, ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության և ճանապարհային ոստիկանության հետ, շարունակվում է խստացված հսկողությունը մասնավորապես Կենտրոն վարչական շրջանում ավտոկայանատեղի համար ապօրինի գումարների գանձման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի դեպքերի հայտնաբերման նպատակով շաբաթվա ընթացքում, այդ թվում հանգստյան օրերին, վարչական շրջաններում կազմակերպված ստուգայցերի ընթացքում կազմվել է 11 վարչական արձանագրություն: Նշված ժամանակահատվածում ապամոնտաժվել է 2 չգործող կրպակ: Զեկուցվել է նաև, որ նախորդ 2 շաբաթների ընթացքում շարունակվել է հսկողությունը մայրաքաղաքի առևտրի օբյեկտներում վաճառվող սննդի պիտանելիության ժամկետների և որակի նկատմամբ: Ըստ այդմ հայտնաբերվել և արձանագրվել է խախտման 4 դեպք: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է բոլոր ուղղություններով շարունակել աշխատանքները: Բացի այդ, քաղաքապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է շարունակել հատուկ ուշադրության ու հսկողության տակ պահել մասնավորապես մանկապարտեզներ մատակարարվող սննդի պիտանելիության ժամկետների և որակի պահպանումը։
«Այս գործընթացը, անշուշտ, մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում է, բայց ամռան այս շոգ եղանակին այն կրկնակի վերահսկողության տակ պետք է լինի: Խստագույնս վերահսկեք մատակարարվող սննդի թե՛ որակը և թե՛ պիտանելիության ժամկետները: Այս հարցում թեկուզ չնչին թերացումն անընդունելի է ինձ համար, քանի որ այն վերաբերում է մեր երեխաների առողջությանը: Ուստի եղեք խիստ բծախնդիր և սննդի ընդունման գործընթացում ներգրավելով ծնողներին` խստորեն հետևեք մեր առաջադրած պահանջների լիարժեք կատարմանը», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է, որ քաղաքաշինության և հողօգտագործման ոլորտում իրականացվող ամենօրյա հսկողության արդյունքում նախորդ 2 շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է իրավախախտման 7 դեպք: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել ուժեղացված հսկողությունը:
Զեկուցվել է, որ շարունակվում են աղբը ոչ սահմանված վայրերում թափելու դեպքերի հայտնաբերման և կանխման ուղղությամբ աշխատանքները: Ըստ այդմ նախորդ 2 շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 90 վարչական արձանագրություն: Հանձնարարվել է շարունակել աշխատանքները՝ հատուկ հսկողություն սահմանելով ոչ միայն աղբամաններին հարակից տարածքների, այլև բնակչության կողմից աղբի կուտակման քրոնիկ վայրեր դարձած այլ հասցեների նկատմամբ:

Строгий контроль за качеством и сроком годности пищевых продуктов, поставляемых в детские сады, будет продолжен
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана рабочего совещания мэру Тарону Маргаряну было доложено, что совместно с Дорожной полицией в результате контроля над эксплуатацией общественного транспорта было составлено 19 протоколов об административных нарушениях. Было также доложено, что в соответствии с поручением мэра Тарона Маргаряна продолжается строгий контроль по исключению случаев незаконного сбора средств за парковку транспортных средств, в частности в административном районе Кентрон.
В результате контроля над незаконной уличной торговлей было выявлено 11 случаев нарушений. Было также доложено, что за предыдущие две недели были продолжены рабочие визиты в столичные магазины и точки общественного питания и были проверены качество и срок годности продуктов. Нарушения зафиксированы в 4-х магазинах. Мэр Тарон Маргарян поручил по всем направлениям продолжить последовательную работу. Мэр также поручил установить строгий контроль за качеством и сроком годности пищевых продуктов, поставляемых в детские сады.
«Этот процесс, естественно, в центре нашего постоянного внимания, однако в эти жаркие летние дни он должен находиться под двойным контролем. Строго контролируйте качество и срок годности поставляемых в детские сады продуктов. Даже малейший недостаток в этом вопросе для меня неприемлем, поскольку это касается здоровья наших детей. Строго следите за выполнением наших требований»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
В ходе рабочего совещания, относительно процесса работ по предотвращению и устранению последствий незаконного строительства и захвата земель, было доложено, что за прошедшие 2 недели было выявлено 7 случаев, в отношении которых были составлены административные протоколы. Мэр поручил продолжить строгий контроль.
В связи с обнаружением и предотвращением случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошедшие 2 недели было составлено 90 протоколов. Было поручено продолжить работы, установив специальный контроль на участках, примыкающихся к урнам, а также по адресам, которые стали местами скопления мусора.