«Մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների գործընթացի նպատակը բնակիչների պահանջներին համապատասխան նոր տրանսպորտային համակարգ ստեղծելն է». Վահե Նիկոյան
02.02.2018
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում քաղաքապետի տեղակալ, Երևան քաղաքի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների աշխատանքային խմբի ղեկավար Վահե Նիկոյանը ներկայացրել է հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագծի հիմնական հատկանիշները և այն սկզբունքները, որոնք դրված են աշխատանքների հիմքում։ Կարևորելով գործընթացի հանրային նշանակությունը՝ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ հանրության տեղեկացվածությունը և գործընթացի մասին հստակ պատկերացումներն անհրաժեշտ են, քանի որ ամբողջ գործընթացի նպատակը բնակիչների պահանջներին համապատասխան նոր տրանսպորտային համակարգ ստեղծելն է։
«Նախ նշեմ, որ խորհրդատու կազմակերպության մասնագետների առջև մեր կողմից պահանջ էր դրվել գծել առավելագույնս օպտիմալ և տնտեսական առումով մեզ համար հասանելի նոր ցանց։ Այսօր մանրամասն կանդրադառնամ նոր ցանցի հետ կապված մի շարք հարցերի, որոնք, վստահ եմ, հուզում են հանրությանը»,- նշել է Վահե Նիկոյանը՝ հավելելով, որ վարորդների կրճատման, տրանսպորտային միջոցների փոքրաթվության, երթևեկության ժամանակի ավելացման կամ սակագնի մասին շրջանառվող խոսակցությունները, ըստ էության, գործընթացի մասին տեղեկացվածության ցածր մակարդակի հետևանք են։
«Մարդիկ կարծում են, որ եթե շարժակազմը կրճատվում է, ուրեմն վարորդների թիվը ևս կրճատվելու է, ինչը իրականությանը չի համապատասխանում։ Նոր պայմաններում վարորդներն աշխատելու են հերթափոխով, ուստի՝ հնարավոր է նույնիսկ, որ լրացուցիչ վարորդների անհրաժեշտություն առաջանա»,- նշել է Վահե Նիկոյանը։
Անդրադառնալով տրանսպորտի նոր ցանցի նախագծով նախատեսված շարժակազմի կրճատմանը՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալն ընդգծել է, որ դա օպտիմալ լուծումների և խելացի նախագծման արդյունք է։ Հաշվարկված 939 ավտոբուսը և 111 տրոլեյբուսը բավարար են մայրաքաղաքի ուղևորների լիարժեք սպասարկումն ապահովելու համար։ Միաժամանակ, նոր ցանցով նախատեսված 42 երթուղիներն ընդգրկելու են Երևանի ողջ տարածքը։ Նոր ցանցի կարևորագույն սկզբունքներից մեկն էլ այն է, որ ուղևորները Ա կետից Բ կետ կարող են հասնել ավելի արագ, քանի որ գործելու է տրանսպորտային միջոցի ժամանման հստակ չվացուցակ և մարդիկ կարողանալու են պլանավորել իրենց երթևեկությունը։ Մեկ ուղևորության համար մարդիկ վճարելու են ընդամենը մեկ անգամ, ինչը նշանակում է, որ երկու և ավելի տրանսպորտային միջոց փոխելու հանգամանքը որևէ ազդեցություն չի ունենա տոմսի արժեքի վրա։
Հիշեցնենք, որ այս պահին վերջնականացման փուլում է հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագիծը։ Դեռևս շարունակվելու են աշխատանքները բարեփոխման գործընթացի մյուս փուլերի շուրջ, որոնք վերաբերում են տոմսային համակարգին, կառավարման մոդելներին և այլ բաղադրիչներին։ Հանրությանը հուզող սակագնի հաշվարկներն էլ կատարվելու են բոլոր փուլերի ամփոփումից հետո` որպես առաջնահերթություն ունենալով սակագնի մատչելիությունը։

Ваге Никоян: Цель реформы общественного транспорта Еревана заключается в создании новой транспортной системы, соответствующей потребностям жителей
02.02.2018
В ходе состоявшейся в мэрии Еревана пресс-конференции заместитель мэра, руководитель рабочей группы по реформам общественного транспорта Еревана Ваге Никоян представил основные особенности проекта новой сети общественного транспорта и принципы, заложенные в основе работ. Подчеркнув общественную важность процесса, Ваге Никоян отметил, что информирование общественности и четкое представление о процессе необходимы, поскольку цель данного процесса заключается в создании новой транспортной системы соответствующей потребностям жителей.
«В первую очередь хочу отметить, что перед специалистами консалтинговой компании мы поставили требование спроектировать максимально оптимальную и с экономической точки зрения доступную новую сеть. Сегодня я подробно рассмотрю ряд вопросов, связанных с новой сетью, которые, по моему убеждению, интересуют общественность»,-отметил Ваге Никоян, добавив, что слухи о сокращении водителей, малочисленности транспортных средств и повышении тарифов, по сути, являются результатом низкого уровня осведомленности населения о процессе.
«Люди думают, что если подвижной состав будет сокращен, число водителей также будет уменьшено, что не соответствует действительности. При новых условиях водители будут работать посменно, следовательно может даже возникнуть необходимость привлечения дополнительных водителей»,-отметил Ваге Никоян.
Коснувшись вопроса сокращения подвижного состава, предусмотренного проектом новой транспортной сети, заместитель мэра Еревана подчеркнул, что это результат оптимальных решений и умного проектирования. В новой транспортной сети будут функционировать 939 автобусов и 111 троллейбусов, которые обеспечат полноценное обслуживание пассажиров столицы. В то же время в новой сети будет действовать 42 маршрута по всему Еревану. Одним из важнейших принципов новой сети является то, что пассажиры от точки А в точку Б смогут добраться намного быстро, поскольку будет действовать четкий график прибытия транспортных средств, и люди смогут планировать свое передвижение. За одну поездку пассажир будет платить только один раз. Это значит, что смена двух или более транспортных средств не повлияет на стоимость билета.
Напомним, что на данный момент проект новой сети общественного транспорта находится на завершающей стадии. Пока еще будут продолжены работы относительно остальных этапов реформы, которые касаются билетной системы, моделей управления и других составляющих. Волнующий общественность вопрос расчета тарифа будет рассмотрен  после подведения итогов всех этапов реформы, в качестве приоритета рассматривая доступность тарифа.