Մայրաքաղաքի մի շարք հատվածներում առաջիկայում կտեղադրվեն էներգաարդյունավետ լուսադիոդային լուսատուներ
Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից համատեղ իրականացվող «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքի կենտրոնն օդանավակայանին միացնող Իսակովի պողոտայից մինչև Թաիրովի փողոց ընկած ճանապարհահատվածում, «Հաղթանակ» կամրջի մայթեզրերին և Մաշտոցի պողոտայում տեղադրվել են լուսադիոդային ժամանակակից լուսատուներ: Ծրագրի շրջանակներում Երևան քաղաքի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման նպատակով 1205 լուսատուներ փոխարինվել են 830 լուսատուներով, որի արդյունքում ապահովվել է էլեկտրական էներգիայի մոտ 60% խնայողություն՝ միաժամանակ նպաստելով արտանետումների կրճատմանը:
Ծրագրի կայունության ապահովման նպատակով ստեղծվել է քաղաքապետարանի ենթակայության վերականգնվող նպատակային ֆոնդ, որի սկզբնական համալրումն իրականացվել է Իսակովի պողոտայի պիլոտային նախագծի իրականացման արդյունքում գոյացող ֆինանսական խնայողություններից: Ներկայումս ՄԱԶԾ համագործակցությամբ ֆոնդի խնայված միջոցների հաշվին կիրականացվի ծրագրի հերթական փուլը, համաձայն որի լուսադիոդային ժամանակակից լուսատուներ կտեղադրվեն նաև Աթենքի փողոոցում, Բրազիլիայի հրապարակում, Ծիծեռնակաբերդի խճուղում և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր բարձրացող ճանապարհին: Նշենք, որ այս լուսատուներն ապահովում են ճանապարհային մակերեսի ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող համաչափ լուսավորություն՝ բարելավելով ճանապարհի տեսանելիությունը և բարձրացնելով անվտանգությունը:
Հիշեցնենք, որ Երևանը միացել է «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնությանը և կամավոր պարտավորություն է ստանձնել իր լիազորությունների և ազդեցության շրջանակներում մինչև 2020թ. առնվազն 20 տոկոսով կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետման ծավալը:

На некоторых участках столицы в скором времени будут установлены энергосберегающие светодиодные лампы
04.10.2016
В рамках программы «Городское зеленое освещение», которую мэрия Еревана осуществляет совместно с армянским офисом Программ развития ООН, на участке, от проспекта Исакова до улицы Таирова, связывающая центр столицы с аэропортом, на мосту «Ахтанак» (мост «Победы») и на проспекте Маштоца в этом году были установлены энергосберегающие светодиодные лампы. В общей сложности было установлено 830 светодиодных ламп, что обеспечило энергосбережение порядка 60%.
Для обеспечения реализации программы мэрия впервые создала «револьверный фонд», где будут накапливаться сэкономленные средства от осуществленной модернизации и за счет этих средств будет финансироваться следующий этап программы, в рамках которого в скором времени система наружного освещения будет оснащена энергосберегающими светодиодными лампами на улице Атенка, на площади Бразилии, на шоссе Цицернакаберда и на дороге, ведущей к мемориальному комплексу жертв Геноцида армян.
Стоит отметить, что энергосберегающие светодиодные лампы обеспечивают равномерное освещение дорожного покрытия, которое соответствует современным требованиям.
Напомним, что Ереван присоединился к инициативе «Пакт мэров» и в рамках своих полномочий взял на себя обязательство до 2020 года на 20 %-ов сократить выбросы углекислого газа.