Մայրաքաղաքի տոնը նշվել է նաև գերմանական Լեեր քաղաքում
Երևանի ծննդյան 2798-ամյակը գերմանահայ մեր հայրենակից Ալբերտ Թովմասյանի նախաձեռնությամբ մեծ հանդիսավորությամբ նշվել է նաև գերմանական Լեեր քաղաքում: Տոնական միջոցառմանը մասնակցել են Լեերի փոխքաղաքապետ Բրունո Շախները, Լեերի մարզպետ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մաթիաս Գրոթեն, բազմաթիվ գերմանահայեր ու գերմանացիներ։
Երևանի ծննդյան օրվան նվիրված միջոցառումը նշանավորվել է գերմանական այս քաղաքի կենտրոնական այգու՝ Ինզելգարդենի նորաստեղծ Հայկական պուրակում Երևան-Լեեր բարեկամությունը խորհրդանշող նստարանների տեղադրմամբ, որոնք Լեերին է նվիրել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը։
Շնորհավորելով ներկաներին մեր հինավուրց մայրաքաղաքի տարեդարձի առթիվ՝ Ալբերտ Թովմասյանը Հայկական պուրակի ստեղծմանն աջակցելու համար հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, Լեերի քաղաքային խորհրդին, ում գործուն ջանքերի շնորհիվ կյանքի է կոչվել գեղեցիկ այս նախաձեռնությունը:
Հարկ է նշել, որ դեռևս ամիսներ առաջ երկու քաղաքների բարեկամությունը խորհրդանշող նստարանների ձեռքբերման և Լեեր տեղափոխելու հարցում աջակցության խնդրանքով Ալբերտ Թովմասյանը դիմել էր Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, և քաղաքապետի հանձնարարությամբ ծրագիրն արագ կյանքի է կոչվել:
Ի դեպ նշենք, որ դեռ մեկ տարի առաջ Լեեր քաղաքում բնակվող միակ հայ ընտանիքի՝ Թովմասյանների ջանքերով նույն վայրում տեղադրվել է նաև հայկական խաչքար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։

В немецком городе Леер был отмечен праздник Еревана
По инициативе нашего соотечественника, проживающего в Германии Альберта Товмасяна в немецком городе Леер торжественно было отмечено 2798-летие Еревана.
В праздничном мероприятии приняли участие вице-мэр города Леер Бруно Шахнер, депутат Европарламента Маттиас Гроте, многочисленные армяне, проживающие в Германии и местные жители.
Во время торжественного мероприятия, организованного в Армянском сквере центрального парка Инзелгарден, были установлены привезенные из Еревана и подаренные мэром Еревана Тароном Маргаряном скамейки, символизирующие дружбу Еревана и Леера.
Поздравив присутствующих с Днем столицы, Альберт Товмасян выразил особую благодарность мэру Тарону Маргаряну, а также городскому совету за оказанную поддержку в деле создания Армянского сквера и реализации этой инициативы.
Отметим, что еще год назад усилиями, проживающей в городе Леер единственной армянской семьи Товмасян на том же месте был установлен армянский хачкар, приуроченный к 100-летней годовщине Геноцида армян.