Մեկնարկել է «Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» երիտասարդական-կամավորական ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի նախաձեռնությամբ և «Հայ զբոսավարների գիլդիա»-ի աջակցությամբ մայրաքաղաքում մեկնարկել է «Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» ծրագիրը, որով զբոսաշրջության ոլորտում սովորող և ոլորտով հետաքրքրվող երիտասարդները կանցնեն մեկամսյա վերապատրաստման դասընթացներ, կծանոթանան զբոսավարի մասնագիտությանը, կայցելեն Երևանի մի շարք թանգարաններ, կստանան Երևանի պատմության և մշակույթի վերաբերյալ համապատասխան գիտելիքներ, որպես կամավորներ կաշխատեն զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող վայրերում ու կաջակցեն մայրաքաղաք այցելող հյուրերին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Երևանի քաղաքապետի օգնական, տուրիզմի ոլորտը համակարգող Մարիա Բարաղամյանը շնորհավորել է մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել ծրագրի հանդեպ ցուցաբերած հետաքրքրության համար:
«Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժինը տևական ժամանակ աշխատել է ծրագրի մշակման շուրջ և արդեն այսօր պաշտոնապես մեկնարկում է այն: Ծրագիրը նախատեսում ենք դարձնել ամենամյա և, ըստ էության, այս տարվա մասնակիցները լինելու են ծրագրի առաջամարտիկները, դեսպանները, ովքեր ներկայացնելու են Երևանը և հաղորդակցվելու են մեր քաղաքի հյուրերի հետ: Հաշվի առնելով, որ այս տարին թե՛ մեր հանրապետության և թե՛ մայրաքաղաքի համար պատմական ու հոբելյանական տարի է, որպես ծրագրի մասնակիցներ, դուք հնարավորություն կունենաք ներգրավվելու և մաս կազմելու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված, ինչպես նաև մի շարք այլ միջոցառումների ու փառատոների: «Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» ծրագիրը կարևոր հարթակ է այն երիտասարդների համար, ովքեր ընտրել են զբոսավարի մասնագիտությունը և ցանկանում են որպես կամավոր դառնալ քաղաքային միջոցառումների մասնակիցը: Մեր նպատակն է նաև երիտասարդներին կանոնակարգված մատուցել Երևանի վերաբերյալ զբոսաշրջային տեղեկատվությունը», - ընդգծել է Մարիա Բարաղամյանը:
Ավելի քան 150 դիմորդներից ընտրվել է շուրջ 40 մասնակից, ովքեր տիրապետում են օտար լեզուների և պատրաստ են կամավոր հիմունքներով օժանդակել Երևանի վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվության տարածմանը: «Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» ծրագրի մասնակիցները համապատասխան մասնագետների կողմից կստանան անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ:
Ի դեպ, երեքշաբաթյա դասընթացները վարելու են «Հայ զբոսավարների գիլդիա»-ի նախագահ Լիա Բախշինյանը, ինչպես նաև Երևանի Վ. Բրուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի «Միջազգային տուրիզմ» կենտրոնի տնօրեն Մարինե Հայրապետյանը, Հայկական տուրիզմի ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը, ԻԿՕՄ-Հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ Անի Ավագյանը, «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Անուշ Տեր-Մինասյանը, Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը և թանգարանի էքսկուրսիայի բաժնի վարիչ Մարինա Խաչմանուկյանը:
«Առաջին անգամ անցկացվող այս նախաձեռնությունն իր տեսակով բացառիկ է, ինչի համար պետք է առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել տուրիզմի բաժնին: Դասընթացների ընթացքում դուք կստանաք ոչ միայն Երևանի վերաբերյալ պատմական կարևոր տեղեկատվություն, այլև կտիրապետեք զբոսավարի աշխատանքի հիմնական գործիքներին: Ուրախ եմ, որ երիտասարդներն այսքան հետաքրքրված են զբոսաշրջության ոլորտով: Մեզ սպասում են հետաքրքիր և բովանդակալից դասաժամեր», - նշել է «Հայ զբոսավարների գիլդիա»-ի նախագահ Լիա Բախշինյանը:
Ընդգծելով նախաձեռնության կարևորությունը՝ Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանն էլ նկատել է, որ երիտասարդների համար այն իսկապես լավ հնարավորություն է զարգացնելու իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները:
«Երևանի զբոսաշրջության մասին խոսելիս առաջին հերթին պետք է լավագույնս տիրապետել և ներկայացնել մայրաքաղաքի հարուստ պատմությունը, հատկապես, որ այս տարի նշում ենք հինադրման 2800-ամյակը: Այս առումով՝ Երևանի պատմության թանգարանը պատրաստ է լինելու ձեր կողքին և հնարավորին աջակցելու: Ամենակարևորը, թերևս, սերն է Երևանի և ընտրած մասնագիտության հանդեպ, որն էլ կապահովի ցանկալի արդյունքներ: Համոզված եմ, որ ծրագիրը հաջողելու է և լինելու է շարունակական» ,-նկատել է Արմինե Սարգսյանը:
Ծրագրի մասնակիցներին են փոխանցվել մայրաքաղաքի զբոսաշրջության վերաբերյալ տեղեկատվական նյութեր: Այնուհետ մասնակիցներն առաջին այցը կատարել են Երևանի պատմության թանգարան և ծանոթացել ցուցանմուշներին, ստացել զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող տեղեկատվություն:

Стартовала молодежная волонтерская программа «Я-гид своего города»
По инициативе отдела туризма аппарата мэрии Еревана и при содействии организации «Гильдия армянских гидов» в столице стартовала программа «Я-гид своего города», в рамках которой студенты, обучающиеся по специальности «туризм» и молодые люди, интересующиеся данной сферой, пройдут месячный курс обучения, познакомятся с профессией гида, посетят ряд столичных музеев, получат соответствующие знания по истории и культуре Еревана, а также в качестве волонтеров будут работать в местах, представляющих туристический интерес и помогать гостям, посетившим столицу.
Поприветствовав присутствующих, помощник мэра Еревана, курирующий отрасль туризма Мария Барагамян поздравила участников и поблагодарила за проявленный к программе интерес.
«Отдел туризма мэрии Еревана долгое время работал над разработкой данной программы, которая уже сегодня стартует официально. Планируем сделать программу ежегодной и, по сути, участники этого года станут послами программы, которые будут представлять Ереван и общаться с гостями нашей столицы. Учитывая тот факт, что этот год как для нашей республики, так и для столицы исторический и юбилейный, как участники программы вы будете участвовать в мероприятиях, посвященных 2800-летию Еревана, а также в других инициативах и фестивалях. Программа «Я-гид своего города» хорошая площадка для тех молодых людей, которые выбрали профессию гида и желают стать участником городских мероприятий. Наша цель также предоставить молодым необходимую туристическую информацию о Ереване»,-подчеркнула Мария Барагамян.
Из более чем 150 заявок для участия в программе были отобраны 40 участников, которые владеют иностранными языками и готовы добровольно содействовать распространению точной информации о Ереване. В рамках программы «Я-гид своего города» участники получат необходимые знания и навыки.
Отметим, что трехнедельные курсы по переподготовке будут проводить председатель общественной организации «Гильдия армянских гидов» Лиа Бахшинян, директор центра «Международный туризм» ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В. Брюсова Марине Айрапетян, ректор армянского института туризма Роберт Минасян, председатель ИКОМ Национального Комитета Армении Ани Авагян, директор историко-археологического музея-заповедника «Эребуни» Гагик Гюрджян, директор национального музея-института  архитектуры имени Александра Таманяна Ануш Тер-Минасян, директор музея истории Еревана Армине Саргсян, руководитель экскурсионного отдела музея Марина Хачманукян.
«Проводимая впервые данная инициатива уникальная в своем роде и за это необходимо выразить особую благодарность отделу туризма. Во время обучения вы получите важную историческую информацию о Ереване, а также познакомитесь с основными принципами работы. Я очень рада, что молодые люди настолько заинтересованы сферой туризма. Нас ждут интересные и насыщенные занятия»,-отметила председатель общественной организации «Гильдия армянских гидов» Лиа Бахшинян.
Участникам программы были предоставлены информационные материалы о столичном туризме. Они также побывали в музее истории Еревана, где ознакомились с представленными экспонатами, получили необходимую туристическую информацию.