Ներկայացվել են «Կանաչ քաղաքի հայեցակարգի ընկալումը Երևանի բնակիչների կողմից» հետազոտության արդյունքները
01.08.2018
Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ծրագրի շրջանակում «Կանաչ քաղաքի հայեցակարգի ընկալումը Երևանի բնակիչների կողմից» տնային տնտեսությունների հետազոտության արդյունքներն է ներկայացվել և քննարկվել «Անի պլազա» հյուրանոցում տեղի ունեցած աշխատաժողովի ժամանակ: Աշխատաժողովին մասնակցել են Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը, ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, բնապահպաններ, փորձագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Անդրադառնալով Երևանում էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագրին՝ քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է, որ նպատակ ունենալով խթանելու «կանաչ տնտեսական աճ»-ը և նպաստելու բնակիչների կյանքի որակի բարելավմանը՝ Երևանը իր միջոցներով, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություների և ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությամբ, սկսած 2012թ.-ից, հաջողությամբ իրականացրել է մի շարք ծրագրեր քաղաքային և հանրային տարածքների լուսավորության, հանրային և բազմաբնակարան շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացման, ճանապարհային ցանցի բարելավման ուղղությամբ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի նպաստել են արտանետումների կրճատմանը և էներգառեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային վարչության պետը նշել է նաև, որ 2018թ. փետրվար-մարտ ամիսներին իրականացված հետազոտության հիմնական նպատակն է հանդիսացել Երևան քաղաքի բնակչության կողմից էներգիայի սպառման, շենքերի կառավարման հիմնախնդիրների և ոլորտին առնչվող այլ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվության ստացումը, որոնք հիմք կծառայեն էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քաղաքականության և ներդրումային առաջարկությունների մշակման համար:

Представлены результаты исследования «Восприятие концепции Зеленого города жителями Еревана»
В ходе рабочего собрания, состоявшегося в гостинице «Ани Плаза», были представлены результаты исследования «Восприятие концепции Зеленого города жителями Еревана», проведенного в рамках программы «Городское зеленое освещение», реализуемой мэрией Еревана и армянским офисом Программ развития ООН.
Во встрече приняли участие начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян, координатор программы ПРООН по изменению климата Диана Арутюнян, экологи, эксперты, представители общественных организаций.
Коснувшись программы по повышению энергоэффективности в Ереване, начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян сообщил, что в целях содействия «зеленому экономическому росту» и повышения качества жизни населения, начиная с 2012 года Ереван за счет своих средств, а также в сотрудничестве с международными организациями и финансовыми институтами успешно реализовал ряд программ, связанных с освещением городских и общественных территорий, повышением энергоэффективности общественных и многоквартирных зданий, модернизацией дорожной сети, которые в свою очередь способствовали сокращению выбросов и эффективному использованию энергоресурсов.
Начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана отметил также, что основная цель проведенного за февраль-март 2018 года исследования- получение информации об объемах электропотребления жителями Еревана и основных задачах управления зданиями, что послужит основой для разработки политики и инвестиционных предложений, направленных на повышение энергоэффективности.