«Պուրակը անպայման կկառուցվի». Տարոն Մարգարյան
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, «Գազպրոմ» ԲԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ և գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանի և բազմաթիվ հյուրերի հետ միասին ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի Ծարավ Աղբյուրի փողոցի հ.55/25 հասցեում կառուցվող ուսումնական-մարզական նոր համալիրի հիմնարկեքի արարողությանը: Նախագիծն իրականացվում է «Գազպրոմը՝ երեխաներին» ծրագրի շրջանակում: Համալիրի շինարարությունը, որի նախնական արժեքը կազմում է 49,3 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, ամբողջությամբ կիրականացվի «Գազպրոմ» ԲԲԸ կողմից:
Հարկ է նշել, որ «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագրի առաջարկը քննարկվել և հավանության է արժանացել Երևանի ավագանու կողմից: Էսքիզային նախագծի համաձայն` 31 841 քմ ընդհանուր մակերեսով տարածքում նախատեսվում է իրականացնել երեք՝ ուսումնական, մարզաառողջարարական և հանգստյան գոտիների շինարարություն: Նշվել է, որ կրթական համալիրը կունենա 250 տեղանոց մանկապարտեզ, 950 տեղանոց դպրոց, այդ թվում՝ ավագ դպրոց՝ նախատեսված 450, միջնակարգ դպրոց՝ 500 աշակերտի համար, փակ լողավազան և մինի ֆուտբոլի մարզադաշտ: Մարզաառողջարարական գոտին կներառի համալիր՝ ունիվերսալ խաղասրահով, շուրջտարի գործող 350 տեղանոց փակ սահադաշտ՝ արհեստական սառույցով, ուսումնամարզական գործընթացի և տափօղակով հոկեյի, գեղասահքի և ազատ ոճի սահքի մարզումների անցկացման համար, ստորգետնյա ավտոկանգառ՝ 85 ավտոմեքենայի համար: Նախագծի համաձայն՝ ուսումնամարզական համալիրն օրական կարող է ընդունել շուրջ 2000 մարդ: Համալիրի օբյեկտների շահագործման և սպասարկման համար նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան 230 աշխատատեղ:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության կողմից իրականացվելիք ներդրումային ծրագիրն իսկապես ողջունելի է, հատկապես հաշվի առնելով, որ հարակից տարածքում ձևավորված թաղամասն ունի այն ենթակառուցվածքների կարիքը, որոնք այս ծրագրի շրջանակում կստեղծվեն:
«Թաղամասի ձևավորման հենց առաջին փուլում քաղաքապետարանում մենք քննարկել ենք այս տարածքում մանկապարտեզ և դպրոց ունենալու անհրաժեշտության հարցը և այսօր գոհունակությամբ կարող ենք արձանագրել, որ այն կյանքի է կոչվում ներդրումային ծրագրի շրջանակում»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Անդրադառնալով «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի կողմից սոցիալական բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում Ծարավ Աղբյուրի փողոցում կառուցված շենքերի հարակից տարածքում պուրակ ստեղծելու խոստմանը՝ քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ այն ուժի մեջ է և անպայման կիրականացվի:
«Անցյալ տարի գարնանը, երբ շրջայցով այստեղ էի, բնակիչներին խոստացա, որ բնակելի շենքերի հարակից տարածքում կկառուցենք պուրակ: Նաև նախնական նախագիծն էինք ներկայացրել: Մեկ անգամ ևս վստահեցնում եմ, որ այդ խոստումն ուժի մեջ է, ընդամենը կատարման ժամկետն ենք հետաձգել, քանի որ տարածքում «Գազպրոմ Արմենիա»-ի կողմից իրականացվելիք շինարարական աշխատանքների ընթացքում շինտեխնիկայի մուտք ու ելքը կվնասեր պուրակին: Հենց այդ պատճառով էլ հետաձգել ենք պուրակի կառուցումը, բայց համոզված եղեք, որ այդ աշխատանքների ավարտից հետո մենք նախատեսված 5500 քմ տարածքի վրա կարճ ժամանակում կկառուցենք պուրակը»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

«Сквер будет создан обязательно»: Тарон Маргарян
Президент Армении Серж Саргсян в сопровождении мэра Еревана Тарона Маргаряна, председателя правления ОАО «Газпром» Алексея Миллера, председателя правления и генерального директора ЗАО «Газпром Армения» Вардана Арутюняна, и многочисленных гостей присутствовал на церемонии закладки фундамента нового учебно-спортивного комплекса на участке, расположенном по адресу Царав Ахбюр 55/25. Проект осуществляется в рамках программы «Газпром-детям». Строительство комплекса, предварительная стоимость которого эквивалентна 49,3 миллионам долларов США, будет полностью осуществлено ОАО «Газпром». Следует отметить, что инвтстиционное предложение, представленное компанией «Газпром Армения», было обсуждено и одобрено Советом старейшин Еревана. Согласно эскизу, на участке в 31841 кв м предусматривается строительство трех объектов-учебного, спортивно-оздоровительного комплексов и зоны отдыха. Учебный комплекс будет иметь детский сад на 250 мест, школу на 950 мест, при этом 450 мест предусмотрено для старших классов, 500-для младших и средних, а также закрытый бассейн и площадка для мини футбола. Спортивно-оздоровительная зона будет включать универсальную игровую зону, круглогодичный закрытый каток с искусственным льдом на 350 мест, предусмотренный для проведения тренировок,соревнований по хоккею с шайбой, фигурному катанию и свободному стилю, подземную автостоянку на 85 машин. Согласно проекту, комплекс ежедневно может принимать до 2000 человек. Для обслуживания комплекса предусматривается создать более 230 рабочих мест.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул, что инвестиционная программа, осуществляемая компанией «Газпром Армения» играет очень важную роль, так как жилой квартал, сформированный на прилегающей территории, нуждается в инфраструктурах, которые будут созданы в рамках этого проекта.
«На самом начальном этапе создания этого квартала мы обсуждали в мэрии необходимость создания на его территории детского сада и школы, и сегодня мы с удовлетворением отмечаем, что проблема решается в рамках этого проекта»,- сказал Тарон Маргарян.
Относительно обещания создать парк на участке, прилегающем к многоквартирному дому на улице Царав Ахбюр, построенному в рамках социальной программы жилищного обеспечения, реализованной ОО «Союз выпускников ЕГУ», мэр еще раз подчеркнул, что проект будет обязательно осуществлен.
«Прошлой весной, когда я был здесь с рабочим визитом, я обещал жильцам, что на этом участке мы построим парк. Мы также представили предварительный эскиз. Хочу заверить, что обещание остается в силе, мы только перенесли сроки, так как в ходе строительства, осуществляемого компанией «Газпром Армения» движение техники повредило бы парк. Поэтому мы перенесли создание парка до тех пор, пока строительство не будет завершено, и тогда мы в короткие сроки создадим парк на этом участке в 5500 кв.м»,- сказал мэр Тарон Маргарян.