Շուրջ 11 ժամ տևած ավագանու նիստում կարևոր որոշումներ կայացվեցին
Հունիսի 24-ին կայացած հերթական նիստում Երևանի ավագանին հավանություն տվեց Երևանում շրջիկ առևտրի կարգավորումների վերաբերյալ որոշման նախագծին: Մասնավորապես, ավագանու որոշմամբ սահմանվել են շրջիկ առևտրի  կետերին ներկայացվող պահանջները, պայմանները, շրջիկ առևտրի իրականացման  թույլատրելի վայրերը, դրանց տրամադրման (հատկացման) կարգը, ժամկետները,  գործունեության իրականացման ժամերը, ինչպես նաև վաճառվող  ապրանքների կամ մատուցվող ծառայությունների չթույլատրվող տեսակները, հատուկ տարածք տեղափոխելու կանոնները և այլն: Կարգավորումներն ուժի մեջ կմտնեն 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Հաշվի առնելով ՀՀ-ում COVID-19 նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման դեպքերը և վերջինով պայմանավորված տնտեսական գործունեությունների արգելքը, անհրաժեշտություն է առաջացել թեթևացնելու Երևանի վարչական տարածքում հանրային սննդի կազմակերպման և իրացման գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտների ֆինանսական բեռը: Երևանի ավագանին 60 միլիոն դրամի չափով տեղական տուրքի արտոնություն սահմանեց մոտ 2000 տնտեսվարողների համար։
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ կթեթևացվեն Երևանում բնակվող խոցելի ընտանիքների առջև ծառացած սոցիալական խնդիրները։ Համավարակի բացասական սոցիալ-տնտեսական հետևանքները հաշվի առնելով` ՀՀ-ում բնակվող միակողմանի ծնողազուրկ երեխաները, ներքին տեղահանված անձինք, փախստականների կարգավիճակ ունեցող անձանց երեխաները և ՀՀ-ում ապաստան հայցող անձանց երեխաները Երևանի ենթակայության մանկապարտեզներից կօգտվեն անվճար, իսկ արտադպրոցական հաստատություններում, երաժշտական և արվեստի դպրոցներում՝ զեղչով։
Ավագանին հավանություն տվեց նաև Երևանի քաղաքապետին կից հասարակական  կարգով գործող սոցիալական աջակցության տրամադրման խորհրդի կազմավորման  և գործունեության կարգն ու լիազորությունները սահմանելու որոշման նախագծին: Խորհրդի գործունեության նպատակն է մայրաքաղաքի սոցիալապես խոցելի անդամների աջակցությունը, ուսանողների ուսման մասնակի վճարումը: Քաղաքապետին կից խորհուրդը կաշխատի նաև Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցների, մարտական գործողությունների կամ ՀՀ զինված ուժերում, ինչպես նաև Արցախի ՊԲ-ում ծառայության իրականացման ժամանակ զոհված կամ հաշմանդամություն ստացածների ընտանիքների սոցիալական պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Երևանում ներդրվում է սոցիալական պաշտպանության նոր համակարգ: Ավագանու նիստում այսօր առաջին փուլով ներկայացվեց կառուցվածքային փոփոխությունը: Սոցիալական ապահովության վարչության ու Ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի փոխարեն Երեխայի և սոցիալական պաշտպանության վարչություն կձևավորվի, որն էլ վարչական շրջանների նորաստեղծ՝ երեխայի, սոցիալական պաշտպանության և առողջապահության բաժինների հետ համատեղ ոլորտային ծրագրեր կիրականացնի մայրաքաղաքում: Նախաձեռնության նպատակը Երևանում երեխաների և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում համակարգի բարեփոխումներին աջակցելն է: Նոր համակարգով առաջարկվում են գործուն մեխանիզմներ՝ ուղղված քաղաքային կառավարման կառուցվածքային փոփոխություններին, տեղական մակարդակում նշված համակարգի արդյունավետ բարելավմանը, բազմակողմանի համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ համայնքային սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի կայացմանը:

На заседании Совета старейшин, продлившемся 11 часов, был принят ряд важных решений
24.06.2020На очередном заседании Совета старейшин, состоявшемся 24-го июня, был одобрен проект решения о регулировании разъездной торговли в Ереване. В частности, решением Совета были определены требования, предлагаемые к организации разъездной торговли, условия, разрешенные места, порядок предоставления этих мест, сроки, рабочие часы, а также неразрешенные виды продукции или услуг, правила перемещения на другую территорию и иные, связанные с разъездной торговлей, вопросы. Регулирующие решения войдут в силу с 1-го января 2021г.
Учитывая ситуацию с распространением нового коронавируса в Армении и обусловленное этим запрещение некоторых видов экономической деятельности, возникла необходимость облегчения финансовой нагрузки хозяйствующих субъектов, развивающих деятельность в сфере организации общественного питания в Ереване. Совет старейшин Еревана дал привилегию по части местной пошлины в размере 60 милионов драмов порядка 2000 субъектам.
Еще одним решением Совета будет облегчено социальное бремя ряда социально-нуждающихся групп. Будет предоставена возможность бесплатного посещения муниципальных детских садов и посещения музыкальных школ и школ искусств со скидкой детям, лишившимся одного родителя, детям семей, имеющих статус беженцев, детям лиц, запросивших убежище в РА и некоторым другим.
Совет также одобрил проект решения о порядке формирования, деятельности и обязанностей совета по оказанию социальной поддержки, действующего на общественных началах при мэре Еревана. Целью совета является оказание социальной поддержки социально уязвимым группам, частичная компенсация платы за обучение студентам. Совет при мэре бут также работать в направлении улучшения социальных условий семей ветеранов ВОВ, семей погибших или получивших инвалидность при исполнении боевых действий или во время службы в ВС РА и Арцаха.
В Ереване также вводится новая система социальной защиты. На заседании Совета старейшин был представлен первый этап структурных изменений. Вместо управления социального обеспечения и отдела по защите прав семьи, женщин и детей будет сформировано управление ребенка и социальной защиты, которое будет совместно с отделами ребенка, социальной защиты и здравоохранения административных районов осуществлять программы в данной сфере столицы. Целью инициативы является улучшение качества работы в сфере и способствование установлению института социального работника.