Տարեցների օրը. աշխատանքների բացօթյա ցուցահանդես-վաճառք
Հոկտեմբերի 1-ը Տարեցների միջազգային օրն է: Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աջակցությամբ «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ը Կոմիտասի անվան զբոսայգում նախաձեռնել էր տարեցների աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք:
Միջոցառմանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Տաթևիկ Ստեփանյանը: Հյուրերին ներկայացվել է խնամքի հայաստանյան 20 կենտրոնների շահառուների տարբեր բնագավառներում գրանցած հաջողությունները՝ ձեռքի աշխատանքներ, հրատարակված գրքեր:
«Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում տարեցների խնդիրները և քայլեր է ձեռնարկում ըստ կարիքի դրանք հնարավորինս լուծելու համար: Տարեկան ծրագրերում ներառված են սոցիալական մի շարք նախաձեռնություններ» ,- ընդգծել է Հրաչյա Սարգսյանը:
Քաղաքապետարանի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության աջակցությամբ «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվել են կազմակերպության կողմից սպասարկվող միայնակ, սոցիալական աջակցության կարիք ունեցող տարեցների համար ներգնա ճամփորդություններ դեպի ՀՀ տեսարժան վայրեր:
«Տարվա ընթացքում շուրջ 500 տարեց հնարավորություն կունենա մասնակիցը դառնալ զբոսաշրջային նախաձեռնության»,-նշում է երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Լուսինե Հովհաննիսյանը:
Երևանի քաղաքապետարանը «Առաքելություն Հայաստան»-ին անհատույց տրամադրել է շուրջ 8 տարածք, որտեղ ծառայություններ են մատուցվում տարեցների և սոցիալական աջակցության կարիք ունեցող մի շարք այլ խմբերի: Համայնքի աջակցությամբ լուծվել է կազմակերպության Աջափնյակ վարչական շրջանում ցերեկային կենտրոնի տարածքի վարձակալության խնդիրը:

День пожилых людей: организована выставка-продажа работ, созданных пожилыми людьми
1-е октября отмечается Международный день пожилых людей. При поддержке мэрии Еревана и Министерства труда и социальных вопросов РА благотворительная организация «Миссия Армения» организовала в парке им. Комитаса выставку-продажу работ, созданных руками пожилых людей.
На мероприятии присутствовали первый заместитель мэра Еревана Грачья Саргсян, заместитель министра труда и социальных вопросов Татевик Степанян. Гостям были представлены достижения бенефициаров 20 центров по уходу за пожилыми людьми. Среди выставленных работ были изделия ручной работы, изданные книги.
Грачья Саргсян заверил, что мэрия Еревана держит проблемы пожилых людей в центре внимания и принимает меры для их решения. В годовые программы включен ряд программ социальной направленности.
В сотрудничестве с управлением по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана и НКО «Миссия Армения» были организованы поездки по достопримечательностям Армении для одиноких и нуждающихся пожилых людей.
Мэрия Еревана безвозмездно выделила НКО «Миссия Армения» 8 участков, где пожилым предоставляется уход. При поддержке мэрии была решена проблема аренды помещения центра по уходу за пожилыми в районе Ачапняк.