Տարոն Մարգարյան. «2017թ.-ը Երևանի զարգացման քառամյա ծրագրի ավարտական տարին է, և ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ ծրագիրն ամբողջությամբ կատարելու համար»
22.02.2017
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և քաղաքապետարանի ղեկավար կազմի հետ քննարկել է Երևանի զարգացման քառամյա ծրագրի արդյունքներն ու հետագա անելիքները: Քննարկումը ծավալվել է Երևանի զարգացման ծրագրերի, քաղաքի բյուջեի կանխատեսելիության, հարկերի հավաքման և եկամուտների ձևավորման հարցերի, հասարակական տրանսպորտի համակարգի բարեփոխման, ներդրումային ու գործարար միջավայրի բարելավման, զբոսաշրջության զարգացման, բնակֆոնդի արդիականացման, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության ընդլայնման և մի շարք այլ ուղղություններով ծրագրերի շուրջ:
Ողջունելով կառավարության ղեկավարին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկայացրել է այն հիմնական ձեռքբերումները, որոնք Երևանն ունեցել է վերջին տարիներին, և այն հիմնախնդիրները, որոնք առաջնահերթ են դարձել մայրաքաղաքի բնակիչների համար:
«2017 թվականը, ըստ էության, Երևան քաղաքի համաչափ զարգացման սկզբունքի հիման վրա 2013 թվականին ընդունված քառամյա զարգացման ծրագրի ավարտական տարին է, և ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ ծրագիրն ամբողջությամբ կատարելու համար: Այս ընթացքում մեծ ծավալի աշխատանքներ են կատարվել ճանապարհաշինության, բնակելի ֆոնդի պահպանման, վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման, բակային տարածքների և խաղահրապարակների բարեկարգման, կանաչ տարածքների ընդլայնման, աղբահանության և սանիտարական մաքրման, կրթամշակութային, մարզական և առողջապահական օբյեկտների ջեռուցման, վերանորոգման, գույքի թարմացման և այլ ուղղություններով: Շատ հիմնախնդիրների լուծումներ էլ ընթացքի մեջ են, որոնց որոշ մասը նաև իրականացնում ենք միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցված», - նշել է քաղաքապետն ու նկատել, որ կատարված աշխատանքների ծավալով և որակով է պայմանավորված նաև այն, որ այսօր երևանցիների համար փոխվել են խնդիրների առաջնահերթությունները, որոնք բացահայտվում են նաև պարբերաբար անցկացվող սոցիալական հարցումների միջոցով:
«Ներկայումս առաջնահերթ են մասնավորապես հասարակական տրանսպորտի համակարգային փոփոխությունները, վերելակային տնտեսության արդիականացման և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան շահագործման խնդիրը, մաշված բնակելի ֆոնդի վերանորոգման և պահպանման խնդիրը, ներառյալ նոր առաջացող վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցումը, ինչպես նաև կանաչ տարածքների ավելացումը: Նաև նշեմ, որ բոլոր այս ուղղություններով, բնականաբար, քաղաքապետարանը նախաձեռնել է նախապատրաստական աշխատանքներ, սակայն դրանց լիարժեք իրականացումը հնարավոր է համայնք-պետություն-մասնավոր փոխշահավետ համագործակցության շրջանակներում: Բացի այդ, հաշվի առնելով մասնավոր ընկերության կողմից աղբահանության ոլորտի կառավարման հաջող փորձը՝ մշակել ենք նաև փաթեթներ՝ կանաչապատման, ջրամատակարարման, քաղաքային լուսավորության բնագավառներում ևս մասնավոր կառավարիչներ ներգրավելու վերաբերյալ: Քննարկում ենք նաև միջազգային կառույցների հետ համագործակցության շրջանակում նշված և այլ ուղղություններով պիլոտային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու նկատել, որ բոլոր այս ուղղություններով նախատեսված ծրագրերը կդրվեն 2017թ. ներկայացվելիք Երևանի զարգացման հնգամյա ծրագրի հիմքում:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր հերթին նախ ողջունել է Երևանի քաղաքապետարանի՝ մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունը խորացնելու և մի շարք ոլորտներ մասնավորի կառավարմանը հանձնելու ուղղությամբ տարվող քաղաքականությունը: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է համատեղ քննարկել, գնահատել բեռը, ձևավորել բյուջեն և ըստ այդմ՝ որոշել հետագա քայլերը:
«Ես շատ լավ հասկանում եմ, որ ձեր փողը քիչ է, բայց եկեք ֆիքսենք յուրաքանչյուրիս անելիքն ու ըստ այդմ շարժվենք առաջ: Մեզ պետք է ուղղակի 10, 15 տարվա հորիզոն ունենալ, երկարատև փող բերել և կարևոր խնդիրները ֆունդամենտալ լուծել», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Այնուհետև քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը ներկայացրել է բնապահպանության, կոմունալ տնտեսության, շինարարության և բարեկարգման, քաղաքային միջավայրի և ենթակառուցվածքների զարգացման, գործարար միջավայրի բարելավման համաչափ զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև այդ ոլորտներին առնչվող օրենսդրական նախաձեռնություններն ու նախատեսվող քայլերը: Կամո Արեյանը նշել է, որ էական հաջողություն է արձանագրվել գործարար միջավայրի բարելավման առումով. արդյունավետ գործում է «մեկ պատուհան» ծառայությունը, նվազել են շինարարական թույլտվությունների համար սահմանված տուրքերը, կրճատվել է շինարարական փաստաթղթերի տրամադրման ժամկետը, գործարկվել է էլեկտրոնային թույլտվությունների տրամադրման համակարգը: Առաջընթաց է արձանագրվել նաև արտաքին լուսավորության ոլորտում. 10 փողոցում տեղադրվել է 2086 նոր լուսատուների LED համակարգ, որը 60 տոկոս էլեկտրաէներգիայի տնտեսում է տալիս: Կանաչապատման աշխատանքների արդյունքում վերջին 4 տարում Երևանում էապես ավելացել է կանաչ տարածքների ծավալը: Չնայած դրան՝ անհրաժեշտ է ստեղծել բուֆերային անտառային գոտի, և այդ նպատակով արդեն բանակցություններ են տարվում որոշ ընկերությունների հետ: Նախատեսվում է ձևավորել մոտ 200 հա անտառային գոտի՝ մոտ 10-11 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք ներդրումով:
Անդրադառնալով վերելակային տնտեսության խնդիրներին՝ Կամո Արեյանը տեղեկացրել է, որ միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այս ոլորտի վերազինումը, կառավարումը և տեխնիկական սպասարկումը պետք է իրականացվի մեկ օպերատորի կողմից: Աշխատանք է տարվում վերելակային տնտեսության բարեփոխման ուղղությամբ: Իսկ բնակֆոնդի պահպանման աշխատանքների առումով նշվել է, որ բազմաբնակարան շենքերի գերակշիռ մասը պահպանման խնդիր ունի, և յուրաքանչյուր տարի լուրջ ներդրումներ են հատկացվում այդ նպատակով:
Ներկայացնելով Երևանի բյուջեի եկամուտների դինամիկան՝ քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ 2013-2016թթ. քաղաքի սեփական եկամուտներն աճել են 16.4 տոկոսով կամ շուրջ 3 մլրդ ՀՀ դրամով։ Երևանի սեփական եկամուտների տեսակարար կշիռը ՀՀ համայնքների սեփական եկամուտների կազմում 56.7 տոկոս է, իսկ մեկ շնչին բաժին ընկնող սեփական եկամուտները կազմում են 18 հազ. ՀՀ դրամ։ 2017թ. սեփական եկամուտները ծրագրվել են նույն տրամաբանությամբ: 2016թ. Երևանում իրականացվել են շուրջ 125 մլրդ ՀՀ դրամի կապիտալ ներդրումներ, որից 77 տոկոսը՝ մասնավոր ներդրումների, 17.8 տոկոսը՝ պետական բյուջեի, իսկ 5.2 տոկոսը՝ համայնքային բյուջեի հաշվին և համայնք-մասնավոր համագործակցության այլ ծրագրերի հաշվին: 2017թ. կանխատեսվում են շուրջ 171 մլրդ ՀՀ դրամի կապիտալ ներդրումներ: Բացի այդ, ներդրումային միջավայրի աշխուժացման նպատակով քաղաքապետարանը հրապարակել է 45 ներդրումային առաջարկ, որոնք վերաբերում են քաղաքաշինության, քաղաքային ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, տրանսպորտի և այլ ոլորտներին. գնահատված ներդրումային ծավալը կազմում է շուրջ 600 մլն ԱՄՆ դոլար:
Վահե Նիկոյանի խոսքով՝ գործող օրենսդրական բազայի պայմաններում սեփական եկամուտներն օբյեկտիվորեն այլևս աճելու հնարավորություն չունեն, ինչպես նաև առկա է ինքնուրույն որոշումների կայացման և երկարաժամկետ ծրագրերի մշակման սահմանափակ հնարավորություն։ Հաշվի առնելով այս խնդիրները՝ Երևանի բյուջետային գործընթացի կանխատեսելիությունն ապահովելու նպատակով նախապատրաստվել և 2016թ. տարեվերջին ՀՀ ֆինանսների նախարարություն է ներկայացվել օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ։ Վարչապետի հարցին՝ արդյոք ֆինանսական հոսքերի կանխատեսելիությունը հնարավորություն կտա՞ քաղաքում էական բարեփոխումներ իրականացնելու բեռը վերցնել, Վահե Նիկոյանը պատասխանել է, որ, օրինակ, հանրային տրանսպորտի և վերելակային տնտեսության բարեփոխման ծրագրերը մոտավոր գնահատմամբ արժենալու են շուրջ 200 մլն ԱՄՆ դոլար, և համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում վարկունակության ռեզերվը կմեծանա, հնարավոր կլինի այդ բեռը վերցնել:
Քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանն էլ անդրադարձել է մշակույթի և կրթության ոլորտներին՝ ներկայացնելով ընթացիկ ու նախատեսվող ծրագրերը: Կարեն Կարապետյանին տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև մայրաքաղաքում զբոսաշրջության խթանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Կարեն Կարապետյանը համակարծիք է եղել Երևան քաղաքում ենթակառուցվածքների բարելավման ու զարգացման ծրագրերում մասնավոր կառավարիչների ներգրավման առաջարկությանը:
«Պետք է մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը հաշվարկենք. օրինակ, եթե մասնավորի հետ երկարատև պայմանագիր ենք կնքում, եթե ինքը կարողանում է իր տան փողը, բանկի փողը ներդնել LED-ի մեջ ու եթե այդ LED-ի էֆեկտը տարածենք ամբողջ քաղաքում, ինքն էֆեկտիվ է կառավարելու», - ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Կարևորելով Երևանում շինարարության ակտիվացումը՝ վարչապետն ասել է.
«Պետք է փորձենք հնարավորինս աջակցել, որպեսզի քաղաքի շինարարությունն աշխուժացնենք, և քաղաքապետարանի թիմը պետք է մասնակից լինի ներդրողների ներգրավման գործին»:
Խոսելով Երևանը զբոսաշրջային առումով առավել հետաքրքիր դարձնելու մասին՝ վարչապետն առաջարկել է, բացի նախատեսվող միջազգային փառատոներից և մշակութային միջոցառումներից, մշակել նաև այնպիսի ծրագիր, որը կխթանի ներգնա տուրիզմը:
«Պետք է ուշադրություն դարձնել ոչ միայն քանակին, այլև բովանդակությանը, քաղաքացու պահանջարկին և զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող միջոցառումներին», - նշել է Կարեն Կարապետյանը՝ առաջարկելով ակտիվ համագործակցել Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի հետ:

Тарон Маргарян: 2017-й является завершающим годом четырёхлетней программы развития Еревана, и хочу с радостью отметить, что есть все предпосылки для ее полноценной реализации
22.02.2017
Премьер министр РА Карен Карапетян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном и руководящим составом мэрии обсудил результаты четырёхлетней программы развития Еревана и дальнейшие планы.
В ходе встречи были обсуждены программа развития Еревана, предсказуемость городского бюджета, вопросы сбора налогов и формирования доходов, реформы системы общественного транспорта, улучшения инвестиционной и бизнес-среды, развития туризма, модернизации жилищного фонда, расширения сотрудничества с частным сектором и ряд других программ.
Поприветствовав главу правительства, Тарон Маргарян представил основные достижения Еревана за последние годы, а также задачи, ставшими первоочередными для жителей столицы.
«2017 год, по сути, является завершающим в принятой в 2013 году четырехлетней программе развития, основанной на принципе пропорционального развития города Ереван. Хочу с радостью отметить, что есть все предпосылки для полноценной реализации программы. За это время был проделан большой объем работы по дорожному строительству, сохранению жилищного фонда, переселению жителей аварийных домов, благоустройству дворов и игровых площадок, расширению зеленых зон, вывозу мусора и санитарной очистке, обеспечению бесперебойной работы систем отопления в культурных, образовательных и здравоохранительных учреждениях, а также работ по капитальному ремонту и обновлению инвентаря в вышеупомянутых учреждениях. Многие основные проблемы находятся на стадии решения, часть из них мы осуществляем в сотрудничестве с международными организациями»,-подчеркнул мэр Еревана, отметив, что объемом и качеством осуществленных работ обуславливается и тот факт, что сегодня для ереванцев изменились приоритеты проблем, которые выявляются в результате периодически проводимых социальных опросов.
«На сегодняшний день первоочередными, в частности, являются: системные изменения в сфере общественного транспорта, модернизация и эксплуатация лифтового хозяйства в соответствии с международными стандартами, восстановление и сохранение изношенного жилищного фонда, включая переселение жителей аварийных домов, а также увеличение зеленых зон. Хочу также отметить, что по всем вышеуказанным направлениям мэрия, кончено, инициировала начало подготовительных работ, однако полноценная реализация возможна в рамках сотрудничества государства, муниципалитета и частного сектора. Помимо этого, учитывая успешный опыт частной компании в сфере вывоза мусора, мы разработали также предложения для вовлечения частных управляющих также в сферах озеленения, водоснабжения и городского освещения. В рамках сотрудничества с частным сектором, мы обсуждаем также возможности реализации пилотных программ как по вышеупомянутым, так и по другим направлениям»,-подчеркнул Тарон Маргарян и отметил, что предусмотренные по этим направлениям программы будут служить основой для 5-летней программы развития Еревана, которая будет представлена в текущем году.
Премьер-министр Карен Карапетян в свою очередь поприветствовал политику мэра Еревана по углублению сотрудничества с частным сектором и передаче управления некоторыми сферами частному сектору. Глава правительства предложил совместно обсудить, оценить финансовую нагрузку, сформировать бюджет и определить дальнейшие шаги.
«Я очень хорошо понимаю, что у вас мало финансовых средств, но давайте четко определим задачу каждого из нас и будем, соответственно, двигаться в этом направлении. Нам просто нужен горизонт в 10-15 лет, нужно привлечь долгосрочные инвестиции и фундаментально решать важнейшие задачи»,-отметил Карен Карапетян.
Первый заместитель мэра Камо Ареян представил проделанные работы в сферах охраны природы, коммунального хозяйства, строительства и благоустройства, по развитию городской среды и инфраструктуры, улучшению бизнес-среды, а также законодательные инициативы и планируемые мероприятия, связанные с этими сферами.
Камо Ареян подчеркнул, что значительные успехи были достигнуты в плане улучшения бизнес-среды: эффективно работает служба «Одного окна», снижены платы за этих разрешений, сокращен срок их выдачи, запущена электронная система выдачи разрешений. Зафиксирован также прогресс с сфере уличного освещения. На 10 улицах установлены современные системы освещения с энергосберегающими лампами LED, которая дает около 60% экономии электроэнергии.
В результате проведенных работ по озеленению за последние 4 года в Ереване значительно увеличилось количество зеленых насаждений. Но несмотря на это необходимо создать буферную лесополосу в 200 га. С этой целью уже ведутся переговоры с частными компаниями. Для этого потребуются инвестиции порядка 10-11 млрд драмов.
Коснувшись проблем лифтового хозяйства, Камо Ареян сообщил, что изучение лучшей международной практики показывает, что модернизация, управление и техническое обслуживание данного хозяйства должны выполняться единым оператором. В этом направлении уже ведутся соответствующие работы.
Представляя динамику муниципального бюджета, заместитель мэра Ваге Никоян отметил, что в 2013-2016 гг. собственные доходы города выросли на 16,4%, или примерно на 3 млрд драмов. На столицу приходится 56,7% всех собственных доходов общин республики. В 2016г в Ереване были осуществлены капитальные вложения почти на 125 млрд драмов, 77% из которых - за счёт частного сектора, 17,8% - госбюджета, а 5,2% - муниципальных средств. На 2017г. планируется осуществить капитальных вложений почти в 171 млрд драмов. Помимо этого, для привлечения новых инвесторов, городские власти опубликовали 45 инвестиционных предложений, касающихся сфер градостроительства, городских инфраструктур, туризма, транспорта и других отраслей. Общий объём предлагаемых инвестиционных программ составляет почти $600 млн.
По словам Ваге Никояна в условиях действующего законодательства, доходы города больше не могут расти, кроме того ограничены возможности для принятия самостоятельных решений и разработки долгосрочных проектов. Принимая во внимание эту проблему, в конце 2016 г. в Минфин РА был представлен законопроект, обеспечивающий предсказуемость бюджетного процесса. По словам Никояна, например для реформирования системы городского транспорта и ремонта лифтов в многоэтажных зданиях потребуется около 200 млн долларов. В результате ожидаемых законодательных изменений вырастет кредитоспособность города, что и поможет привлечь нужные средства.
Заместитель мэра Арам Сукиасян представил реализованные и намеченные на текущий год программы в сферах культуры и образования. Карену Карапетяну была также представлена информация о реализуемых работах, направленных на развитие туризма в столице
Карен Карапетян одобрил предложение о привлечении частных управляющих в программы по улучшению и развитию инфраструктуры в Ереване.
«Следует рассчитать мультипликативный эффект: например, мы заключаем долгосрочный договор с частным инвестором, и если он сможет вложить собственные или привлеченные средства в современную систему освещения, и эффект от этого распространить на весь город, то это будет эффективным управлением»,- сказал глава правительства.
В своей речи премьер-министр придал также важность активизации строительства в столице.
«Мы должны по возможности содействовать оживлению городского строительства, и команда мэрии должна принять участие в процесс вовлечения инвесторов»,-отметил Карен Карапетян.
Чтобы Ереван стал более интересным с точки зрения туризма, премьер–министр предложил помимо намеченных международных фестивалей и культурных мероприятий, разработать также программы, стимулирующие въездной туризм.
«Следует обратить внимание не только на количество, но и содержание мероприятий, представляющих интерес и пользующихся популярностью у туристов»,-отметил Карен Карапетян, предложив активно сотрудничать с государственным комитетом по туризму.