Տարոն Մարգարյան. «Անթույլատրելի է, երբ գովազդային վահանակի կամ ցուցանակի վրա օտար լեզվով գրությունն ավելի մեծ է, քան հայատառ գրությունը»
24.10.2016
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անդրադարձել է նաև մայրաքաղաքի գովազդային վահանակների և ցուցանակների հայատառ լինելու օրենքի պահանջի կատարմանը: Այս ուղղությամբ աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությանը, ինչպես նաև 12 վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է լեզվի պետական տեսչության հետ համատեղ խնդրին տալ համապատասխան իրավական լուծում:
«Լեզվի պետական տեսչության հետ համատեղ իրականացված հսկողության արդյունքում մի շարք տնտեսվարողների ենթարկել ենք վարչական պատասխանատվության, սակայն արդյունքը դեռևս գոհացուցիչ չէ: Անթույլատրելի է, երբ գովազդային վահանակի կամ ցուցանակի վրա օտար լեզվով գրությունն ավելի մեծ է, քան հայատառ գրությունը: Պատկերը պետք է լինի ճիշտ հակառակը: Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է հստակ, կոշտ քայլեր ձեռնարկել: Այն տնտեսվարողները, ովքեր, խախտելով օրենքի պահանջը, անգամ զգուշացումից հետո չեն կատարում համապատասխան փոփոխություններ, նրանց գովազդային վահանակներն ու ցուցանակները պետք է անմիջապես ապամոնտաժվեն», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Тарон Маргарян: Недопустимо, чтобы надписи на иностранном языке на рекламных щитах были больше чем на армянском языке
В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Тарон Маргарян коснулся выполнения требования «Закона о рекламе» и надписях на армянском языке. В этом направлении управлению внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии, а также руководителям 12 административных районов было поручено найти соответствующее правовое решение совместно с государственной инспекцией по языку.
«В результате контроля, осуществленного совместно с государственной инспекцией по языку, мы подвергли ряд хозяйствующих субъектов административной ответственности, однако результат все еще неудовлетворительный. Недопустимо, чтобы надписи на иностранном языке на рекламных щитах были больше, чем надписи на армянском языке. Все должно быть как раз наоборот. В этом направлении следует предпринять четкие, жесткие меры. Рекламные щиты и указатели тех хозяйствующих субъектов, которые, нарушив требования закона, даже после предупреждения не внесут соответствующие изменения, будут демонтированы»,- подчеркнул Тарон Маргарян.