Տարոն Մարգարյան. «Երևան քաղաքն, ի վերջո, կունենա ռազմավարական նշանակության հարավային պատշաճ մուտք, ինչը տասնամյակներ շարունակ, իրոք, երազանք է եղել»
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային այցի շրջանակում ծանոթացել է Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծով նախատեսված Արշակունյաց պողոտա - Շիրակի փողոց - Արտաշատի խճուղի ճանապարհի կառուցման աշխատանքների ընթացքին, որն իրականացվում է Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ՝ քաղաքային կայուն զարգացման ծրագրի շրջանակներում: Երևան քաղաքի շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման համալիր ծրագրի մասը կազմող նոր ճանապարհի հիմնական նպատակն է քաղաքի հյուսիսային և հարավային մուտքերի միջև սահուն կապ հաստատելով տրանսպորտային հոսքերից բեռնաթափել Երևան քաղաքի կենտրոնը:
«Բազմիցս առիթ ունեցել եմ նշելու, որ մայրաքաղաքի կենտրոնը տրանսպորտային հոսքերից բեռնաթափելու խնդիրը մեզ համար առաջնահերթ լուծում պահանջող օրակարգային հարց է: Այդ համատեքստում էլ մենք Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ, քաղաքային կայուն զարգացման ծրագրի շրջանակներում 2014 թվականի հունվարից մեկնարկեցինք տասնամյակներ շարունակ Երևանի գլխավոր հատակագծով նախատեսված մայրաքաղաքի շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման աշխատանքները: Արդեն ինքներդ էլ համոզվեցիք, որ Ծրագրի 1-ին տրանշի շրջանակում նախատեսված աշխատանքներն ավարտական փուլում են, և մոտ մեկ ամսից 5 կիլոմետրանոց այս ճանապարհահատվածը կհանձնենք շահագործման: Ի դեպ, արդեն կարող ենք նաև վստահ ասել, որ Երևան քաղաքն, ի վերջո, կունենա ռազմավարական նշանակության հարավային պատշաճ մուտք, ինչը տասնամյակներ շարունակ, իրոք, երազանք է եղել», - նշել է քաղաքապետը:
Պատասխանատուները քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցել են, որ տրանսպորտային հոսքերի անընդհատ երթևեկություն ապահովելու նպատակով կառուցվել է 270մ երկարությամբ ուղեանց (էստակադա)՝ Արտաշատի խճուղու երկաթուղային գծանցի վրայով: Միաժամանակ Շիրակի փողոցի և Արշակունյաց պողոտայի հատման մասում կառուցվել է հողային լիցքով շրջանաձև երթևեկությամբ երկու ուղեանցերով ճանապարհ` Նորագավթի 1-ին փողոցի և դրան զուգահեռ անցնող երկաթուղային գծանցի վրա: Հիմնական ճանապարհը բաղկացած է 4 երթևեկելի գոտիներից, իսկ հարակից բնակելի տների համար կառուցվել են լրացուցիչ երթևեկելի գոտի և սպասարկման ճանապարհ: Արտաշատի խճուղու վրա կառուցվել է նաև վերգետնյա հետիոտնային անցում, որն առաջին անգամ Երևան քաղաքում ապահովված կլինի հաշմանդամների համար նախատեսված վերելակներով:
«Ճանապարհաշինական այս աշխատանքների կարևոր ձեռքբերումներից մեկն էլ համարում եմ այն, որ ճանապարհի տակ եղած բոլոր կոմունիկացիաները մենք հնարավորին դուրս ենք բերել երթևեկելի հատվածի տակից, ինչն իր հերթին երաշխիք է, որ դրանց հնարավոր վթարների դեպքում ճանապարհի ծածկույթը չի քանդվի վթարները վերացնելիս: Միանշանակ կարող ենք ասել, որ ունենք իսկապես եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխան ճանապարհ, որը, համոզված եմ, շատ երկար ու արդյունավետ կծառայի մեր բնակիչներին», - նշել է քաղաքապետը:
Առանձնակի կարևորելով մայրաքաղաքում ճանապարհաշինական խոշոր ծրագրերի իրականացումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նաև նշել է, որ նորակառույց այս ճանապարհն ունենալու է իր տրամաբանական շարունակությունը, որի մեկնարկն արդեն տրված է:
«Հաջորդ փուլով՝ Ծրագրի 2-րդ տրանշի իրականացման արդյունքում, մայրաքաղաքի հյուսիսային և հարավային մուտքերը կկապվեն իրար: Այդ համատեքստում արդեն սկսվել են Շիրակի փողոցից դեպի Արգավանդի հատված տանող ճանապարհի շինարարական աշխատանքները, որի շրջանակում նախատեսված է նաև Հրազդան գետի վրա 252 մետր երկարությամբ կամրջի կառուցում, որը կկրի «Էրեբունի-Երևան 2800» անունը և կնվիրվի Երևանի 2800-ամյակին: Արդեն կայացել է նաև Դավթաշեն-Աշտարակի խճուղի ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքների մրցույթը, և այժմ պայմանագրի կնքման փուլում ենք, ու արդեն հաջորդ տարվա սկզբին կմեկնարկեն նաև այդ հատվածի շինարարական աշխատանքները: Պատրաստ են նաև Բաբաջանյան փողոց - Աշտարակի խճուղի ճանապարհահատվածի մրցութային փաստաթղթերը և մոտ ժամանակներս կհայտարարենք մրցույթը: Համոզված եմ, որ կարևոր այս ճանապարհաշինական ծրագրերի ավարտից հետո զգալիորեն կբեռնաթափվեն մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցները»,- նշել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ մայրաքաղաքի շրջանցիկ ճանապարհի շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 2019 թվականին, ինչի արդյունքում կունենանք Երևանի հյուսիսային և հարավային մուտքերն իրար կապող 23 կիլոմետր երկարությամբ եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխանող ճանապարհ:

Тарон Маргарян: Наконец-то Ереван будет иметь южный въезд стратегического значения, что на протяжении десятилетий было для нас мечтой
Мэр Еревана Тарон Маргарян во время рабочего визита ознакомился с ходом работ, предусмотренных Генпланом Еревана по строительству дороги проспект Аршакуняц-улица Шираки-Арташатское шоссе, которые осуществляются при содействии Азиатского банка развития и в рамках программы устойчивого городского развития.
Основной целью новой дороги, составляющей часть комплексной программы строительства объездной дороги Еревана- разгрузить центр столицы, обеспечивая связь между северным и южным въездами в город.
«Я не раз отмечал, что проблема разгрузки центра столицы является для нас насущным вопросом, требующим первоочередного решения. В этом контексте при содействии Азиатского банка развития и в рамках программы устойчивого городского развития с января 2014 года мы начали строительство объездной дороги, предусмотренной Генпланом Еревана. Вы уже сами убедились в том, что работы, реализуемые в рамках 1-го транша инвестиционной программы, находятся на завершающем этапе, и примерно через месяц дорога, длиною в 5км, будет сдана в эксплуатацию. Мы сегодня также уверенно можем сказать, что наконец-то Ереван будет иметь южный въезд стратегического значения, что на протяжении десятилетий было для нас мечтой»,-отметил мэр столицы.
Ответственные лица доложили мэру Тарону Маргаряну, что с целью обеспечения беспрерывного транспортного движения над железнодорожным полотном Арташатского шоссе была построена эстакада, длиною в 270 м. Над Арташатским шоссе построен также надземный пешеходный переход, который будет оборудован лифтами для лиц с ограниченными физическими возможностями.
«Одним из важнейших преимуществ этих дорожно-строительных работ является то, что подземные коммуникации по мере возможности были вынесены за пределы проезжей части. Мы однозначно можем сказать, что имеем соответствующую европейским стандартам дорогу, которая, по моему убеждению, будет долго и эффективно служить жителям нашего города»,-отметил мэр столицы.
Подчеркнув особую важность реализации программ дорожного строительства в столице, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что эти работы будут иметь свое логическое продолжение, старт которому уже дан.
«На следующем этапе, в результате реализации 2-го транша программы, друг с другом будут связаны северные и южные ворота столицы. В этом контексте уже начались работы по строительству дороги, ведущей от улицы Шираки до Аргаванда, в рамках которых на реке Раздан будет построен мост «Эребуни-Ереван 2800» длиною в 252 метра и станет подарком к 2800-летию Еревана. Уже состоялся также тендер по строительству участка дороги Давташен-Аштаракское шоссе, и на данный момент мы находимся на стадии подписания контракта, и уже в начале следующего года начнется строительство этого участка. В скором времени будет объявлен тендер по строительству участка дороги улица Бабаджанян-Аштаракское шоссе. Я уверен, что после завершения этих важных дорожно-строительных программ, центральные улицы столицы будут значительно разгружены»,-отметил Тарон Маргарян и добавил, что строительство объездной дороги столицы планируется завершить в 2019 году, в результате чего будем иметь соответствующую европейским стандартам дорогу, длиною в 23км, которая свяжет северные и южные ворота Еревана.