Տարոն Մարգարյան. «Երևանի զարգացման հնգամյա ծրագրով մենք մեր առջև հստակ խնդիր ենք դրել. ամբողջությամբ ավարտել նաև մանկապարտեզների հիմնանորոգման ու նորոգման ծրագիրը»
15.02.2018
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մայրաքաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների ներկայացման շրջանակում այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Նոր Նորք վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում վարչական շրջանի ղեկավար Արմեն Ուլիխանյանը ներկայացրել է 2017թ. կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը, ձեռքբերումները, ինչպես նաև՝ 2018թ. նախատեսված ծրագրերը: Խոսելով նախորդ տարի կատարած աշխատանքների մասին` Արմեն Ուլիխանյանը նշել է, որ 2017թ. ընթացքում ամբողջությամբ ավարտվել են համայնքային ենթակայության մշակութային և մարզական օջախների հիմնանորոգման աշխատանքները, ինչի արդյունքում այսօր տվյալ հաստատություններ հաճախող երեխաների թվի շուրջ 40 տոկոս աճ է արձանագրվել:
Քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով նոր ու ժամանակակից պայմաններ են ապահովվել Երևանի կենդանաբանական այգում, որը վարչական շրջանի հանգստի լավագույն գոտիներից մեկն է: Նախորդ տարի Նոր Նորք վարչական շրջանում հետևողական աշխատանքներ են տարվել նաև բակերի ու այգիների բարեկարգման, բնակելի ֆոնդի պահպանման, ինչպես նաև կանաչապատման ուղղությամբ: Բնակիչների տնօրինմանն է հանձնվել բարեկարգված շուրջ 30 բակային տարածք, անցկացվել է շուրջ 5800 գծմ լուսավորության նոր ցանց, պետական միջոցներով ու միջազգային կառույցների հետ համագործակցության շրջանակում մեկնարկել են կրթական մի շարք օջախների հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք կշարունակվեն նաև այս տարի: Զեկուցվել է, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել նաև Արցախի շրջանների, ՀՀ մարզերի ու արտերկրի գործընկեր քաղաքների հետ: Անդրադառնալով 2018թ. նախատեսված ծրագրերին՝ Արմեն Ուլիխանյանը վստահեցրել է, որ վարչական շրջանի աշխատակազմը կշարունակի հետևողական աշխատանք տանել նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ:
«Պարոն քաղաքապետ, վստահեցնում եմ, որ 2018թ. ծրագրով նախանշված բոլոր աշխատանքները ևս կիրականացվեն ամբողջությամբ ու սահմանված ժամկետներում: Ընթացիկ բոլոր ծրագրերին զուգահեռ՝ թիմը հետևողական աշխատանքներ կտանի նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ: Պետք է նշեմ, որ նախորդ տարի այս մասով մենք ունեցել ենք ձեռքբերումներ. Նոր Նորքում շահագործման են հանձնվել հյուրանոցային, առևտրային ու մարզական մի շարք խոշոր կենտրոններ, որոնք իրենց հերթին տնտեսական աշխուժություն են մտցրել վարչական շրջանի կյանքում ու առօրյայում», - նշել է Արմեն Ուլիխանյանը:
Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով Նոր Նորք վարչական շրջանի կատարած աշխատանքը` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատակազմի ուշադրությունը հրավիրել է կրթության ոլորտում առկա անելիքներին:
«Վերջին տարիներին մենք սկսեցինք բավականին հավակնոտ ծրագրեր կյանքի կոչել կրթության ոլորտում, ինչի արդյունքում Երևանի բազմաթիվ ուսումնական հաստատություններ վերակառուցման ու գույքի թարմացման հնարավորություն ունեցան: Եվ, իսկապես, ողջունելի է, որ մեր այս աշխատանքներին իրենց մասնակցությունն են ունենում նաև մասնավոր կառույցները: Երևանի զարգացման հնգամյա ծրագրով մենք մեր առջև հստակ խնդիր ենք դրել ամբողջությամբ ավարտել նաև մանկապարտեզների հիմնանորոգման ու նորոգման ծրագիրը: Սրանք աշխատանքներ են, որոնք կյանքի կոչելու համար վարչական շրջանների աշխատակազմերը պետք է ամենօրյա հետևողականություն ցուցաբերեն: Ի վերջո, մրցունակ Երևան ունենալու առաջին նախապայմանը հենց որակյալ կրթության ապահովումն է»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետը հանձնարարել է ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահել նաև կանաչ տարածքների ընդլայնմանն ու խնամքին ուղղված աշխատանքները:
«Նոր Նորք վարչական շրջանը խորհրդային տարիներին ամենականաչապատ տարածքներից էր և ուներ բավականին շատ այգիներ և պուրակներ: Մեր նպատակն է նախ վերականգնել այդ տարածքները, որը նաև Նոր Նորքի բնակիչների պահանջն ու ցանկությունն է, իսկ հետագայում նաև ավելացնել դրանց քանակը: Այս աշխատանքներում, պետք է ապահովեք նաև մեր համաքաղաքացիների ակտիվ մասնակցությունը, ինչը վստահ եմ՝ նրանք մեծ սիրով կընդունեն»,- նշել է քաղաքապետը:
Խորհրդակցության ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է ամենօրյա հետևողական աշխատանքներ տանել 2018թ. նախատեսված ծրագրերը ևս ամբողջությամբ իրականացնելու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նշանակություն ունեն Երևանի զարգացման ու քաղաքացիների և մայրաքաղաքի հյուրերի համար հարմարավետ միջավայրի ապահովման հարցում:

Тарон Маргарян: По пятилетней программе развития Еревана мы поставили перед собой конкретную задачу - полностью завершить программу по капитальному ремонту детских садов
15.02.2018
Мэр Еревана Тарон Маргарян провел рабочее совещание с аппаратом административного района Нор Норк, в рамках которого руководитель административного района Армен Улиханян представил отчет работ за 2017-й и программы, намеченные на текущий год.
Представив осуществленные за прошедший год работы, Армен Улиханян отметил, что  были полностью завершены работы по капитальному ремонту муниципальных культурных и спортивных центров, в результате - на 40% увеличилось число детей, посещающих данные учреждения. По годовой программе мэрии Еревана современные условия были обеспечены в Ереванском зоопарке, который является одним из лучших зон для отдыха в административном районе. В 2017 году в Нор Норке были реализованы работы по благоустройству дворов и парков, сохранению жилищного фонда, озеленению. Было также благоустроено почти 30 дворов, проведена новая система освещения. В рамках сотрудничества с международными организациями были начаты работы по капитальному ремонту образовательных учреждений, которые будут продолжены в текущем году. Было также доложено, что успешно развивается сотрудничество с районами Арцаха, марзами РА и зарубежными городами-партнерами.
Коснувшись намеченных на 2018 год программ, Армен Улиханян заверил, что аппарат административного района и впредь продолжит последовательную работу по расширению взаимодействия с частным сектором.
«Господин мэр, заверяю Вас, что все программы, намеченные на 2018 год будут реализованы в сроки. Параллельно с текущими программами аппарат продолжит последовательную работу по расширению взаимодействия с частным сектором. Должен отметить, что в прошлом году по этой части мы добились конкретных результатов: в районе Нор Норк был сдан в эксплуатацию ряд крупных гостиниц, торговых и спортивных центров»,-отметил Армен Улиханян.
В целом положительно оценивая проделанную административным районом Нор Норк работу, мэр Тарон Маргарян придал особую важность сфере образования.
«В последние годы в сфере образования мы начали реализовывать довольно амбициозные программы, в результате чего во многих школах Еревана был проведен ремонт и обновлен инвентарь. По пятилетней программе развития Еревана мы поставили перед собой конкретную задачу – полностью завершить программу по капитальному ремонту детских садов. Для реализации этих работ аппараты административных районов должны проявлять последовательность. Ведь обеспечение качественного образования является предварительным условием для того, чтобы иметь конкурентоспособный Ереван»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Еревана поручил, держать в центре внимания также работы по расширению зеленых зон и уходу за ними.
В завершении рабочего совещания мэр Тарон Маргарян поручил провести последовательную работу по реализации намеченных на 2018 год программ, подчеркнув, что они играют важную роль в развитии Еревана и обеспечении удобный среды для ереванцев и гостей столицы.