Տարոն Մարգարյան. «Մայրաքաղաքի կենտրոնի ավտոտրանսպորտային հոսքերի բեռնաթափումը մեզ համար կարևոր առաջնահերթություն է»
06.02.2018
Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Դավթաշեն վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ: Խորհրդակցության ընթացքում վարչական շրջանի ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանը ներկայացրել է 2017թ. կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը, ձեռքբերումները, ինչպես նաև՝ 2018թ. նախատեսված ծրագրերը:
Ներկայացնելով նախորդ տարվա կատարած աշխատանքները՝ Ռուսլան Բաղդասարյանը զեկուցել է, որ նախանշված բոլոր ուղղություններով ծրագրերն իրականացվել են ամբողջությամբ ու սահմանված ժամկետներում: Որպես 2017թ. ձեռքբերում վարչական շրջանի ղեկավարն առանձնացրել է սոցիալական նշանակության բազմաբնակարան բնակելի նոր շենքերի, հյուրանոցային համալիրների, ժամանցի վայրերի կառուցումն ու մարզական երկու նոր կառույցների շահագործման հանձնումը, որոնք նոր ակտիվություն են հաղորդել վարչական շրջանի առօրյային: Զեկուցվել է, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել նաև Արցախի շրջանների, ՀՀ մարզերի ու արտերկրի գործընկեր քաղաքների հետ:
Անդրադառնալով 2018թ. նախատեսված ծրագրերին՝ Ռուսլան Բաղդասարյանը վստահեցրել է, որ վարչական շրջանի աշխատակազմը կշարունակի հետևողական աշխատանք տանել նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ:
«Պարոն քաղաքապետ, 2017թ. մենք բավականին լավ հիմքեր ենք դրել, որպեսզի նույն արդյունավետությամբ ու հետևողականությամբ կյանքի կոչենք նաև այս տարի նախանշված բոլոր ծրագրերը: Քաղաքաշինական ծրագրերի տեսանկյունից 2018թ. ևս ձեռքբերումային է լինելու, քանի որ Երևանը շրջանցող նոր ճանապարհի մի հատվածն անցնելու է հենց մեր վարչական շրջանով: Դավթաշենի կամրջի կառուցումից հետո սա հերթական խոշոր ծրագիրն է մեր վարչական շրջանի համար, որն իր հերթին կնպաստի Դավթաշենի տնտեսական ակտիվությանը», - նշել է Ռուսլան Բաղդասարյանը:
Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով Դավթաշեն վարչական շրջանի կատարած աշխատանքը` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատակազմի ուշադրությունը հրավիրել է Երևանի զարգացման ծրագրերի իրականացմանն ու գործարար միջավայրի բարելավմանը:
«Յուրաքանչյուր տարի մեր թիմի կողմից իրականացվող ծրագրերը միտված են իրենց թափով, բովանդակությամբ ու ռիթմով նոր շունչ հաղորդել Երևանի զարգացմանն ու գեղեցկացմանը:
Փաստ է, որ բացի առօրյա կենցաղային հարցերից, մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք երկարաժամկետ և զարգացմանը միտված ծրագրերի իրականացմանը: Դրա համար մենք ունենք մեկամյա ու հնգամյա զարգացման ծրագրեր: Երևանի զարգացման հնգամյա ծրագիրը ունի մեկ նպատակ. ապահովել մայրաքաղաքի վարչական շրջանների համաչափ զարգացումը: Այսօր Դավթաշեն վարչական շրջանում ստեղծվել է բավականին բարենպաստ գործարար միջավայր, ինչը պետք է պահպանել ու զարգացնել՝ խրախուսելով մասնավոր հատվածին ներդրումներ իրականացնել ոչ միայն քաղաքի կենտրոնում, այլ նաև վարչական բոլոր շրջաններում», - նշել է քաղաքապետը:
Անդրադառնալով ճանապարհաշինական ծրագրերին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Երևանի հյուսիսային և հարավային մուտքերն ու թվով 4 վարչական շրջաններն իրար կապող 23 կիլոմետր երկարությամբ նոր ճանապարհն իսկապես կարևոր դերակատարում կունենա մայրաքաղաքի կենտրոնի երթևեկության բեռնաթափման հարցում:
«Մայրաքաղաքի կենտրոնի ավտոտրանսպորտային հոսքերի բեռնաթափումը մեզ համար կարևոր առաջնահերթություն է և, ինչպես գիտեք, այդ ուղղությամբ արդեն մի քանի տարի է, ինչ նպատակային ծրագրեր ենք իրականացնում: Եվ, որ կարևոր է, նոր ճանապարհները կառուցվում են եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխան ու աչքի են ընկնում իրենց հարմարավետությամբ և որակական բարձր հատկանիշներով»,- ընդծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել բնակիչների հետ ամենօրյա շփումներն ու հետադարձ կապի ապահովումը՝ ընդգծելով, որ հենց այդ համագործակցության շնորհիվ է, որ քաղաքացիների կողմից բարձրացված շատ խնդիրներ այսօր օրակարգային հարցեր են դարձել ու ընդգրկվել են զարգացման ծրագրերում:

Тарон Маргарян: Разгрузка транспортных потоков в центре Еревана для нас является приоритетом
Мэр Еревана Тарон Маргарян провел рабочее совещание с аппаратом административного района Давташен, в рамках которого руководитель административного района Руслан Багдасарян представил отчет работ за 2017-й и программы, намеченные на текущий год.
Представив осуществленные за прошедший год работы, Руслан Багдасарян доложил, что намеченные по всем направлениям программы были осуществлены полностью и в установленные сроки. Среди достижений 2017 года руководитель административного района отметил строительство многоквартирных жилых зданий, гостиничных комплексов, развлекательных центров и ввод в эксплуатацию двух новых спортивных комплексов. Было также доложено, что успешно развивается сотрудничество с районами Арцаха, марзами РА и зарубежными городами-партнерами.
Коснувшись намеченных на 2018 год программ, Руслан Багдасарян заверил, что аппарат административного района и впредь продолжит последовательную работу по расширению взаимодействия с частным сектором.
В целом положительно оценивая проделанную административным районом Давташен работу, мэр Тарон Маргарян привлек внимание аппарата к реализации программ развития Еревана и улучшению бизнес-среды.
«Ежегодно реализуемые нашей командой программы своим размахом, содержанием и ритмом направлены на то, чтобы придать новый импульс развитию и благоустройству Еревана. Помимо повседневных бытовых вопросов мы должны обратить внимание на реализацию долгосрочных программ развития. Для этого мы имеем годовую и пятилетнюю программы. Цель пятилетней программы развития Еревана - обеспечить пропорциональное развитие административных районов столицы. Сегодня в административном районе Давташен создана довольно благоприятная бизнес-среда, которую нужно сохранять и развивать, поощряя частный сектор инвестировать не только в центр города, но и во все административные районы»,-отметил мэр столицы.
Коснувшись программ дорожного строительства, мэр Тарон Маргарян отметил, что новая дорога длиною в 23км, которая свяжет северные и южные ворота, а также четыре административных районов Еревана, сыграет важную роль в деле разгрузки центра столицы.
«Разгрузка трафика в центре столицы для нас является первоочередным вопросом, и как вы знаете, уже несколько лет мы реализовываем конкретные программы в этом направлении. И, что важно, новые дороги строятся в соответствии с европейскими стандартами и отличаются своим комфортом и высоким качеством»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В завершение рабочего совещания мэр Тарон Маргарян поручил держать в центре постоянного внимания ежедневный контакт с жителями и обеспечение обратной связи с ними, подчеркнув, что благодаря именно этому сотрудничеству, поднятые гражданами многие проблемы на сегодняшний день стали вопросами повестки дня и включены в программы развития столицы.