Տեղի է ունեցել «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի հերթական նիստը
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի ավագանու անդամ Հովիկ Մուսայելյանը, նախքան օրակարգային հարցերին անցնելը, ներկայացրել է հանձնաժողովի նոր անդամներին՝ Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Անդրանիկ Ալեքսանյանին և «Վիվասել-ՄՏՍ» ՓԲԸ-ի տեղեկատվական համակարգերի դեպարտամենտի տնօրեն Թոմաս Մազեջյանին:
Նիստի շրջանակում քննարկվել են կարճաժամկետ ռազմավարության մշակման հիմնական դրույթները, Երևանի 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում «Երևան, նոր հորիզոններ-Սմարթ սիթի» ֆորումի կազմակերպմանը, Եվրամիության պատվիրակների մասնակցությամբ «Երևան՝ խելացի քաղաք» միջոցառման իրականացմանը, ինչպես նաև Եվրոպայի առևտրի պալատի հետ համագործակցության, «Երևան՝ խելացի քաղաք» ապրանքանիշի օգտագործմանն առնչվող և մի շարք այլ հարցեր:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են «Երևան՝ խելացի քաղաք» գաղափարի շրջանակում արդեն իսկ իրականացված աշխատանքների մասով հաշվետվություններ: Մասնավորապես նշվել է, որ «էլեկտրոնային կառավարումը Արևելյան գործընկերության երկրներում» ծրագրով Երևանն ընդգրկվել է «Խելացի քաղաք» աշխատախմբում: Երևան-Մարսել համագործակցության 25-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության՝ Մարսել կատարած այցի ընթացքում էլ ֆրանսիական կողմի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ նորարարական տեխնոլոգիական բնագավառում համագործակցություն ծավավելու առնչությամբ:

Состоялось очередное заседание комиссии по разработке и осуществлению программы «Ереван-умный город»
07.12.2017
В мэрии Еревана состоялось очередное заседание комиссии по разработке и осуществлению программы «Ереван-умный город». Председатель комиссии, член Совета старейшин Еревана Овик Мусаелян перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, представил новых членов комиссии - президента торгово-промышленной палаты Еревана Андраника Алексаняна и главу департамента Информационных систем компании ЗАО «ВиваСелл-МТС» Томаса Мазеджяна.
В рамках заседания были обсуждены основные положения разработки краткосрочной стратегии, а также вопросы, касающиеся организации форума «Ереван-новые горизонты-Смарт сити», проводимого в рамках мероприятий, посвященных 2800-летию Еревана. В повестку дня были включены также вопросы организации мероприятия «Ереван-умный город» с участием делегатов из ЕС, сотрудничества с Европейской палатой торговли и использования бренда «Ереван-умный город».
В ходе заседания члены комиссии представили отчеты о работах, проделанных в рамках концепции «Ереван-умный город». В частности было отмечено, что по программе «Электронное управление в странах Восточного партнерства» Ереван включен в рабочую группу «Умный город». А в ходе визита возглавляемой мэром Еревана делегации в Марсель по случаю 25-летия сотрудничества между двумя городами, с французской стороной была достигнута договоренность об установлении сотрудничества в области инновационных технологий.