Երևանում ավտոբուսների համար նախատեսվում են առանձնացված գծեր. դիտարկվում են Մյասնիկյան և Գայի պողոտաները
30.01.2023
Երևանի և Թեհրանի միջև հաստատված գործակցության շրջանակում կյանքի կկոչվեն նոր ծրագրեր: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ ամփոփելով այցի արդյունքները՝ քաղաքապետ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ հաշվի առնելով ԻԻՀ մայրաքաղաքի փորձը՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ աշխատանքներ տանել Երևանի մետրոպոլիտենի զարգացման ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ Թեհրանի մետրոպոլիտենն այսօր ունի 250 կմ ցանց, 143 գործող կանգառ և մեկ օրում տեղափոխում է շուրջ 2 մլն ուղևոր: Մշակութային ոլորտում ևս երկու մայրաքաղաքները մի շարք ծրագրեր են դիտարկում:
Տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների շրջանակում Երևանում ավտոբուսների համար նախատեսվում են առանձնացված գծեր, որպես նախագծի մեկնարկ դիտարկվում են Մյասնիկյան և Գայի պողոտաները:
Նոր ավտոբուսներով հասարակական տրանսպորտի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով կանգառների սահմանները կմեծացվեն, այս կերպ հնարավոր կլինի նաև խուսափել խցանումներից: Հանձնարարվել է սկսել կանգառների գույքագրման գործընթացը:
Տրոլեյբուսների և համայնքային նոր ավտոբուսների սանիտարական պատշաճ վիճակն ու մաքրությունն ապահովելու համար կտեղադրվի շարժակազմի լվացման նոր ժամանակակից կայան: Զեկուցվել է, որ կայանը մի քանի օրից կլինի Երևանում:
Քաղաքապետարանի մասնաշենքերի տանիքներին ավարտվել են արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման աշխատանքները: Ծրագիրը հնարավորություն կտա շուրջ 30 տոկոսով նվազեցնել էներգածախսը: Տնտեսված միջոցները համայնքը կուղղի բնակիչների բարձրացրած խնդիրների լուծմանը:
Համայնքը նախատեսում է սկսել կիսակենսունակ և ոչ արժեքավոր ծառերի փոխարինման գործընթաց: Խնդրին մասնագիտորեն հիմնավորված մոտեցում ցուցաբերելու նպատակով ոլորտի գիտնականների մասնակցությամբ կհրավիրվի գիտաժողով, համատեղ կմշակվի գործողությունների ծրագիր:

Отдельные линии будут выделены для автобусов: рассматриваются проспекты Мясникяна и Гая
В рамках сотрудничества, установленного между Ереваном и Тегераном, будут реализованы новые программы. Обобщая итоги визита. Мэр Саргсян сообщил, что, учитывая опыт столицы Ирана, была достигнута договоренность реализовать работы, направленные на развитие ереванского метрополитена. Следует отметить, что метро Тегерана имеет 250-километровую сеть, 143 действующих станций и за день обслуживает около 2 миллиона пассажиров. В сфере культуры также рассматриваются некоторые проекты.
В рамках транспортных реформ в Ереване планируется выделить отдельные линии для автобусов. В качестве старта программы рассматриваются проспекты Мясникяна и Гая.
Для того, чтобы обеспечить регулярную работу новых автобусов расстояния между автобусными остановками будет увеличено, что даст возможность избегать заторы. Поручено начать процесс инвентаризации остановок.
С целью обеспечения соответствующего санитарного состояния троллейбусов и новых муниципальных автобусов будет установлена моечная станция. Было доложено, что станция будет в Ереване через несколько дней.
Завершены работы по установке солнечных фотовольтовых панелей на крышах зданий мэрии. Программа позволит на 30% сократить затраты на энергию. Сэкономленные средства будут направлены на решение поднятых жильцами проблем.
Община предусматривает начать процесс замены нежизнеспособных и не представляющих ценность сортов деревьев. Чтобы найти проблеме профессионально обоснованное решение будет созвана конференция при участии специалистов сферы, совместно будет разработан план действий.