«Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն»-ում բացվել է նոր լաբորատորիա
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը Ֆրանսիայի Օվերն – Ռոն – Ալպ շրջանային խորհրդի նախագահի Երևան այցի շրջանակում փոխնախագահ Ֆիլիպ Մոնիեի հետ այցելել են «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն»:
Հյուրերը շրջել և ծանոթացել են կենտրոնի պայմաններին և հնարավորություններին, որտեղ մասնագիտական կրթություն է ստանում շուրջ 200 սան:
2022թ. Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրով կողմերը գործուն աջակցություն պետք է ցուցաբերեն «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի» զարգացման ծրագրերին, այդ թվում՝ շենքային պայմանների բարելավմանը:
Հյուրերը մասնակցել են նաև Օվերն–Ռոն–Ալպ շրջանային խորհրդի աջակցությամբ կենտրոնում հիմնված նոր՝ հրուշակագործության լաբորատորիայի բացմանը:
Կրթօջախի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ հանդիսացող Լևոն Հովհաննիսյանն իր ելույթում ընդգծել է գործակցության կարևորությունն ու համոզմունք հայտնել, որ նոր որակի մասնագիտական կրթությունը կրթօջախի համար զարգացման նոր հեռանկարներ է ստեղծում:
«Երևանի քաղաքապետարանն իր պատրաստակամությունն է վերահաստատում՝ սատարելու վարժարանի գործունեությանը։ Ուսումնական կենտրոնի նախագիծը Երևանի և Լիոնի միջև բարեկամության և առարկայական համագործակցության ամենավառ օրինակներից մեկն է, որի արդյունքում վերջին 20 տարում կրթվել է ավելի քան 3000 երիտասարդ: Վստահ եմ, որ հրուշակագործության լաբորատորիայի բացման հաջողված փորձը կիրառելով կարձանագրվեն նոր հաջողություններ, ու կընդլայնվի զարգացման հեռանկարը»,-նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:

Новая лаборатория открыта во «Французско-армянском центре профессионального обучения»
Первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Левон Оганнисян, заместитель министра ОНКС Араксия Сваджян, первый заместитель министра труда и социальных вопросов Рубен Саргсян вместе с вице президентом Регионального совета Овернь-Рона-Альпы Филиппом Менье, прибывшим в рамках визита президента Регионального совета в Ереван, посетили «Французско-армянский центр профессионального образования» (CEPFA). Гости осмотрели центр, ознакомились с условиями и возможностями, где профессиональное образование получает около 200 студентов. В рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного между мэриями Еревана и Лиона в 2022г., стороны должны оказывать активное содействие программам развития CEPFA, в том числе в плане улучшения условий в здании. Гости приняли участие в открытии новой кондитерской лаборатории, основанной в центре благодаря поддержке Регионального совета Овернь-Рона-Альпы. Левон Оганнисян, являющийся членом попечительского совета центра, в своей речи вновь подчеркнул важность сотрудничества и выразил надежду в том, что новое качество профессионального образования откроет новые перспективы развития центра.
Первый заместитель мэра вновь подтвердил готовность мэрии Еревана оказывать всестороннюю поддержку учебному  заведению. Проект создания центра является одним из лучших примеров дружбы и предметного сотрудничества между Ереваном и Лионом, благодаря чему за последние 20 лет более 3000 студентов получили здесь свое образование.