Սոցիալական աջակցությունը պետք է նպաստի քաղաքացիների հիմնախնդիրների լուծմանը. Երևանի քաղաքապետ
Անցկացվեց Երևանի սոցիալական աջակցության վերաբերյալ կամավոր խնդիրների լուծմանը միտված Երևանի քաղաքապետի սեփական լիազորություններից բխող՝ քաղաքապետին կից գործող սոցիալական աջակցության տրամադրման խորհրդի հերթական նիստը։
Յոթ վարչական շրջաններից ներկայացվեց սոցիալական աջակցության 12 ծրագրային առաջարկ։ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Լուսինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ նախքան հարցերն օրակարգ ներառելը սոցիալական աշխատողները կատարել են տնայցեր, առանձնացրել հիմնախնդիրները։
Խորհրդի նախագահ, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, ընդգծելով սոցիալական ոլորտում համակարգային փոփոխությունների արդյունավետությունը, կարևորել է քաղաքացիների հետ համագործակցված աշխատանքը:
«Նախքան սոցիալական աջակցության տրամադրումը պետք է ոչ միայն ճշգրտենք կարիքները, այլև հստակեցնենք, թե ինչ չափով է այն նպաստելու քաղաքացիների հիմնախնդիրների լուծմանը։ Այստեղ կարևոր է համայնքային սոցիալական աշխատողների դերը»,-նշել է քաղաքապետը:
Նախագծերի վերաբերյալ առաջարկներ են ներկայացրել նաև նիստին ներկա Երևանի ավագանու անդամները։ Քննարկմամբ եզրակացվեց, որ անհրաժեշտ սոցիալական աջակցություն կտրամադրվի 10 ընտանիքի։ Ծրագրում ընդգրկված են մարտական գործողությունների մասնակիցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, բազմազավակ ընտանիքներ։ Հատկացվող միջոցները կուղղվեն առողջապահական, կրթական ծրագրերին։ Երկու դիմումի առնչությամբ կլինի հավելյալ ուսումնասիրություն։

Социальная помощь должна способствовать решению проблем жителей Еревана: мэр Еревана
Состоялось очередное совещание Совета по социальной поддержке при мэре. Деятельность совета исходит из добровольных полномочий мэра, направленных на решение социальных проблем.
Семь из 12 административных районов представили проекты, направленные на оказание социальной помощи. Начальник управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана Лусине Оганнисян отметила, что перед включением вопросов в повестку дня, социальные сотрудники осуществляют адресные визиты.
Председатель совета, мэр Еревана Грачья Саргсян, подчеркивая эффективность структурных реформ в социальной сфере, отметил важность сотрудничества с гражданами.
«Прежде чем предоставлять социальную помощь, следует не только определить нужды, но и выяснить, насколько выделяемая помощь может способствовать решению главных проблем граждан. В этом очень важна роль социальных работников»,- отметил мэр.
Члены Совета старейшин также представили предложения по проектам. В результате обсуждения было решено выделить социальную помощь 10 семьям. Проект включает участников боевых действий, людей с ограниченными возможностями, многодетные семьи. Выделямые средства будут направлены на программы здравоохранения и образования. Два заявления требуют дополнительного изучения.