Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի համար նոր շենք կկառուցվի
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել է Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոց:
Կառուցումից՝ 1969 թվականից մինչև օրս դպրոցը երբևէ չի հիմնանորոգվել: Կոսմետիկ նորոգում վերջին անգամ եղել է շուրջ 20 տարի առաջ, մինչդեռ այսօր մարզադպրոցն ունի շուրջ 200 սան: Այստեղ են մարզվում նաև սպորտային մարմնամարզության ՀՀ ազգային հավաքական թիմի անդամները, Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունների չեմպիոններն ու մեդալակիրները:
Զրուցելով քաղաքապետի հետ՝ Հայաստանի մարմնամարզության և ակրոբատիկայի ֆեդերացիայի նախագահ, մարզադպրոցի տնօրեն Ալբերտ Ազարյանը նկատել է, որ շենքային և գույքային պայմանները ոչ միայն չեն համապատասխանում միջազգային չափորոշիչներին, այլև հնարավորություն չեն տալիս մարզիկներին լիարժեքորեն մարզվելու: Քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում էր վերանորոգել մարզադպրոցը, սակայն սեյսմիկ ուսումնասիրություններից հետո պարզ է դարձել, որ նորոգումն անհնարին է: Խնդրի համալիր լուծումը նոր շենք կառուցելն է.
«Իրավիճակի լուծումներից մեկն այն է, որ զրոյից կառուցվի նոր շենք՝ միջազգային չափանիշներով, ինչպես որ մեզ պետք է: Կարծում ենք, որ այն պետք է լինի սպորտային միջավայրում: Այսօր պահին քննարկվում է մի քանի տարբերակ: Կառուցման ընթացքում նաև մարզադպրոցի աշխատանքը չի կանգնի: Իրականում լավ կլիներ հենց այստեղ՝ նույն տեղում ունենայինք նոր դպրոց, բայց այդ դեպքում աշխատանքները կտևեն մի քանի տարի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Տարածքի վերջնական ընտրությունը կարվի առաջիկայում: Քաղաքապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է աշխատանքներին ընթացք տալ հնարավորին սեղմ ժամկետում: Նոր շենք՝ նոր ենթակառուցվածքներով, մարզագույքով և հարմարավետ պայմաններով ունենալու համար նախ կհայտարարվի նախագծային մրցույթ:

Новое здание для спортшколы имени Альберта Азаряна
Мэр Еревана Айк Марутян посетил детско-юношескую спортшколу олимпийского резерва имени Альберта Азаряна.
В школе не проводился кпапитальный ремонт со дня основания в 1969г. Частичный ремонт был проведен около 20 лет назад. Сегодня школа имеет около 200 учеников. Кроме того, здесь тренируются члены национальной сбороной Армении по спортивной гимнастике, чемпионы и призеры чемпионатов мира и Европы.
В беседе с мэром президент Федерации Гимнастики и Акробатики Армении, директор спортшколы Альберт Азарян отметил, что условия и оснащение школы не просто не соответствуют международным стандартам, но и не дают спортсменам возможности тренироваться должным образом. Мэр Марутян отметил, что мэрия Еревана планировала ремонт школы, но после изучения сейсмоустойчивости здания стало ясно, что ремонт невозможен. Комплексное решение проблемы можно дать, построив новое здание для спортшколы. «Одним из путей решения проблемы является строительство нового здания, соответствующего международным стандартам. Мы считаем, что школа должна находиться в спортивном окружении. В данный момент рассматривается несколько вариантов. Спортшкола не перестанет работать. На самом деле, было бы хорошо, если бы школа была на том же месте, но это займет несколько лет»,- подчеркнул мэр.
В близайшее время будет принято окончательное решение относительно локации школы. Мэр поручил ответственным лицам завершить процесс в максимально короткий срок. Сначала будет объявлшн конкурс на проект строительства нового здания с новыми инфраструктурами, оборудованием и комфортными условиями.