Այս տարվա ծրագրերի շարունակականությունը 2015 թվականին կապահովի որոշ խնդիրների հիմնովին լուծում
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքապետին կից Երևանի քաղաքային համայնքի զարգացման քառամյա ծրագրի և տարեկան բյուջեի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը: Խորհրդի անդամների քննարկմանն է ներկայացվել օրակարգային 4 հարց: Մասնավորապես, ամփոփ ներկայացվել են Երևանի զարգացման 2015 թվականի ծրագրի և Երևան քաղաքի 2015 թվականի բյուջեի նախագծերը, ինչպես նաև «Երևանի քաղաքային համայնքում տեղական տուրքերի 2015 թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին» Երևան քաղաքի ավագանու որոշման նախագիծը: Ի դեպ, վերջինի մասով նշվել է, որ դրույքաչափերը չեն փոփոխվել, և ներկայացված նախագծի հիմքում  գործող դրույքաչափերն են:
Օրակարգում ներկայացվել է նաև դպրոցների գործունեության առավել թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունն ապահովելու նպատակով ստեղծված էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգը: «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենը, ծրագիրը ներկայացնելով, նշել է, որ քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքի համապատասխան բաժնում դպրոցների մասին տեղեկատվության ցանկում ավելացված «Ֆինանսական փաստաթղթեր» ենթաբաժինը ներառում է տարվա ընթացքում ծախսերի և եկամուտների ու դրամական միջոցների հոսքերի նախահաշիվները:
Նիստը վարող քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանն ընդգծել է, որ 2015 թվականի զարգացման հիմնական ուղղությունների հիմքում Երևանի տարածքային համաչափ ու կայուն զարգացումն է, ահա թե ինչու, նկատի ունենալով 2014-ի ծրագրերի շարունակականությունն ու մայրաքաղաքի քառամյա զարգացման ծրագիրը, արդեն հաջորդ տարի կիրագործվեն մի շարք նոր ծրագրեր ևս: Միաժամանակ նշվել է, որ նախագծերում ներառվել են նաև Երևանի ավագանու խմբակցությունների կողմից տարվա ընթացքում ներկայացված առաջարկները:
«Մեզ համար առաջնային խնդիր է պահպանել մեկնարկած գերակա ծրագրերի շարունակականությունը: 2015 թվականին հատուկ ուշադրություն է դարձվելու սոցիալական նշանակության ծրագրերին, և այդ համատեքստում նախատեսում ենք ամբողջությամբ լուծել հաշվառված 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բոլոր բնակիչների բնակարանային ապահովման խնդիրը, որն իսկապես լուրջ ձեռքբերում կլինի: Հաջորդ տարի բյուջեով նախատեսվում է նաև ավարտել գրադարանների, արվեստի դպրոցների, մշակույթի տների վերանորոգման ծրագրերը: Ի դեպ, շուրջ 20 տոկոսով կբարձրանան նաև գրադարանների և մանկապարտեզների աշխատողների աշխատավարձերը: Կընդլայնվեն որոշակի ծրագրեր՝ կապված առանձնահատուկ խնամքի կարիք ունեցող, այդ թվում ոչ միայն հենաշարժողական, այլև տեսողական և լսողական խնդիր ունեցող անձանց համար մատչելիության ապահովման հետ»,-ընդգծել է Վահե Նիկոյանը:
Նիստում խորհրդի անդամները յուրաքանչյուր հարցի վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց առաջարկներն ու մոտեցումները:

Продолжение программ текущего года обеспечит полное решение некоторых проблем в 2015 году
В мэрии Еревана состоялось очередное заседание совета по управлению четырёхлетней программой развития и годовым бюджетом города Ереван при мэре Еревана. Членам совета были представлены 4 вопроса повестки дня.
В частности были представлены проект программы развития Еревана 2015г., проект бюджета города Ереван 2015 года, а также проект решения Совета старейшин Еревана «Об установлении размеров местных пошлин в городских общинах Еревана на 2015 год». Отметим, что размеры пошлин в представленном проекте не изменились и остались прежними.
В повестку дня также была внесена презентация электронной информационной системы, которая создана с целью обеспечения прозрачности и публичности деятельности школ. Представляя программу, директор «Центра технологий управления города Еревана» отметил, что в соответственном разделе на официальном сайте мэрии Еревана в списке информации о школах добавлен подраздел «Финансовые документы», в который внесены годовые сметы доходов и расходов, а также финансовых потоков.
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян, который вёл заседание, подчеркнул, что основным направлением развития в 2015 году является пропорциональное и стабильное развитие Еревана. И поэтому, учитывая регулярность программ 2014 года и четырёхлетнюю программу развития столицы, уже в следующем году будут реализованы ряд новых программ. Также было отмечено, что в проекты были включены представленные предложения фракций Совета старейшин Еревана.
«Сохранение регулярности приоритетных программ для нас является первоочередной задачей. В 2015 году особое внимание будет уделяться социальным программам, и в этом контексте мы планируем полностью решить квартирный вопрос жителей аварийных домов 4-й степени. В следующем году, согласно бюджету, предусмотрено завершить программу по ремонту библиотек, школ искусств и культурных центров.  Кстати, на 20%-ов увеличится зарплата работников библиотек и детских садов. Также расширятся определённые программы связанные с обеспечением доступности для людей, которые нуждаются в особой заботе, в том числе не только для лиц с нарушением опорно-двигательных функций, но и имеющих проблемы со слухом и зрением»,- подчеркнул Ваге Никоян.