Երևանում գործարկվել է զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության և քաղաքացիների սպասարկման երկրորդ կետը
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի կողմից այսօր Բաղրամյան պողոտա 2/5 հասցեում՝ Ֆրանսիայի հրապարակին կից բացվել է Երևանի զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության և քաղաքացիների սպասարկման երկրորդ կետը:
Ինչպես իր խոսքում նշեց տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը.
«Նախագծի նպատակն է աջակցել մեր համաքաղաքացիներին և քաղաքի հյուրերին՝ տրամադրելով տեղեկատվություն քաղաքում կողմնորոշվելու, քաղաքի զբոսազշրջային ենթակառուցվածքների, քաղաքապետարանի կողմից մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ։ Ակնկալում ենք, որ թե մեր համաքաղաքացիները, թե քաղաքի հյուրերն ակտիվորեն կօգտվեն տեղեկատվական կետի ծառայություններից և կստանան անհրաժեշտ տեղեկատվություն: Առաջիկայում, մեր կետերում կունենանք նաև տեղեկատվության քույր ու գործընկեր քաղաքների վերաբերյալ: Կարևորում ենք ծրագրի իրականացումը, հատկապես այս տարի, որը հոբելյանական է Երևանի համար»:
Զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության և քաղաքացիների սպասարկման երկու կետերում այցելուներին անվճար կտրամադրվեն Երևանի զբոսաշրջային բազմալեզու քարտեզներ, տեղեկատվական բրոշյուրներ, ուղեցույցներ «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի, համայնքային թանգարանների, «Երևան Սիթի Տուր» էքսկուրսիաների ծրագրի, Կենդանաբանական այգու, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի էլեկտրոնային ծառայությունների, բնակիչների ընդունելության ժամանակացույցի, «Թեժ գիծ» ծառայության վերաբերյալ, ինչպես նաև անհրաժեշտ ուղեցույցեր՝ կառուցապատման թույլտվությունների և քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ դեռևս այս տարի մարտին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել էր քաղաքապետարանի համապատասխան վարչություններին սեղմ ժամկետում քննարկել և առաջարկություններ ներկայացնել մայրաքաղաքում զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության կետերի տեղադրման վերաբերյալ: Հունիսին բացվել էր տեղեկատվական առաջին կետը Նալբանդյան 2/1 հասցեում՝ մետրոյի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանի հարակից այգու սկզբնամասում:

В Ереване открылся второй центр информационной поддержки туристов и обслуживания граждан
Сегодня отделом туризма аппарата мэрии Еревана открыт второй центр информационной поддержки туристов и обслуживания граждан, который находится по адресу проспект Баграмяна 2/5, рядом с площадью Франции.
Как отметил начальник отдела туризма мэрии Еревана Геворг Орбелян: «Цель проекта- помочь нашим согражданам и гостям столицы сориентироваться в городе, получить информацию о туристических инфраструктурах столицы, об услугах, предоставляемых мэрией. Мы ожидаем, что и жители столицы, и туристы будут активно пользоваться услугами информационного центра и получат необходимые сведения. В дальнейшем, мы будем также предоставлять информацию о городах-побратимах и городах-партнерах. Мы придаем важность осуществлению проекта, особенно в этом году, так как он является юбилейным для Еревана».
В двух информационных центрах посетителям будут бесплатно предоставляться многоязычные туристические карты Еревана, информационные буклеты с программой трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018», путеводители по городским музеям, Ереванскому зоопарку, программа экскурсий «Ереван Сит Тур», а также информация об электронных услугах, предоставляемых мэрией, график приема граждан, информация о службе «Горячая линия», о разрешениях на застройку и градостроительной документации.
Напомним, что еще в марте этого года мэр Еревана Тарон Маргарян поручил соответствующим управлениям аппарата в краткие сроки обсудить и представить предложения относительно размещения центров информационной поддержки в столице. В июне открылся первый центр по адресу ул. Налбандяна,2/1,недалеко от станции метро «Площадь Республики».