«Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» ծրագրի երիտասարդ կամավորները ստացան հավաստագրեր
«Թանգարանային գիշեր» ծրագրով միջոցառումների ժամանակ Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում ամփոփվել է ամիսներ առաջ մեկնարկած «Ես եմ իմ քաղաքի զբոսավարը» երիտասարդ կամավորների ծրագիրը:
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում երիտասարդ զբոսավարներն արժանացել են հավաստագրերի: Ծրագիրն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի նախաձեռնությամբ՝ «Հայ զբոսավարների գիլդիա» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ:
Շնորհակալություն հայտնելով բոլորին եռամսյա դասընթացներին մասնակցելու համար՝ Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը նշել է. «Հավաստագրերի հանձման այս արարողությունը խորհրդանշական է, քանի որ դուք ծրագրի առաջին շրջանավարտներն եք: Տուրիզմի բաժնի այս նախաձեռնությունը լինելու է շարունակական, և դեռ շատ երիտասարդներ հնարավորություն կունենան անցնելու այս ճանապարհով: Ձեզ մաղթում եմ, որպեսզի միշտ լինեք քաղաքի կողքին, սիրեք Երևանը, մոտ ապագայում շատ արագ իրացվեք և ձեր ուրույն տեղը գտնեք զբոսաշրջության մեծ ոլորտում՝ արդյունավետորեն կիրառելով ստացված գիտելիքները, քանի որ, վստահ եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն արդեն իսկ պատրաստ է դառնալու մեր մայրաքաղաքի զբոսավարը»:
Նշենք, որ ծրագրի ավելի քան 150 դիմորդներից ընտրվել են լավագույն 30-ը, ովքեր սովորում են զբոսաշրջության ոլորտում կամ հետաքրքրված են դրանով: Ծրագրի ընթացքում նրանք ուսումնասիրել են էքսկուրսավարի վարպետությունը, ծանոթացել այդ մասնագիտությանը, առանձնահատկություններին և վարվեցողության կանոններին, ինչպես նաև Երևանի պատմությանը, ճարտարապետությանը, հնագիտական հուշարձաններին, այցելել մի շարք թանգարաններ և զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող վայրեր: Հիմա արդեն նրանք պատրաստ են ամբողջությամբ ներկայացնելու մեր մայրաքաղաքը աշխարհի տարբեր երկրներից Երևան ժամանող զբոսաշրջիկներին:

Молодые волонтеры программы «Я-гид своего города» получили сертификаты
В рамках программы мероприятий «Ночь музеев» в музее истории города Ереван были подведены итоги, стартовавшей несколько месяцев назад молодежной волонтерской программы «Я-гид своего города». В ходе торжественной церемонии молодые гиды получили свои сертификаты. Программа реализована по инициативе отдела туризма аппарата мэрии Еревана совместно с общественной организацией «Гильдия армянских гидов».
Выразив всем благодарность за участие в трехмесячных курсах, помощник мэра Еревана Мария Барагамян отметила: «Церемония вручения сертификатов весьма символична, поскольку вы являетесь первыми выпускниками этой программы. Данная инициатива отдела туризма будет носить продолжительный характер, и еще много молодых людей смогут стать ее участником. Желаю, чтобы вы всегда были рядом с вашим городом, любили Ереван и в скором времени нашли свое место с сфере туризма, эффективно используя полученные знания. Я убеждена, что каждый из вас уже готов стать гидом нашей столицы».
Отметим, что из более чем 150 заявок для участия в программе были отобраны 30 участников, обучающиеся по специальности «туризм» и интересующиеся данной сферой. В рамках программы они изучили навыки работы гида, ознакомились с профессией, особенностями и правилами поведения, а также историей, архитектурой, археологическими памятниками Еревана, посетили ряд музеев и достопримечательностей.