Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Նոր Նորք վարչական շրջանում
Նոր Նորք վարչական շրջան կատարած աշխատանքային շրջայցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բնակիչների հետ միասին հանդիսավորությամբ բացել է նորակառույց ևս երկու հանգստի գոտիներ: Ծրագրի կյանքի կոչումն ու նոր և համարավետ այգու բացումն առավել քան սպասված էր Ջրվեժի Բանավան 2-րդ և 4-րդ շենքերին հարակից տարածքի բնակիչների համար: Բնակիչների խնդրանքով քաղաքապետը նկարազարդվող պատին անձամբ է գունավորել խաղաղության աղավնին: Շնորհակալություն հայտնելով բարեկարգման և հանգստի գոտու ստեղծման համար՝ բնակիչներն ընդգծել են, որ այգիների ու բակերի բարեկարգման և կառուցման ծրագրերը, հատկապես ծայրամասային համարվող վարչական շրջաններում, իրապես կարևոր են ու սպասված: Տարոն Մարգարյանն էլ վստահեցրել է, որ քաղաքի համաչափ զարգացման ապահովումն իր առաջնահերթ նպատակներից մեկն է, և այդ համատեքստում կարվի ամեն ինչ, որպեսզի անկախ վարչական շրջանի տեղակայման դիրքից, երևանցին իրեն զգա իրապես մայրաքաղաքի լիարժեք բնակիչ: Ողջունելով քաղաքապետի նման դիրքորոշումը՝ բնակիչներն էլ իրենց հերթին վստահեցրել են, որ իրենց ուժերի սահմանում կանեն հնարավորը, որպեսզի օր առաջ կյանքի կոչվեն Տարոն Մարգարյանի ծրագրերը: Հանգստի գոտում տեղի է ունեցել նաև ԵԿՄ կողմից Արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացումը:
Բնակիչների տնօրինմանը հանձնված հաջորդ՝ Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածի Միկոյան 13 շենքին հարակից տարածքի այգին բարեկարգվել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ, ինչը քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության լավագույն օրինակներից է: Բարեկարգման ծրագրի շրջանակում 4300 քմ ընդհանուր մակերեսով նորաստեղծ այգին բնակիչների լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար ապահովվել է անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով: Հանգստի գոտում տեղադրվել են նստարաններ, աղբամաններ, զրուցարան: Կառուցվել են նոր արահետներ, աստիճաններ, անցկացվել է արտաքին լուսավորության ու ոռոգման նոր համակարգ: Կարևորելով մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության համար և ողջունում է մասնավոր հատվածի մասնակցությունը Երևանի զարգացման ծրագրերին. «Մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ քաղաքապետարանի ծրագրային գերակայությունների շարքում առանձնակի կարևորվում է այգիների, պուրակների և, ընդհանրապես, կանաչ տարածքների բարեկարգումը, և մենք տարեցտարի ավելի ենք ընդլայնում այդ ուղղությամբ աշխատանքների ծավալները: Եվ որ կարևոր է, այս հարցում ևս առաջնորդվում ենք մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման սկզբունքով և ծրագրերի մեծ մասն իրականացնում ենք հատկապես ծայրամասային վարչական շրջաններում: Այսօր մենք երևանցիներին ենք հանձնում հանգստի հերթական գեղեցիկ անկյուններից մեկը, որը կառուցվել է Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող «Գեղեցիկ Երևան» ծրագրի շրջանակում: Աշխատանքները մեկնարկել էին գարնանն ու այսօր արդեն Նոր Նորքն ունի 4300 քմ ընդհանուր մակերեսով գեղեցիկ ու խնամված այգի՝ ճեմուղիներով, նստարաններով, աղբամաններով: Այգու տարածքի 70 տոկոսից ավելին, ինչպես և խոստացել էինք, կանաչ մակերեսն է կազմում: Կարծում եմ նաև նկատեցիք, որ այգու 8 մուտքերից 4-ը հարմարեցված են հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող մեր համաքաղաքացիների համար: Մենք շարունակելու ենք նոր այգի-պուրակների ստեղծման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացումը և համոզված եմ, որ մի քանի տարի անց մենք իրոք կունենանք ավելի կանաչ ու ավելի բարեկարգ քաղաք, որը, վստահ եմ, բոլորիս ցանկությունն է», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը: Քաղաքապետն ու ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն այգում եղևնի են տնկել:

Мэр Еревана Тарон Маргарян посетил с рабочим визитом административный район Нор Норк
Мэр Тарон Маргарян во время рабочего визита в Нор Норк вместе с жителями торжественно открыл ещё две благоустроенные зоны отдыха. Реализация программы и открытие нового и уютного парка было более чем ожидаемым событием для жильцов участков, прилегающих ко 2-му и 4-му зданию квартала Банаван Джрвежа.
По просьбе жильцов мэр на оформленной стене лично окрасил голубя мира.
Жильцы поблагодарив за работы по благоустройству и создание зоны отдыха, подчеркнули, что программы по благоустройству и строительству парков и дворов особенно важны и ожидаемы для отдалённых от центра административных районов столицы. Тарон Маргарян заверил, что обеспечение пропорционального развития столицы для него является одной из первоочередных целей и в этом контексте будет сделано все необходимое, для того чтобы, независимо от местоположения административного района, ереванцы чувствовали себя действительно полноценными жителями столицы.
Поприветствовав позицию мэрa, жители в свою очередь заверили, что сделают все возможное, чтобы программы Тарона Маргаряна осуществились как можно скорее. В зоне отдыха также состоялось открытие хачкара, который был подарен Союзом добровольцев еркрапа в память жертвам Арцахской борьбы.
Следующий парк, прилегающий к зданию по адресу Микояна 13 в 5-ом массиве Нор Норка, был благоустроен совместно с армянским офисом Программы развития ООН ,что является одним из лучших образцов сотрудничества мэрии с частным сектором.
В рамках программы по благоустройству, для организации отдыха жителей, новый парк общей площадью в 4300 кв.м. обеспечен всеми необходимыми условиями. В зоне отдыха установлены скамейки, мусорные урны, беседка. Построены новые тропинки, лестницы, проведены системы наружного освещения и орошения.
Придав важность сотрудничеству с международными организациями и реализации совместных программ, мэр Тарон Маргарян ещё раз подчеркнул, что мэрия открыта и готова для сотрудничества и поприветствовал участие частного сектора в программах развития Еревана.
«Мы неоднократно объявляли, что среди программных приоритетов мэрии, особое значение придаётся благоустройству парков, скверов и, в целом, зелёных зон, и мы с каждым годом расширяем объем работ в этом направлении. И что главное, в этом вопросе также руководствуемся принципом пропорционального развития столицы и большую часть программ мы осуществляем именно в отдалённых от центра административных районах. Сегодня мы передаём ереванцам очередную красивую зону для отдыха, построенную в рамках программы «Красивый Ереван» , которая реализуется совместно с мэрией Еревана и с армянским офисом Программы развития ООН. Работы стартовали весной, и уже сегодня Нор Норк имеет красивый и ухоженный парк, общей площадью в 4300 кв.м. Более 70 процентов площади парка, как мы и обещали, составляет зелёная зона. Думаю, вы также заметили, что 4 входа зоны отдыха из 8-и приспособлены для лиц с ограниченными физическими возможностями. Мы продолжим реализацию программ по созданию новых парков и скверов, и я уверен, что спустя несколько лет, мы действительно будем иметь более зелёный и благоустроенных город, а это я уверен, наше общее желание», - подчеркнул Тарон Маргарян.