Քաղաքը միշտ պատրաստ է աջակցել փրկարարական ծառայությանը. ԱԻՆ Երևանի ՓՎ-ն ամփոփել է 2019-ը
Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրված հանդիպմանն ամփոփվել են ԱԻՆ փրկարար ծառայության Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության 2019թ. աշխատանքները: Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, Փրկարար ծառայության տնօրեն, փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Միջոցառմանը հնչած զեկույցում նշվել է, որ Երևանում նախորդ տարի գրանցվել է 10824 արտակարգ դեպք: Եղանակային շոգ պայմանների, մարդկանց գործունեության և այլ պատճառներով 2019-նն աչքի է ընկել հատկապես հրդեհների մեծ քանակով։
Ելնելով ոլորտին առաջադրված խնդիրներից և մոտեցումներից՝ հատուկ ուշադրություն է դարձվել քաղաքի կառավարման մարմինների և ուժերի պատրաստության մակարդակի, ինչպես նաև հրդեհներին, կենցաղային կանչերին և տարբեր ահազանգերին արձագանքելու արդյունավետության բարձրացմանը:
Քաղաքացիական պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության ոլորտում Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան վարչությունների, վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերի և կազմակերպությունների կողմից իրականացված միջոցառումների ընթացքում 2019 թվականին շարունակվել է ԱԻՆ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հետ սերտ համագործակցությունը:
Քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ պատրաստվել ու քաղաքապետի հաստատմանն է ներկայացվել «Երևան քաղաքի անձնագիրը»։ Աշխատանքներ են տարվել նաև «Երևան քաղաքի բնակչության համալիր անվտանգության ապահովման հայեցակարգ» մշակելու նպատակով։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, բարձր գնահատելով հրշեջ-փրկարարների աշխատանքը, հավաստիացրել է, որ քաղաքապետարանն առաջնահերթ է դիտարկում քաղաքացիների անվտանգությունն ու ապահովությունը: Քաղաքապետը տեղեկացրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական Միության միջև կնքված պայմանագրով իրականացվելու է վտանգավոր թափոնների կառավարման ծրագիր, որի նպատակն է վտանգավոր թափոնների վնասազերծումը: Հայկ Մարությանը նաև նշել, որ համայնքային բյուջեի միջոցներով ընթացիկ տարում Երևանում նախատեսվում է տեղադրել 500 նոր վերելակ:
Երևանի քաղաքապետը նաև ընդգծել է, որ համայնքային հիմնարկները պատրաստ են աջակցել Փրկարարական վարչությանը, և ջրատար մեքենաներն ու մյուս տեխնիկական միջոցները ցանկացած պահի կարող են տրամադրվել ԱԻՆ-ին:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն, իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով աշխատակիցներին դժվար և պատասխանատու աշխատանքի համար, առաջնահերթ է համարել կառուցվող շենքերը հակահրդեհային ժամանակակից միջոցներով ապահովելու խնդիրը և այդ գործում կարևորել քաղաքապետարանի հետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաև քաղաքացիական պաշտպանության, փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարական ստորաբաժանումների տեխնիկական զինվածության, նյութատեխնիկական ապահովման բարձրացման, կենցաղային պայմանների բարելավմանը միտված միջոցառումները:
ԱԻՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն, փ/ծ գեներալ-մայոր Գաբրիելյանն իր խոսքում նշել է, որ հետխորհրդային շրջանում առաջին անգամ կառավարությունը 1 միլիարդ 170 միլիոն դրամ է հատկացրել այդ թվում Երևանում գտնվող հրշեջ-փրկարարական 32 ջոկատների՝ շենք շինությունների հիմնանորոգման, փրկարարների համար բարեկեցիկ կենցաղային պայմաններ ստեղծելու համար: Առաջին անգամ 45-50 տոկոսով բարձրացվել է փրկարարների աշխատավարձը:
Փրկարար ծառայության տնօրենը հույս է հայտնել, որ համատեղ քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի Երևանը դարձնել առավել անվտանգ և ներկայանալի:
Երևանի բնակչության պաշտպանության բնագավառում ակտիվ գործունեության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, հնարավոր հետևանքների վերացման և արագ արձագանքման, ինչպես նաև քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումները պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու և իրականացնելու համար ԱԻՆ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության պետի տեղակալ, փրկարար ծառայության փոխգնդապետ Զավեն Մելքոնյանին շնորհվել է «Երևան քաղաքի պատվավոր փրկարարի» կոչում:
Մասնագիտական բարձր պատրաստականության, բարեխիղճ ծառայության համար ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության, ինչպես նաև քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների մի շարք աշխատակիցներ արժանացել են Երևանի քաղաքապետի, ինչպես նաև ԱԻՆ պատվոգրերի և շնորհակալագրերի:

Город всегда готов оказывать содействие службе спасения: управление службы спасения Еревана МЧС обобщает 2019-й год
23.01.2020
В ходе встречи, организованной в мэрии Еревана, были обобщены работы Ереванского управления службы спасения МЧС за 2019-й год. На встрече присутствовали мэр Еревана Айк Марутян, министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян, директор службы спасения, генерал-майор с/с Вреж Габриелян, другие официальные лица.
В докладе,озвученном на встрече, было отмечено, что за прошлый год в Ереване было зарегистрировано 10824 чрезвычайных ситуаций. 2019-й год особенно выделился большим числом пожаров.
Особое внимание было уделено уровню подготовки органов управления города и силовых структур, а также на повышение эффективности реагирования при пожарах и бытовых вызовах.
В 2019-м году было продолжено сотрудничество соответствующих подразделений мэрии Еревана, аппаратов руководителей административных районов с Ереванским управлением службы спасения МЧС в сфере гражданской обороны и защиты гражданского населения в чрезвычайных ситуациях.
В сотрудничестве с мэрией был подготовлен и представлен на утверждение мэру «Паспорт города Ереван». Осуществлены работы по разработке концепции «Обеспечение комплексной безопасности населения Еревана».
Мэр Еревана Айк Марутян, высоко оценив деятельность службы спасения, заверил, что мэрия придает первоочередное значение безопасности граждан. Мэр также сообщил, что между мэрией Еревана и Европейским союзом был подписан договор о реализации программы по управлению опасными отходами, цель которой- нейтрализация вредных отходов. Мэр также отметил, что из городского бюджета будут выделены средства на установку 500 новых лифтов.
Мэр Еревана также подчеркнул, что городские структуры готовы оказывать всестороннее содействие службе спасения, а водовозы и другая техника в любой момент может быть предоставлена в распоряжение МЧС.
Министр ЧС Феликс Цолакян выразил благодарность сотрудникам за трудную и ответственную работу, а также подчеркнул важность обеспечения строящихся зданий современными противопожарными средствами и сотрудничества в этом деле с мэрией.
В ходе встречи были представлены меры, направленные на повышение технической насыщенности, улучшение бытовых условий в подразделениях пожарно-спасательных служб.
Директор службы спасения МЧС, генерал-майор с/с Габриелян отметил, что впервые после советского периода правительство выделило 1 миллиард 170 миллионов драмов на ремонт и улучшение рабочих условий сотрудников 32 пожарно-спасательных отрядов. Впервые сотрудники служб спасения получили повышение зарплаты на 40-50%.
Директор службы спасения выразил надежду на то, что благодаря совместным усилиям, Ереван станет еще более безопасным и представительным.
За активную деятельность в деле защиты населения Еревана, быстрое реагирование и предотвращение чрезвычайных ситуаций и устранение возможных последствий заместитель директора управления безопасности Еревана, подполковник с/с Завен Мелконян удостоен звания «Почетный спасатель Еревана».
За высокую профессиональную подготовку и добросовестную работу ряд сотрудников управления службы спасения Еревана МЧС, а также сотрудники мэрии и административных районов удостоились почетных и благодарственных грамот мэра Еревана и МЧС.