Մանկապարտեզների վերակառուցման և էներգաարդյունավետության ծրագիրը մտավ գործնական փուլ
Ս.թ. հունիսի 2-ին Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակներում հայտարարվեց 12 մանկապարտեզների սեյսմիկ ամրացման, էներգաարդյունավետության բարելավման և վերակառուցման մրցույթը:
Ծրագրի իրականացման նպատակով Երևան համայնքն առաջին անգամ միջազգային դոնոր կազմակերպությունից՝ Եվրոպական ներդրումային բանկից վերցրել է ոչ սուվերեն վարկ:
Նախատեսվում է Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի կողմից տրամադրված դրամաշնորհային ու Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից տրամադրված վարկային միջոցներն օգտագործել Երևան քաղաքի ենթակայությամբ գտնվող մի շարք մանկապարտեզների սեյսմիկ ամրացման, էներգաարդյունավետության բարելավման և վերակառուցման աշխատանքների իրականացման նպատակով:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակներում առաջին խումբ մանկապարտեզներում շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է մեկնարկել ս.թ.․ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին, որի իրականացումից հետո սեյսմակայուն, էներգաարդյունավետ և վերանորոգված մանկապարտեզները կհանձնվեն շահագործման՝ ապահովելով բարեկեցիկ մանկություն տարբեր վարչական շրջանններում մանկապարտեզ հաճախող մեր փոքրիկների համար։

Программа реконструкции и повышения энергоэффективности детских садов входит в практическую фазу
В рамках программы энергоэффективности Еревана был объявлен конкурс на сейсмическое укрепление, повышение энергоэффективности и реконструкцию 12 муниципальных детских садов был объявлен 2-го июня текущего года.
С целью реализации программы, община Еревана впервые взяла суверенный кредит у международной донорской организации- Европейского инвестиционного банка.
Планируется использовать средства гранта, предоставленного фондом Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии, а также кредитные средства, предоставленные Европейским инвестиционным банком, с целью сейсмического укрепления, повышения энергоэффективности и реконструкции ряда детских садов, находящихся в ведомстве мэрии.
В рамках программы энергоэффективности Еревана планируется начать строительные работы в первой группе детских садов в сентябре-октябре этого года. После завершения работ по сейсмическому укреплению, повышению энергоэффективности и реконструкции детские сады будут сданы в эксплуатацию.