Փորձի փոխանակում՝ կրթության ոլորտում
Փորձի փոխանակման նպատակով այս օրերին Երևանում են Մոսկվայի կրթության դեպարտամենտի և կրթական մի շարք հաստատությունների ղեկավարներ: Պատվիրակությունը հյուրընկալվել է նաև Երևանի քաղաքապետարանում:
Հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ Երևանի և Մոսկվայի համագործակցությամբ տարվա ընթացքում իրականացվում են համատեղ տարաբնույթ ծրագրեր, հատկապես ռուսաց լեզվի խորացված ուսուցմամբ հանրակրթական դպրոցների մասնակցությամբ: Նրանք Խոսել են նաև երեխաների առաջադիմության ցուցանիշների բարելավման ու խրախուսման, նաև առցանց հերթագրման մասին:
Հյուրերն իրենց հերթին ներկայացրել են ոլորտում բարեփոխումների ռուսաստանյան լավագույն փորձը: Կողմերը պայմանավորվել են պահպանել կապը և մշակել հստակ ծրագրերի օրակարգ:
Երևանյան այցի ընթացքում ոլորտին վերաբերող ընդհանուր խնդիրների շուրջ կազմակերպվել են նաև կլոր սեղաններ, հանդիպում-քննարկումներ:

Обмен опытом в сфере образования
Департамент образования Москвы и руководители ряда учебных заведений в эти дни находятся в Ереване. Цель визита-обмен опытом в сфере образования. Представителей делегации сегодня приняли в мэрии Еревана.
Поприветствовав гостей, начальник управления общего образования аппарата мэрии Еревана Анна Степанян отметила, что в рамках сотрудничества между Ереваном и Москвой реализовываются различные совместные программы, в частности с участием общеобразовательных школ с углубленным изучением русского языка. В рамках встречи были обсуждены также вопросы по улучшению успеваемости учеников, а также онлайн регистрации.
Гости, в свою очередь, представили лучший российский опыт проведения реформ в данной сфере. Стороны договорились разработать совместные программы в рамках установленного сотрудничества.