2023թ. Երևանի բյուջեի կատարողականը կազմել է 90 %, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է
Մարտի 12-ին գումարված նիստում Երևանի ավագանին քննարկեց ու հաստատեց 2023թ. զարգացման ծրագրի և բյուջեի հաշվետվությունները:
2023թ. մայրաքաղաքում շահագործման են հանձնվել ներկրված 87 «ՄԱՆ» և 150 «Ժոնգ Թոնգ» մակնիշի ավտոբուսներ, ձեռք են բերվել 15 «ՅՈՒԹՈՆԳ» մակնիշի նոր տրոլեյբուսներ, գնվել է նաև 4 նոր աղբատար մեքենա, գործընթացը կշարունակվի նաև այս տարի: Միասնական տոմսային համակարգի ներդրման գործընթացի շրջանակում հասարակական տրանսպորտի շարժակազմերը և մետրոպոլիտենի անցարգելները համալրվել են վալիդատորներով, և գործարկվել է էլեկտրոնային և թղթային տեսքով QR կոդ կրիչը:
2023թ. նորերով են փոխարինվել 510 վերելակներ, վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվել 22 կրթական, նախադպրոցական, արտադպրոցական, մարզական և մշակութային հաստատությունների շենքերում և բակային տարածքներում: Վերանորոգվել են ավելի քան 200 բակեր, 3 առողջապահական հիմնարկներ: Տեղադրվել են 9 գետնանցումների մոտ հաշմանդամներին հարմարեցված վերելակներ: Ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվել նաև ոռոգման համակարգի անցկացման, կանաչ գոտիների ընդլայնման, կոյուղատար համակարգի կառուցման և քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ուղղություններով:
Երևան քաղաքի 2023 թվականի ճշտված բյուջեով սեփական եկամուտները ծրագրվել են 44,355,960.2 հազար դրամ, որի դիմաց փաստացի կատարողականը կազմել է 50,091,031.3 հազար դրամ կամ 113 %։ Սեփական եկամուտների փաստացի հավաքագրման ցուցանիշը ավել է 2022 թվականի համապատասխան ցուցանիշից 14,694,591.9 հազար դրամով։
Երևանի ավագանին սահմանել է նաև Երևան համայնքում 100 տոկոս համայնքային մասնակցությամբ օպերատորի կողմից ներհամայնքային ավտոբուսային կանոնավոր փոխադրումների սպասարկման դեպքում երթուղիների սպասարկման փոխադրավարձը: Միասնական տոմսային համակարգի լրամշակված նախագծով նախատեսվում է ՝
30 օրվա համար 8800 դրամ՝ անսահմանափակ երթևեկելու հնարավորությամբ,
90 օրվա համար 23600 դրամ՝ անսահմանափակ երթևեկելու հնարավորությամբ,
365 օրվա համար 88000 դրամ՝ անսահմանափակ երթևեկելու հնարավորությամբ։
Ցանկացած փաթեթ ձեռք բերելու դեպքում քաղաքացիները կարող են օգտվել հասարակական տրանսպորտի բոլոր միջոցներից։ Կլինեն նաև մի շարք այլ սակագնային պլաններ: Մանրամասները՝ հղմամբ։
Ուսանողների, բնակչության սոցիալական կամ հատուկ խմբերի համար, ի դեպ, կկիրառվեն զեղչեր:
Նախագծի նպատակը ոլորտի սուբսիդավորումը շարունակելն է՝ հնարավորություն ունենալով այդ սուբսիդավորումը պահել որոշակի տրամաբանության շրջանակներում և անհամաչափ ծախսեր չանել ի հաշիվ այլ ոլորտների, այն հնարավորություն կտա նաև վերացնել առկա արատավոր ստվերային երևույթները՝ ստանալով ավելի ճշգրիտ տվյալներ՝ հետագայում ավելի տվյալահեն որոշումներ կայացնելու համար:
Օրակարգի մեկ այլ հարցով ավագանին քաղաքացիների որոշ խմբերի համար արտոնություններ է սահմանել Երևան քաղաքում սեփականության իրավունքով պատկանող և անշարժ գույքի հարկով հարկման օբյեկտ համարվող բնակելի նշանակության շինությունների և փոխադրամիջոցի գույքահարկի գծով: Խմբերում ընդգրկված է 1635 քաղաքացի, որից 533-ը՝ Արցախյան և Հայաստանի Հանրապետության պատերազմների 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներ, 1102-ը՝ գերեվարված, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձանց և զոհվածների ընտանիքների անդամներ:

В 2023г. исполнение бюджета составило беспрецедентных 90%
На заседании совета старейшин, созванном 12 марта, Совет старейшин Еревана обсудил и утвердил отчеты по программе развития и бюджету 2023 года.
В 2023г. в столице введено в эксплуатацию 87 автобусов марки «МАН» и 150 автобусов марки «ЖОНГТОНГ», приобретено 15 новых троллейбусов марки «ЮТОНГ» и 4 мусоровоза. Процесс будет продолжен в этом году. В рамках внедрения единой билетной системы в автобусах и метро установлены валидаторы, и запущен носитель с электронным и бумажным QR кодом.
В 2023г. 510 лифтов в многоквартирных домах заменено на новые, осуществлен ремонт в 27 образовательных, спортивных и культурных учреждений. Также благоустроено более 200 дворов, 3 медицинских учреждения. У 9 подземных переходов установлены специальные подъемники для инвалидных  колясок. Масштабные работы проведены в плане проведения системы орошения, расширения зеленых зон, сооружения канализационной системы и в других сфер городского хозяйства.
Согласно уточненному бюджету Еревана 2023 г.показатель собственных доходов планировался в размере 44,355,960.2 драмов, фактическое выполнение бюджета составило 50,091,031.3 драмов, или 113%.Фактически, показатель сбора собственных доходов на 14,694,591.9 драмов больше соотвествующего показателя 2022г.
Совет старейшин Еревана установил размер платы за обслуживание маршрутов регулярных автобусных перевозок, осуществляемых оператором со 100% участием общины. Доработанным проектом единой билетной системы предусматривается:
8800 драмов за 30 дней безлимитного проезда,
23600 драмов за 90 дней безлимитного проезда,
88000 драмов за 365 дней безлимитного проезда.
При приобретении любого пакета граждане смогут пользоваться любым средством передвижения. Будут также другие  тарифные планы.
Для студентов, социальных или особых групп будут предусмотрены скидки.
Целью проекта является продолжение субсидирования сферы, следуя определенной логике и не допуская чрезмерных расходов за счет других сфер. Это даст возможность искоренить теневые явления, получая более точные данные, чтобы в дальнейшем принимать решения, максимально основанные на проверенных данных.
Еще одним вопросом повестки дня совет предоставил привилегии по части сооружений жилого назначения и средств передвижения некоторым группам граждан. В группу входит 1635 граждан, из которых 533 – инвалиды Арцахской и Армянской войн 1-й и 2-й групп, 1102-члены семей попавших в плен, без вести пропавших или признанных погибшими.