Անվադողերից մինչև ներքնակներ. մեկնարկել է գետերի հուների մաքրումը
«Ինչ ասես, որ չեն նետում մարդիկ գետ` անվադողեր, դոշակներ, ահավոր գարշահոտություն է »,- պատմում են էրեբունիի բնակիչները:
Երևանում մեկնարկել է գետերի հուների մաքրումը: Երևանի քաղաքապետարանն ամեն տարի գարնանն աշխատանքներն իրականացնում է առանձին կազմակերպության ուժերով: Դրա համար գործի է դրվում և հուն իջեցվում հատուկ տեխնիկա: Հիմնական խնդիրը, այսպես ասած, սեփական տների հատվածում է:
«Աշխատանքները շարունակվում են մեկ ամիս: Դրանք ընդգրկում են մոտ 18 կմ հատված: Այդպես գետերի հուներն ամբողջ երկայնքով մաքրվում են»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արսեն Կարոյանը:
Այս օրերին աշխատանքները Ավանի և էրեբունու տարածքում են: Գետառի և Ողջաբերդի հուներից բացի մաքրվում են նաև ջրանցքները: Փակ՝ թունելային որոշ հատվածներում ամբողջ աղբը դուրս է բերվում ձեռքով:
«Ամեն տարի դուրս է բերվում մոտ 4000 խմ աղբ, որը տեղափոխվում է աղբավայր»,- ասում է կազմակերպության տնօրեն Ալեքսան Հարությունյանը:
Գետերի հուներն առաջնահերթ մաքրվում են ջրի հոսքն ապահովելու համար: Քաղաքի ջրային պաշարների մաքրությունը կարևոր է նաև բնապահպանական առումով:
Ի˚նչ անել, որ քաղաքի գետերն ու ջրանցքները չաղտոտվեն՝ պատասխանը մեկն է. չթափել աղբն ու մաքուր պահել այն: Քաղաքային իշխանությունը տարիներ շարունակ հորդորում է բնակիչներին, տեսնելու դեպքում էլ տուգանում՝ մինչև 50.000 դրամի չափով: Սակայն սա անգամ խնդրի լուծում չէ:
«Մարդիկ չեն հասկանում, որ սա գնում է Երևանյան լիճ և այնտեղից էլ՝ Արարատյան դաշտ ու վտանգավոր նյութերով աղտոտում միջավայրը» ,-նկատում են բնակիչները:
Գետերի հուները մաքրվում են նաև տարվա ընթացքում: Քաղաքն այդ նպատակով ավելի քան 38 մլն դրամ է ծախսում:

Началась весенняя очистка русел рек
В Ереване началась весенняя очистка рек. В процессе очистки используется специальная техника. Основные скопления мусора приходятся на участки, где расположены частные домовладения. Люди выбрасывают разный мусор в русла рек, что вызывает гниение и зловоние.
Начальник управления коммунальных услог мэрии Еревана Арсен Кароян сообщил, что очистка обычно занимает месяц. За это время от мусора очищаются не только русла рек, но и прилегающие каналы. В данный момент работы ведутся в районах Аван и Эребуни. Помимо русел рек Вохчаберд и Гетар, расчищаются примыкающие к ним каналы. На некоторых участках работа ведется вручную. Каждый год на свалку вывозится примерно 4000 м3 мусора.
Русла рек очищаются, в первую очередь, чтобы восстановить поток воды, так как водные ресурсы города имеют жизненно важное экологическое значение.
Городские власти постоянно призывают жильцов не выбрасывать мусор в реки, также установлен штраф в 50.000 драмов за выброс мусора в непредусмотренном месте. Однако это не помогает. Люди часто не осознают опасности подобного загрязнения.
Русла рек очищаются не только весной, но и в течение года. На эти цели из общинного бюджета выделяется около 38 миллионов драмов.