Առողջապահական ոլորտին առնչվող կլոր սեղան-քննարկում՝ Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի օրերի շրջանակում
Սեպտեմբերի 6-8-ը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում կազմակերպվել է կլոր սեղան-քննարկում՝ երկու քաղաքների առողջապահության ոլորտի պատասխանատուների մասնակցությամբ: Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը, ներկայացնելով Երևանի առողջապահական համակարգի առաջնահերթություններն ու ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, նշել է, որ վերջին տարիներին հետևողական աշխատանքներ են տարվում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բուժհաստատությունների պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Ընդգծելով բնակիչներին որակյալ բուժծառայությունների մատուցման կարևորությունը՝ Կամսար Բաբինյանը Սանկտ Պետերբուրգի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ Երևանում ծրագրային հստակ քաղաքականություն է տարվում բուժհաստատությունները նոր ու ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով համալրելու նպատակով:
Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության առողջապահության կոմիտեի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին, կարևորելով առողջապահական համակարգի հետևողական զարգացումը, նկատել են, որ որակյալ ծառայությունների մատուցման հարցում անչափ կարևոր է նոր տեխնոլոգիաների կիրառումն ու բուժհաստատությունները ժամանակակից սարքավորումներով համալրելը:
Կողմերը պայմանավորվել են երկու քաղաքների համագործակցության ծրագրով խորացնել փոխգործակցությունն ու մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանը միտված փորձի փոխանակումը:
Այնուհետ երևանյան պատվիրակության կազմում ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաք ժամանած Երևանի «Գրիգոր Նարեկացի», «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնների, Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի, «Թիվ 15 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ի տնօրեններն ու Երևան քաղաքի գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգն այցելել են Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային շտապբուժօգնության կայան, թիվ 19 և թիվ 1 քաղաքային մանկական հիվանդանոցներ, ինչպես նաև Մոսկովյան շրջանի պոլիկլինիկա և թիվ 5 հակատուբերկուլյոզային դիսպանսեր, ծանոթացել բուժհաստատությունների պայմաններին և այդ հաստատությունների կառավարմանը, ինչպես նաև հետևել են տեղերում հիվանդների բուժման և սպասարկման գործընթացի կազմակերպմանը: Կարևորելով երկուստեք փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ավելի հաճախակի դարձնելու փոխայցերը:

В рамках программы «Дни Еревана в Санкт-Петербурге» состоялся круглый стол по вопросам сферы здравоохранения
В рамках проводимых с 6-го по 8-е сентября Дней Еревана в Санкт-Петербурге был организован круглый стол с участием ответственных лиц сферы здравоохранения двух городов. Начальник управления здравоохранения аппарата мэрии Еревана Камсар Бабинян представив приоритеты системы здравоохранения Еревана и реализуемые в сфере программы, отметил, что в последние годы ведется последовательная работа по улучшению условий муниципальных медицинских учреждений. Подчеркнув важность предоставления качественной медицинской помощи жителям, Камсар Бабинян сообщил петербургским коллегам, что в Ереване ведется конкретная политика с целью оснащения медучреждения современным медицинским оборудованием.
Придав важность развитию системы здравоохранения, представители Комитета по здравоохранению Санкт-Петербурга в свою очередь отметили, что для предоставления качественных услуг важно применение новых технологий и оснащение медицинских учреждений современным оборудованием. Стороны договорились об углублении взаимодействия и обмена опытом в рамках программы сотрудничества двух городов.
Прибывшие в северную столицу РФ в составе ереванской делегации руководители медицинских центров «Григор Нарекаци», «Сурб Аствацамайр», Противотуберкулезного диспансера, ЗАО «Поликлиника №15», а также главный акушер-гинеколог Еревана посетили городскую станцию скорой медицинской помощи Санкт-Петербурга, детские городские больницы №19 и №1, а также поликлинику Московского района и Противотуберкулезный диспансер №5, ознакомились с условиями и управлением медицинских учреждений, а также на местах ознакомились с организацией лечения и обслуживания пациентов.
Придав важность необходимости обмена опытом, стороны выразили готовность сделать взаимные визиты более частыми.