«Երևան Սիթի Տուր» քաղաքային զբոսաշրջային երթուղին արժանացել է «Տարվա լավագույն զբոսաշրջային նախագիծ» մրցանակին
«Արմենիա Տուրիստական» ամսագրի կողմից արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ անցկացվող զբոսաշրջային ոլորտի «Զբոսաշրջային Հայաստան» մրցանակաբաշխության ժամանակ Երևանի քաղաքապետարանի «Երևան Սիթի Տուր» քաղաքային զբոսաշրջային ծրագիրն այս տարի արժանացել է «Տարվա լավագույն զբոսաշրջային նախագիծ» մրցանակին։
Միջոցառման նպատակը Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացումն է, քվեարկության միջոցով լավագույնը ճանաչված ընկերությունների պարգևատրումը, ինչպես նաև ոլորտում առավել հաջողված նախագծերի խրախուսումը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը, շնորհակալություն հայտնելով մրցանակի համար, նշել է.
«Երևան Սիթի Տուր» քաղաքային զբոսաշրջային երթուղին գործում է արդեն 6 տարի և տեսակով եզակի զբոսաշրջային ծրագիր է մեր քաղաքում՝ բազմաթիվ զբոսաշրջիկներին և մեր համաքաղաքացիներին յուրովի ներկայացնելով մայրաքաղաքի պատմությունը, ճարտարապետությունն ու մշակույթը:
Այս տարի «Երևան Սիթի Տուր»-ի շրջանակում գործարկվել է նաև «Գիշերային Երևան» երթուղին, որը հրաշալի հնարավորություն է վայելելու արդեն գիշերային Երևանի լուսառատ հմայքը»:
Մրցանակաբաշխությունը բաղկացած էր երկու փուլից և անց է կացվել հետևյալ 12 անվանակարգերում՝ «Արկածային զբոսաշրջության լավագույն ծրագիր», «Ազգային ավանդույթների պահպանման ծրագիր», «Զբոսաշրջային լավագույն ծրագիր», «Լավագույն գիդ», «Լավագույն տրանսպորային կազմակերպություն», «Լավագույն թանգարան», «Լավագույն հանգստյան տուն», «Լավագույն ներգնա տուրիզմի տուրօպերատոր», «Լավագույն ռեստորան», «Արցախի լավագույն հյուրանոց», «Հայաստանի լավագույն հյուրանոց», «Լավագույն առողջանարային քաղաք»:
Տոնական միջոցառմանը ներկա էին կառավարության, դիվանագիտական առաքելությունների, գործարար կառույցների, գիտական և մշակութային ոլորտների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պատվավոր այլ հյուրեր:

Туристический маршрут «Ереван Сити Тур» признан «Лучшим туристическим проектом года»
В ходе церемонии вручения наград «Туристическая Армения», проводимой журналом «Армения туристическая» четвертый год подряд, в этом году туристическая программа мэрии Еревана «Ереван Сити Тур» удостоилась номинации «Лучший туристический проект года».
Целью мероприятия является развитие туризма в Армении, награждение компаний, признанных лучшими путем голосования, а также поощрение самых удачных проектов.
Начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян, выразив благодарность за награду, отметил:
«Программа «Ереван Сити Тур» действует уже 6 лет, являясь уникальной туристической программой, представляющей историю, архитектуру и культуру столицы многочисленным туристам и жителям Еревана. В этом году, в рамках программы «Ереван Сити Тур» был запущен проект «Ночной Ереван», дающий отличную возможность насладиться ярко освещенным ночным Ереваном».
Церемония вручения наград состояла из двух частей и была проведена в 12 номинациях: «Лучший приключенческий проект», «Сохранение национальных традиций», «Лучший туристический проект», «Лучший гид», «Лучшая транспортная организация», «Лучший музей», «Лучший дом отдыха», «Лучший внутренний туроператор», «Лучший ресторан», «Лучшая гостиница Арцаха», «Лучшая гостиница Армении», «Лучший оздоровительный курорт».
На мероприятии присутствовали представители правительства, дипломатических миссий, деловой сферы, сфер науки и культуры, а также почетные гости.