Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ
Արցախ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Առիթն օգտագործելով` Արցախի նախագահը նախ շնորհավորել է Տարոն Մարգարյանին Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ և իր գոհունակությունը հայտնելով Երևանի և Ստեփանակերտի միջև հաստատված փոխգործակցության արդյունքներից՝ ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն, իրոք, ուրույն և կարևոր դերակատարում ունի Արցախի կյանքում, ինչն առանձնակի է գնահատվում արցախահայության կողմից: Կարևորելով նաև Արցախի շրջանների հետ Երևանի վարչական շրջանների սերտ համագործակցությունը, Բակո Սահակյանը հույս է հայտնել, որ դրանք ևս կհասնեն այն մակարդակին, ինչպիսին է Երևանի և Ստեփանակերտի փոխգործակցությունը:
«Արցախի հետ հարաբերությունների ամրապնդման ծրագրերը Ձեր մշտական ուշադրության կենտրոնում են, ինչն իսկապես գնահատելի է, պարոն քաղաքապետ: Բոլորս ենք տեսնում, թե որքան սերտ է Երևանի և Ստեփանակերտի երկուստեք փոխգործակցությունը, որի շրջանակում բազմաթիվ ծրագրեր են կյանքի կոչվել ու կոչվում: Լիահույս եմ, որ նույն ակտիվությունը կփոխանցվի նաև Երևանի վարչական շրջանների և Արցախի շրջանների միջև հարաբերություններին: Համոզված եղեք, որ Արցախում բարձր են գնահատում Երևանի հետ սերտ համագործակցությունը, ու վստահ եմ, որ Դուք և Ձեր թիմը, այսուհետ ևս հետևողականորեն կշարունակեք ձեր կարևոր ներդրումն ունենալ Արցախի շարունակական զարգացման և հզորացման գործում», - նշել է Բակո Սահակյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հերթին շնորհավորել է Բակո Սահակյանին Արցախի խորհրդարանում` մեծամասնության քվեարկությամբ երկրի ղեկավարի բարձր պաշտոնը ստանձնելու առթիվ` մաղթելով քաջառողջություն և հաջողություններ` ի բարօրություն Արցախ աշխարի և ի շահ արցախցիների:
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետն Արցախի Հանրապետության նախագահին ընդհանուր գծերով ներկայացրել է Երևանի և Ստեփանակերտի միջև ստորագրված համաձայնագրով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացված ու իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և վստահեցրել, որ նախանշված բոլոր ուղղություններով առաջիկայում ևս աշխատանքները կլինեն շարունակական:
«Համոզված եղեք, պարոն նախագահ, որ մենք իրոք առանձնակի ենք կարևորում Արցախի հետ կապերի ամրապնդումն ու համագործակցության ընդլայնումը, որը ինչպեսև նշեցիք, իսկապես, բավականին արդյունավետ զարգացումներ է գրանցում: Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ մեր բոլոր ծրագրերը լինելու են շարունակական, ավելին, մեր առանձնակի ուշադրության կենտրոնում է լինելու համեմատաբար խոշոր ծրագրերի ու մասշտաբային նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը, որոնք իրենց հերթին նպաստելու են Արցախի դինամիկ զարգացմանը», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու վստահեցրել, որ պատասխանատուները նույն նվիրումով շարունակելու են անել հնարավորը՝ հայկական երկու պետությունների զարգացման ու առաջընթացի համար:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с президентом Республики Арцах Бако Саакяном
Мэр Еревана Тарон Маргарян в рамках официального визит в Арцах встретился с президентом Республики Арцах Бако Саакяном.
Пользуясь случаем, президент Арцаха поздравил Тарона Маргаряна по случаю переизбрания на пост мэра Еревана и выразив удовлетворение результатами сотрудничества между Ереваном и Степанакертом подчеркнул, что мэрия Еревана имеет свою особую и важную роль в жизни Арцаха, и армяне Арцаха ценят это. Придав важность тесному сотрудничеству административных районов Еревана с регионами Арцаха, Бако Саакян выразил надежду, что оно достигнет уровня взаимодействия Еревана и Степанакерта.
«Программы, направленные на укрепление отношений с Арцахом находятся в центре Вашего постоянного внимания, что действительно достойно оценки, господин мэр. Очевидно тесное сотрудничество между Ереваном и Степанакертом, в рамках которого реализовываются многочисленные программы. Я надеюсь, что с той же активностью будут сотрудничать административные районы Еревана и регионы Арцаха. Будьте уверены, что в Арцахе высоко ценят тесное взаимодействие с Ереваном и уверен, что Вы и Ваша команда и впредь будете вносить свой вклад в развитие и процветание Арцаха»,-отметил Бако Саакян.
Выразив благодарность за теплый прием и поздравления, мэр Еревана Тарон Маргарян в свою очередь поздравил Бако Саакяна в связи с избранием большинством голосов в парламенте Арцаха на высокий пост руководителя страны и пожелал ему крепкого здоровья и успехов на благо Арцаха и арцахцев.
Мэр Еревана в общих чертах представил также ход программ, реализуемых в разных сферах городского хозяйства в рамках подписанного между Ереваном и Степанакертом соглашения. Он также заверил, что по всем направлениям работы будут продолжены.
«Господин президент, будьте уверены, что мы придаем особую важность укреплению связей и расширению сотрудничества с Арцахом, и, как Вы уже отметили, эти отношения развиваются довольно эффективно. Заверяю Вас, что все наши программы будут иметь продолжительных характер, более того, в центре нашего особого внимания будут находиться крупные проекты и масштабные инициативы, реализация которых будет способствовать динамичному развитию Арцаха»,-подчеркнул Тарон Маргарян и заверил, что ответственные лица с той же преданностью будут делать все возможное для развития, прогресса и процветания двух армянских республик.