Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ
Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկած Երևանի օրերի շրջանակում ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Սմոլնիում հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ: Ողջունելով Երևանի քաղաքապետին` նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն կարևորել է երկու քաղաքների սերտ համագործակցության շրջանակում Երևանի օրերի անցկացումը:
«Երկու քաղաքների միջև ստորագրված համագործակցության 2015-2020թթ. ծրագրի ընթացքը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ գործընկերային մեր հարաբերություններն իսկապես արդյունավետ են, հաջողված ու հեռանկարային: Այս հարցում, պարոն քաղաքապետ, անշուշտ, իր դերակատարումն ունի երկու քաղաքների միջև հաստատված փոխգործակցության ծրագրի արդյունավետ կյանքի կոչման ուղղությամբ Ձեր հետևողականությունը, որը հնարավորություն է տալիս այն դարձնել առավել առարկայական ու շոշափելի: Երևանը մեզ համար բարեկամ և հուսալի գործընկեր է, ինչը մենք բարձր ենք գնահատում: Համոզված եմ, որ Երևանի օրերը Սանկտ Պետերբուրգում կանցնեն հավուր պատշաճի», - նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի օրերի անցկացումը մեկ անգամ ևս փաստում է երկու քաղաքների միջև ձևավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակը, և համոզմունք է հայտնել, որ այս հանդիպումը գործնական նոր որակ կհաղորդի Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ծրագրերի իրականացմանը:
«Պարոն նահանգապետ, մենք բարձր ենք գնահատում երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու ընդլայնմանն ուղղված Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության և անձամբ Ձեր ջանքերը: Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ձևավորված հարաբերություններն, անշուշտ, ոչ միայն գործնական լավ արդյունքներ են ապահովում, այլև աչքի են ընկնում իրենց խորը բարեկամական անշահախնդրությամբ: Արդեն լավ ավանդույթ է դարձել Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի և Երևանում Սանկտ Պետերբուրգի օրերի անցկացումը, որոնք կարևոր դերակատարում են ունենում երկու քաղաքների ճանաչելիության ավելացման գործում: Մեր համագործակցության գործնական հիմքի վկայությունն է նաև Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության ենթակայության կազմակերպությունների միջև այսօր ստորագրվելիք հուշագրերը», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Կողմերն առանձնակի կարևորել են նաև այցի շրջանակում կլոր-սեղան քննարկումների կազմակերպումը` նկատելով, որ դրանք հրաշալի հարթակ են քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտների ուղղությամբ իրականացվող համագործակցության ծրագրերի ընթացքը քննարկելու և առաջիկա անելիքները նախանշելու համար:
Հանդիպման ավարտին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին հրավիրել է հաջորդ տարի այցելել Երևան` մասնակցելու «Էրեբունի-Երևան 2800»-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին: Սիրով ընդունելով հրավերը՝ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը վստահեցրել է, որ անպայման կայցելի և իր մասնակցությունը կունենա Երևանի հիմնադրման օրվան նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко
В рамках Дней Еревана, стартовавших в Санкт-Петербурге, находящийся в северной столице РФ мэр Еревана Тарон Маргарян встретился в Смольном с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко. Поприветствовав мэра Еревана, губернатор Георгий Полтавченко придал важность проведению Дней Еревана в рамках тесного сотрудничества двух городов.
«Ход реализации подписанной между двумя городами программы сотрудничества на 2015-2020гг., является свидетельством эффективных, успешных и перспективных двусторонних партнерских отношений. В этом вопросе, господин мэр, несомненно, свою важную роль играет также ваша последовательность в вопросе эффективной реализации программы сотрудничества двух городов, которая дает возможность сделать взаимодействие более практичным и осязаемым. Ереван для нас надежный город-партнер, и мы это высоко ценим. Убежден, что Дни Еревана в Санкт-Петербурге пройдут на высоком уровне»,-отметил Георгий Полтавченко.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что проведение Дней Еревана в Санкт-Петербурге еще раз свидетельствует о высоком уровне установленных между двумя городами отношений и выразил убежденность в том, что эта встреча придаст новый импульс реализации программ между Ереваном и Санкт-Петербургом.
«Господин губернатор, мы высоко ценим усилия правительства Санкт-Петербурга и Ваши личные усилия, направленные на укрепление и расширение двусторонних отношений. Сформированные между Ереваном и Санкт-Петербургом отношения, несомненно, обеспечивают не только прекрасные практические результаты, но и отличаются бескорыстной дружбой. Уже стало доброй традицией проведение Дней Еревана в Санкт-Петербурге и Дней Санкт-Петербурга в Ереване, которые играют большую роль в повышении узнаваемости двух городов. Свидетельством деловой основы нашего сотрудничества являются также меморандумы, которые должны быть подписаны сегодня между мэрией Еревана и организациями, находящимися в ведомстве правительства Санкт-Петербурга»,-отметил мэр Еревана Тарон Маргарян.
Стороны придали также особую важность организации круглых столов в рамках встречи, отметив, что они являются прекрасной платформой для обсуждения хода реализации программ сотрудничества, реализуемых в разных сферах городского хозяйства.
В завершении встречи мэр Еревана Тарон Маргарян пригласил губернатора Санкт-Петербурга Георгия Полтавченко приехать в Ереван в следующем году для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2800». Приняв приглашение, губернатор Санкт-Петербурга заверил, что непременно посетит Ереван и примет участие в юбилейных мероприятиях, посвященных Дню основания Еревана.