Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ստեփանակերտի գործընկերոջ հետ
Արցախի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի գործընկերոջը երկու մայրաքաղաքների արդյունավետ համագործակցության ամրապնդման ու ընդլայնման հարցում ցուցաբերվող մշտական պատրաստակամության և ջանքերի համար, Սուրեն Գրիգորյանը վստահեցրել է, որ ստեփանակերտցիներն իսկապես առանձնակի են կարևորում Երևանի հետ սերտ համագործակցությունը, որի արդյունքները տեսանելի ու շոշափելի են Ստեփանակերտի յուրաքանչյուր բնակչի համար:
«Պարոն քաղաքապետ, այսօր իսկապես հաճելի է արձանագրել, որ երկուստեք մեր փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով զարգանում է արդյունավետ, գրանցվող հաջողություններն էլ շոշափելի են: Այդ ամենում, անշուշտ, շատ մեծ է Ձեր անձնական ներդրումն ու հետևողականությունը: Ուզում եմ առանձնակի կարևորել նաև Երևանի վարչական շրջանների և Արցախի շրջանների միջև հաստատված համագործակցությունը, որը ևս անհրաժեշտություն էր ու հետզհետե շոշափելի է դառնում նաև Արցախի շրջաններում», - նշել է Սուրեն Գրիգորյանն ու օգտվելով առիթից, շնորհավորել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` վերընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել նրան նորանոր հաջողություններ` համոզմունք հայտնելով, որ հետագա տարիները մայրաքաղաք Երևանի ներդաշնակ զարգացման և ներուժի արդյունավետ օգտագործման առումով կլինեն առավել արգասաբեր, Արցախի շենացման ու Ստեփանակերտի վերափոխման համար էլ կբացվեն համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու շնորհավորանքի համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հերթին նկատել է, որ մինչ օրս երկու թիմերի կողմից իրականացված բոլոր ծրագրերը, որոնք արժանացել են դրական գնահատականի, ըստ էության, հանդիսանում են ապագա ավելի խոշոր ծրագրերի հիմք, որոնք ևս համատեղ ուժերով կդառնան իրականություն:
«Հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների բարեկամական սերտ հարաբերություններն իրենց գործնական արտացոլումն են գտել Երևանի և Ստեփանակերտի միջև հաստատված համագործակցության ծրագրում, որի ընթացքն իսկապես գոհացուցիչ է և, որ կարևոր է, քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում այն հետզհետե ավելի շոշափելի արդյունքներ է ապահովում: 2012 թվականից սկսած՝ Արցախի մեր գործընկերների հետ միասին մենք իրականացրել և իրականացնում ենք բազմաթիվ ծրագրեր՝ Արցախի տնտեսության զարգացման ուղղությամբ, որոնք ընդգրկում են մշակութային, կրթական, սոցիալական, առողջապահական, հումանիտար, տուրիզմի և մի շարք այլ ուղղություններ: Համոզված եղեք, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես Ձեր կողքին է և պատրաստակամ է աջակցելու Ստեփանակերտի մեր գործընկերներին` իր ուրույն ներդրումն ունենալով Արցախի մայրաքաղաքի ու շրջանների զարգացման գործում», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

Mэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром Степанакерта
В рамках официального визита в Республику Арцах, делегация, возглавляемая мэром Еревана Тароном Маргаряном, встретилась с мэром Степанакерта Суреном Григоряном. Выразив благодарность мэру Еревана за постоянную готовность и усилия, проявленные в вопросе укрепления и расширения эффективного сотрудничества между двумя столицами, Сурен Григорян заверил, что степанакертцы придают особую важность тесному сотрудничеству с Ереваном, результаты которого очевидны и ощутимы для каждого жителя Степанакерта.
«Господин мэр, сегодня действительно приятно констатировать тот факт, что по всем направлениям наше взаимодействие эффективно развивается, и результаты очевидны. И во всем этом есть Ваш личный вклад. Хочу также подчеркнуть особую важность установленного взаимодействия между административными районами Еревана и регионами Арцаха. Хочу также подчеркнуть, что содействие Еревана постепенно становится ощутимым также в регионах Арцаха»,-отметил Сурен Григорян и, пользуясь случаем, поздравил мэра Еревана Тарона Маргаряна с переизбранием и пожелал новых успехов, выразив уверенность в том, что с точки зрения эффективного использования потенциала и гармоничного развития Еревана, последующие годы откроют новые перспективы для дальнейшего сотрудничества.
Выразив благодарность за теплый прием и поздравления, мэр Еревана Тарон Маргарян в свою очередь отметил, что осуществленные по сей день командами двух столиц программы, удостоившиеся положительной оценки, по сути, являются основой для будущих более масштабных программ, которые будут реализованы совместными усилиями.
«Дружественные отношения между столицами двух армянских государств находят свое практическое выражение в программе сотрудничества, установленного между Ереваном и Степанакертом. Ход реализации программ сотрудничества является удовлетворительным и, что очень важно, дает все более ощутимые результаты в различных сферах городского хозяйства. Начиная с 2012г. вместе с нашими арцахскими коллегами мы осуществили и осуществляем множество программ, направленных на развитие Арцаха, которые охватывают культурную, образовательную, социальную, здравоохранительную, гуманитарную, туристическую и другие сферы. Будьте уверены, что мэрия Еревана всегда рядом с вами и готова содействовать нашим партнерам из Степанакерта, внося свой вклад в развитие столицы Арцаха»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.