Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել «Ոսկե ծիրան» միջազգային 14-րդ կինոփառատոնի պաշտոնական բացման արարողությանը
09.07.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի պատվավոր նախագահ Լևոն Սարգսյանի և բազմաթիվ հյուրերի հետ միասին ներկա է գտնվել «Ոսկե ծիրան» միջազգային 14-րդ կինոփառատոնի պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս տարի նույնպես «Ոսկե ծիրանը» հանդիսատեսին կներկայանա մրցութային և արտամրցութային հարուստ ծրագրով: «Ոսկե ծիրանին» մասնակցության համար 96 երկրից ստացված 1100 հայտերից ընտրվել է 47 ֆիլմ, որոնք կցուցադրվեն 3՝ Միջազգային խաղարկային, Վավերագրական և «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրերում:
«Ոսկե ծիրանի» հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը բացման իր խոսքում, կարևորելով փառատոնի դերը մայրաքաղաքի մշակութային կյանքում, շնորհակալություն է հայտնել նաև Երևանի քաղաքապետարանին՝ փառատոնի անցկացման հարցում մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար:
Հարկ է նշել, որ հուլիսի 9-16-ն անցկացվող կինափառատոնի շրջանակում, Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ այս տարի, մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման համատեքստում ընդլայնվել է բացօթյա կինոցուցադրությունների աշխարհագրությունը: Եթե մինչ այժմ դրանք տեղի էին ունենում միայն Կարապի լճի տարածքում և Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, ապա այս անգամ բացօթյա կինոդիտումներ կանցկացվեն նաև «Կասկադ» համալիրում, Նոր Նորք վարչական շրջանում՝ Գայի արձանի, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում՝ «Հայաստան» կինոթատրոնի հարևանությամբ, Սիրահարների այգում և Ազատության հրապարակում: Ի դեպ, բացօթյա կինոդիտումներից բացի, այս տարի նախատեսված են նաև բացօթյա համերգներ: Հուլիսի 9-16-ը, ամեն օր «Մոսկվա» կինոթատրոնի հարևանությամբ ժամը 21:00-23:00-ն հանրահայտ ջազմեն Լևոն Մալխասյանի գլխավորությամբ կլինի տարբեր ջազ-բենդերի մասնակցությամբ համերգային ծրագիր, այդ թվում նաև՝ ֆիլմերից հայտնի և սիրված երաժշտությունների ջազային մեկնաբանումներով:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային 14-րդ կինոփառատոնը մեկնարկել է Համո Բեկնազարյանի «Խասփուշ» ֆիլմի ցուցադրությամբ:

Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участие в церемонии открытия 14-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос»
09.07.2017
Мэр Еревана Тарон Маргарян, министра культуры РА Армен Амирян, почетный председатель кинофестиваля «Золотой абрикос» Левон Саргсян и многочисленные гости приняли участие в торжественной церемонии открытия 14-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Как и в прошлом году, в этом году также программа кинофестиваля будет представлена конкурсной и внеконкурсной программами.
Из полученных из 96 стран 1100 заявок для участия в фестивале, было отобрано 47 фильмов, которые будут показаны в трех конкурсных программах: международный игровой, международный документальный и «Армянская панорама».
В своей приветственной речи, директор и основатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян подчеркнув важность кинофестиваля в культурной жизни столицы, выразил благодарность мэрии Еревана за проявляемое постоянное содействие в организации и проведении кинофестиваля.
Стоит отметить, что в этом году, в рамках проводимого с 9-го по 16-е июля кинофестиваля, при содействии мэрии Еревана в контексте пропорционального развития столицы, расширилась география показов фильмов под открытым небом. Если до сих пор они проходили только на территории «Лебединого озера» и на площади Шарля Азнавура, то в этом году просмотры под открытым небом будут организованы также на территории Каскада, в административных районах Нор-Норк, Малатия-Себастия, в парке Влюбленных и на площади Азатутян (площадь Свободы).
В рамках кинофестиваля предусмотрены также концерты под открытым небом. Каждый день, с 9-го по 16-е июля по соседству с кинотеатром «Москва» с 21:00-23:00 будут проходить концерты с участием различных джаз-бэндов, под руководством известного джазмена Левона Малхасяна.