Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղերձը Տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ
Ավելի քան երկու տասնամյակ է, ինչ Հայաստանում ձևավորվել է տեղական ինքնակառավարման համակարգը, որն այդ տարիների ընթացքում հասցրել է ոչ միայն կայանալ, այլ դառնալ նաև մեր պետության կառավարման կարևոր բաղկացուցիչներից մեկը: Լինելով քաղաքացի-պետություն կապն ապահովող առաջնային օղակ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ամեն օր են առնչվում քաղաքացիներին հուզող տարատեսակ խնդիրներին, ՏԻՄ աշխատակիցներն էլ մշտապես կանգնած են քաղաքացու կողքին, տեղյակ են նրա հոգսերին ու միշտ պատրաստակամ են ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնությունն ու աջակցությունը, ինչը նպաստել է ՏԻՄ-երի նկատմամբ քաղաքացիների վստահության շարունակական աճին: Եվ սա, վստահաբար, այս համակարգի ամենամեծ ձեռքբերումն է, որը պետք է պահպանել և էլ ավելի կատարելագործել:
Անհերքելի ճշմարտություն է, որ ժողովրդավարական ցանկացած պետություն նախ և առաջ ուժեղ է իր կայացած համայնքներով, ինչն իր հերթին ապահովում է երկրի կայուն զարգացումը: Այս համատեքստում անչափ կարևոր է, որ ՏԻՄ-երի կողմից լիարժեք ապահովվի նաև համայնքների համար կարևորագույն որոշումների կայացման և իրականացման հարցում բնակիչների ակտիվ ու անմիջական մասնակցությունը: Եվ նկատի առնելով, որ այս ուղղությամբ արդեն իսկ ունենք շոշափելի առաջընթաց, ես համոզված եմ, որ մեր քաղաքացիների հետ համատեղ, փոխադարձ հարգանքով ու վստահությամբ ՏԻՄ-երի աշխատանքը կդարձնենք էլ ավելի թափանցիկ և կապահովենք մասնակցային կառավարման ավելի լայն դաշտ:
Հարգելի բարեկամներ,
մեկ անգամ ևս շնորհավորելով տոնի առթիվ, բոլորիդ մաղթում եմ անձնական և աշխատանքային նորանոր հաջողություններ: Վստա՛հ եմ, որ նույն նվիրումով ու պատասխանատվությամբ շարունակելու եք աշխատել՝ նպաստելով թե՛ համակարգի կատարելագործմանը, թե՛ մեր բնակիչների հոգսերի թեթևացմանը և թե՛ մեր պետության կայուն զարգացմանը:

Послание мэра Еревана Тарона Маргаряна по случаю Дня местного самоуправления
В Армении система местного самоуправления внедрена более чем два десятилетия назад и за эти годы успела не только состояться, но и стать одной из важных составляющих государственного управления. Будучи основным звеном, обеспечивающим связь между гражданами и государством, органы местного самоуправления ежедневно имеют дело с волнующими граждан различными проблемами, а сотрудники ОМС всегда готовы оказать необходимую помощь и содействие, что в свою очередь способствует росту доверия граждан к органам местного самоуправления. С уверенностью можно сказать, что именно это является самым большим достижением системы.
Бесспорно, любое демократическое государство является сильным, в первую очередь, своими состоявшимися общинами, что в свою очередь обеспечивает устойчивое развитие страны. В этом контексте очень важно, чтобы органы местного самоуправления обеспечивали также активное и непосредственное участие жителей в принятии важнейших для общин решений и их реализации. Учитывая, что в этом направлении мы добились ощутимого прогресса, уверен, что вместе с нашими гражданами, взаимным доверием и уважением, мы сможем сделать работу ОМС более прозрачной и эффективной.
Уважаемые друзья,
Еще раз поздравляю вас с праздником, желаю вам успехов в труде и в личной жизни. Уверен, что вы и впредь будете работать с той же самоотдачей и ответственностью, способствуя совершенствованию системы и устойчивому развитию нашего государства.