Երևանի քաղաքացիների անունից քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ստորագրությամբ խաղաղության կոչ է հղվել աշխարհի մայրաքաղաքներին
Տոնական շքերթը Հանրապետության հրապարակ է հասել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, Երևանի տոնին հրավիրված պատվիրակությունների, Երևանի նորակոչ պատվավոր քաղաքացիների, Երևանի ավագանու անդամների և հազարավոր քաղաքացիների ուղեկցությամբ։ Հրապարակում 60 արտիստների՝ դերասանների, ակրոբատների, էկվիլիբրիստների մասնակցությամբ «Մեր հին ու նոր Երևան» խորագրով խորեոգրաֆիկ պատկեր էր, որը հոգևոր Հայաստանի դարավոր ընթացքն էր՝ բազմաստվածությունից մինչև քրիստոնեություն, ապա մինչև Երևանի ներկան։
Ավարտին Հայաստանի բոլոր 12 մայրաքաղաքների դրոշների ներքո մեր թագավորների ու բոլոր ժամանակների առաջնորդների հավաքական կերպարով խորհրդանշական Արգիշտի թագավորի անունից հնչեց խաղաղասիրության կոչը, ապա ընթերցվեց Երևանի խաղաղության ուղերձն աշխարհի մայրաքաղաքներին, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Մենք՝ հինավուրց Երևանի բնակիչներս, Էրեբունուց Երևան 2796 տարիներին բերդաքաղաքից մայրաքաղաք կառուցած, վերակառուցած ու շենացրած բնակիչների զարմն ու ժառանգորդը, առաջնորդվելով մեր նախնիներից սերած խաղաղասիրության գենով և վկայակոչելով ներկան՝ մեր խաղաղատենչ վճռականությունը, գտնվելով պատերազմի ու խաղաղության սահմանագծին, գիտակցելով խաղաղության փխրուն բնույթն ու դրան համադրելով դրան փրկվելիք կյանքերը, որպես խաղաղության սուրհանդակներ՝ կոչ ենք անում համայն աշխարհին ասել Ո՛Չ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻՆ։ Քանզի միակ անցյալը, որում կարող ենք շտկում կամ փոփոխություն կատարել, այսօրն է, ներկա պահին անցնող ամեն վայրկյանը, որն ամենամոտ անցյալն է մեր ապագային։
2014 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, տոնելով Երևանի 2796-ամյակը, կոչում ենք՝ պատերազմի աղաղակի փոխարեն հաստատել խաղաղության լռություն, որը կարող է խախտել միայն նորածին մանկան ճիչը՝ ամենազորեղ ճիչն ընդդեմ պատերազմի։
Ստորագրությամբ՝ 2796-ամյա հայոց մայրաքաղաք Երևանի բնակիչների և քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի»։
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր և երևանցիների անունից ստորագրել է Խաղաղության կոչը, որը Համաշխարհային սկաուտական շարժման Խաղաղության սուրհանդակների օգնությամբ հասնելու է աշխարհի բոլոր մայրաքաղաքներին։ Ի դեպ, Համաշխարհային սկաուտական շարժումը 40 մլն անդամ ունի և յուրաքանչյուրը հանդես են գալիս խաղաղության սուրհանդակի առաքելությամբ։

От имени граждан Еревана столицам мира был передан призыв к миру, подписанный мэром Тароном Маргаряном
Праздничное шествие при участии мэра Еревана Тарона Маргаряна, делегаций, приглашённых на праздник Еревана, недавно удостоенных звания почётных граждан Еревана, членов Совета старейшин и тысяч граждан, дошло до Площади Республики.
На площади с участием 60 артистов - актёров, акробатов, эквилибристов был представлен хореографический образ «Наш старый и новый Ереван»», который представлял вековую историю духовной Армении - от язычества до христианства, и далее до Еревана наших дней.
Под флагами всех 12 столиц Армении и от имени царя Аргишти, прозвучал призыв к миру, после которого было зачитано послание мира Еревана столицам мира, в котором в частности было сказано:
« Мы - жители древнего города Еревана, наследники тех, кто на протяжении 2796 лет создавшие столицу из крепости и работавшие во имя ее процветания, ведомые геном миролюбия наших предков, находясь на грани войны и мира, осознавая хрупкость мира и сопоставляя этому спасенные жизни, как посланники мира, призываем весь мир сказать: НЕТ ВОЙНЕ!
Единственным прошлым, в котором мы можем что-либо изменить, это-сегодня, каждый проходящий миг бесценной жизни. 12-ого октября 2014 года, празднуя 2796-летие Еревана, призываем сменить грохот войны на тишину мира, котороая может прерваться лишь плачем младенца - самым мошным звуком против войны.
Подписью:
Жителей 2796-летней столицы всех армян- Еревана и мэра Тарона Маргаряна».
Мэр Еревана Тарон Маргарян от имени ереванцев подписал призыв к Миру, который при помощи посланников мира Всемирного движения скаутов дойдёт до всех столиц.
Отметим, что Всемирное движения скаутов имеет 40 млн членов и каждый из них выступает с миссией посланника мира.