Երիտասարդ մասնագետների համար բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի շրջանակներում մայրաքաղաքում շահագործման է հանձնվել հերթական նորակառույց շենքը
07.04.2018
Հանրապետության Նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորման հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ միասին մայրաքաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում ներկա է գտնվել «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Մատչելի բնակարան երիտասարդ մասնագետներին» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի շրջանակներում «Զեյթուն 3» ծրագրով կառուցվելիք բազմաբնակարան բնակելի շենքային համալիրի հիմնարկեքին: Հանդիսավոր միջոցառման շրջանակներում կազմակերպված մշակութային ծրագիրը դիտելուց հետո Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է «Զեյթուն 3» ծրագրով կառուցվելիք շենքային համալիրի շինարարական նախագծերին և ծրագրի մանրամասներին: Բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային այս համալիրում նախատեսվում է կառուցել 210 բնակարան, որը շուկայականից ցածր գներով հատկացվելու է երիտասարդ մասնագետներին: Համալիրը բաղկացած է լինելու 3 մասնաշենքերից և ունենալու է 15 հարկ: Առաջին հարկում կառուցվելու են հասարակական նշանակության տարածքներ։ Շենքի հարակից տարածքն ամբողջությամբ բարեկարգվելու է, նորացվելու են կոմունիկացիոն համակարգերը, անցկացվելու է արտաքին լուսավորություն։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 4 միլիարդ 7 միլիոն դրամ։ «Զեյթուն 3»-ի շահառուների հիմնական թիրախային խմբում են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցներն ու ԳԱԱ գիտաշխատողները:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև Տարոն Մարգարյանի հետ միասին մասնակցել է մայրաքաղաքի Պ. Սևակի փողոցում վերոնշյալ ծրագրով կառուցված «Զեյթուն 2» բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիրի պաշտոնական բացմանը, որի ժամանակ ԵՊՀ շրջանավարտների միավորումը ամփոփել է Հանրապետության Նախագահի հովանու ներքո իրականացվող «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» սոցիալական բնակարանաշինության ծրագրի 10-ամյա գործունեությունը: Պատասխանատուների ներկայացմամբ՝ բոլոր ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերով նախատեսված բնակարանների թիվը 3302 է, կառուցապատումների ընդհանուր արժեքը՝ շուրջ 100 մլրդ դրամ: Արդեն իսկ կառուցված և ընթացքի մեջ գտնվող բնակարանների թիվը՝ 2012, իսկ կառուցման արժեքը՝ շուրջ 43.25 մլրդ դրամ: Հանրապետության Նախագահը շրջել է նորաբաց շենքային համալիրում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին և բնակարանային պայմաններին, մասնակցել շահառու՝ երիտասարդ ընտանիքներից մեկի բնակարանամուտին:
«Զեյթուն 2»-ի շահառուների թիրախային խմբում ընդգրկվել են ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների երիտասարդ գիտաշխատողներ և դասախոսներ, երիտասարդ բժիշկներ, արվեստագետներ, գիտնականներ, լրագրողներ և մանկավարժներ, ՀՀ բանկերում, վարկային կազմակերպություններում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպություններում, հեռահաղորդակցության օպերատորական կազմակերպություններում աշխատող մասնագետներ, պետական և համայնքային ծառայողներ: Բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ այս համալիրն ունի 134 բնակարան: Համալիրի հարակից տարածքն ամբողջությամբ բարեկարգվել է և ասֆալտապատվել, արմատապես նորացվել են կոմունիկացիոն համակարգերը: Միջոցառման շրջանակներում Նախագահին ներկայացվել է նաև նոր կառուցվելիք մեկ այլ՝ «Վերածնունդ» բնակելի երիտասարդական ավանի նախագիծը, որը կմեկնարկի 2018թ. մայիսին և կավարտվի 2021թ. սեպտեմբերին: Կկառուցվի 1080 բնակարան:
Նախագահ Սարգսյանը ծանոթացել է նաև «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի կողմից «Զեյթուն 1, 2 և 3» ծրագրերի բազմաբնակարան համալիրների երիտասարդ ընտանիքների ակտիվ հանգիստը և ժամանցը կազմակերպելու նպատակով կառուցվող «ԻնՍպորտ» մարզահամալիրի շինարարական աշխատանքների ընթացքին: Մարզահամալիրի կառուցապատման ընդհանուր արժեքը կազմում է 1.72 մլրդ ՀՀ դրամ, բացումը նախատեսվում է իրականացնել 2018թ. սեպտեմբերին:

В Ереване сдана в эксплуатацию очередная новостройка, построенная в рамках социальной программы жилищного обеспечения для молодых специалистов
Президент РА, председатель Совета попечителей Ереванского государственного университета Серж Саргсян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном принял участие в административном районе Канакер-Зейтун столицы в церемонии закладки фундамента нового многоквартирного жилого комплекса, который будет построен в рамках социальной программы жилищного обеспечения «Доступное жилье молодым специалистам» общественной организации «Объединение выпускников ЕГУ».
Президент республики ознакомился со строительными проектами и деталями программы.
В данном многофункциональном комплексе планируется построить 210 квартир, которые будут предоставлены молодым специалистам по ценам ниже рыночных. Общая стоимость программы составляет 4,7 миллиарда драмов.
Затем Серж Саргсян вместе с Тароном Маргаряном присутствовал на церемонии открытия многофункционального жилого комплекса по адресу ул. Паруйра Севака, построенного в рамках соцпрограммы «Зейтун 2». В ходе данного мероприятия общественная организация «Объединение выпускников ЕГУ» подвела итоги 10-летней реализации социальной программы жилищного обеспечения молодых семей, которая осуществляется под эгидой главы государства.
По словам ответственных лиц, число построенных и планируемых по программе квартир составляет 3302, общая стоимость строительства – порядка 100 млрд. драмов. Число уже построенных и строящихся квартир составляет – 2012, а стоимость строительства составляет 43,25 млрд. драмов.
Президент республики прошелся по комплексу, ознакомился с проведенными работами и жилищными условиями, а также принял участие в праздновании новоселья молодой семьи.
В рамках мероприятия президенту был представлен также проект другого молодежного городка «Верацнунд» (Возрождение), строительство которого начнется в мае 2018 года и завершатся в сентябре 2021 года. Будет построено 1080 квартир.
Президент Саргсян ознакомился также с ходом строительства спортивного комплекса «ИнСпорт», который будет предназначен для организации активного отдыха и досуга молодых семей в рамках социальной программы жилищного обеспечения «Зейтун 1, 2 и 3», представленной общественной организацией «Объединение выпускников Ереванского государственного университета».
Общая стоимость строительства спортивного комплекса составляет 1.72 миллиарда драмов, а открытие планируется провести в сентябре 2018 года.