Հանդիպում՝ «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպության անդամների հետ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանրապետության հեղինակավոր գործարարների միության (ՄԵԴԵՖ) «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպությունում հանդիպում է ունեցել կազմակերպության անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Միությունը կապող օղակ է ֆրանսիական ձեռնարկությունների և տարբեր պետությունների բարձրաստիճան ղեկավարների, ինչպես նաև այդ պետությունների մասնավոր հատվածի միջև:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու և ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին նկատվում է օտարերկրյա և, մասնավորապես, ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների տնտեսական հետաքրքրությունների աճը Երևանի նկատմամբ:
«Քաջատեղյակ եք, որ մի շարք ֆրանսիական ընկերություններ հաջողությամբ գործունեություն են ծավալում մեր երկրում և մենք ունենք կյանքի կոչված ծրագրեր: Մենք կարևորում ենք օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը, և այդ նպատակով մշակվել են քաղաքային տնտեսության ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված շուրջ հինգ տասնյակ ներդրումային առաջարկներ՝ ընդհանուր շուրջ 550 մլն եվրո արժեքով։ Մշակված ներդրումային առաջարկների փաթեթը վերաբերում է քաղաքի առանցքային ոլորտներին: Մեզ համար առաջնային են ճանապարհատրանսպորտային նոր ցանցի, զբոսաշրջության, բնակելի և հասարակական շենքերի, վերելակային տնտեսության, արտաքին լուսավորության ցանցի, աղբի վերամշակման, առողջապահության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և քաղաքային միջավայրի բարելավման ուղղությունները: Երևանի քաղաքապետարանը միշտ բաց է համագործակցելու բոլոր այն կազմակերպությունների և անհատների հետ, ովքեր ցանկանում են իրենց շահավետ ներդրումն ունենալ Երևանում, և իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամ է աջակցելու ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը։ Համոզված եղեք, հարգելի գործընկերներ, որ մենք պատրաստ ենք համագործակցության հստակ ուղղությունների և ծրագրերի համակողմանի քննարկման», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետը հանդիպում է ունեցել ֆրանսիական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Երևանում առաջնահերթ հետաքրքրություն ներկայացնող ներդրումային ուղղությունների հետ կապված հարցեր: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ այս մասով առկա է նաև փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը: Երևանի քաղաքապետը նաև հավելել է, որ գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր Երևանում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում:
Հանդիպումներին մասնակից ընկերությունների պատասխանատուներն էլ իրենց հետաքրքրությունն են հայտնել այցելելու Երևան` տեղում ուսումնասիրելու հնարավոր համագործակցության ուղղություններն ու ձևաչափերը:

Встреча с членами организации «Движение предприятий Франции»
В рамках официального визита во Францию президент РА Серж Саргсян встретился с членами авторитетного союза предпринимателей «Движение предприятий Франции» (MEDEF). На встрече присутствовали также мэр Еревана Тарон Маргарян. Союз является связующим звеном между французскими предприятиями и высокопоставленными руководителями разных государств, а также частным сектором этих государств.
В своей приветственной речи мэр Еревана Тарон Маргарян выразил благодарность за организацию встречи в подобном формате и теплый прием, подчеркнув, что в последние годы наблюдается повышение экономического интереса крупных иностранных, в частности, французский компаний к Еревану.
«Вы осведомлены об успешной деятельности ряда французских компаний в нашей стране и о совместно реализованных программах. Мы придаем важность привлечению иностранных инвестиций и с этой целью разработали порядка 50 инвестиционных программ, направленных на развитие инфраструктуры городского хозяйства, общей стоимостью около 550 млн евро. Разработанный пакет инвестиционных предложений относится к ключевым секторам. Для нас на сегодняшний день первоочередными, в частности, являются: улучшение дорожно-транспортной сети, модернизации жилищного фонда, лифтового хозяйства, сети уличного освещения, развитие сферы туризма, здравоохранения, информационных технологий, городской среды. Мэрия Еревана всегда готова к сотрудничеству со всеми теми организациями и частными лицами, которые готовы делать инвестиции в Ереване, и мэрия Еревана, в рамках своих полномочий, готова также содействовать реализации инвестиционных программ. Будьте уверены, что мы готовы обсудить конкретные направления и программы сотрудничества»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Еревана встретился также с представителями деловых кругов. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся инвестиционных направлений, представляющий первоочередной интерес для Еревана. Мэр Тарон Маргарян отметил, что мэрия Еревана придает важность реализации совместных программ с частным сектором, подчеркнув, что по этой части также имеется готовность к установлению взаимовыгодного сотрудничества. Мэр Еревана также добавил, что в настоящее время в Ереване предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды. Принявшие участие во встрече представители компаний выразили заинтересованность в посещении Еревана и изучении направлений и форм сотрудничества.