Հանձնարարվել է ուշադրության կենտրոնում պահել տնտեսվարողների կողմից պարտադիր բարեկարգման նորմերի պահպանման պահանջի կատարումը
04.06.2018
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, միջազգային վարկային ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների, մասնավորապես Դավթաշեն-Աշտարակ և Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածների շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ դրանք ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: Հանձնարարվել է շարունակել հսկողությունն ընթացիկ աշխատանքների որակի և ժամկետների պահպանման նկատմամբ:
Աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետը զեկուցել է, որ, ի կատարումն քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարականի, մայրաքաղաքում երկարաժամկետ ներդրումային նոր ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը զուգահեռ, ներդրումային ծրագրեր են մշակվում նաև ըստ վարչական շրջանների: Ըստ այդմ, ներկայում մասնավորի կողմից մայրաքաղաքում իրականացման փուլում է գտնվում 22 ներդրումային ծրագիր, իսկ ըստ վարչական շրջանների արդեն ներկայացվել է 67 ներդրումային առաջարկ՝ հիմքում ունենալով մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման սկզբունքը։ Հանձնարարվել է ակտիվացնել ներդրողների և միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը և օգտագործել հնարավոր բոլոր հարթակները` ներդրումային առաջարկները շահագրգիռ կազմակերպություններին պատշաճ ներկայացնելու համար:
Զեկուցվել է, որ ընթացքի մեջ են Երևանի քաղաքապետարանի 2018թ. ծրագրերով նախատեսված աշխատանքները, մասնավորապես՝ բազմաբնակարան բնակելի շենքերի մուտքերի ու տանիքների նորոգման, բակային տարածքների և խաղահրապարակների հիմնանորոգման, փողոցների բարեկարգման, թեքահարթակների կառուցման ուղղություններով։ Սահմանված ժամանակացույցով շարունակվում է նաև Էրեբունի վարչական շրջանում Երևանի 2800-ամյակին նվիրված նոր այգու շինարարությունը:
Զեկուցվել է, որ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից Երևանի ավագանու հաստատած պարտադիր բարեկարգման նորմերի պահպանման պահանջի կատարումն ապահովելու նպատակով վարչական շրջաններում շարունակվում են կազմակերպվել շրջայցեր: Արդյունքում հայտնաբերված խախտումների մասով կազմվել են համապատասխան արձանագրություններ: Վարչական շրջանների ղեկավարներին և համապատասխան ծառայությունների պատասխանատուներին հանձնարարվել է խիստ հսկողության տակ պահել տնտեսվարողների կողմից պարտադիր բարեկարգման նորմերի պահպանման գործընթացն ու օրենսդրությամբ սահմանված կարգով համապատասխան քայլեր ձեռնարկել թերացողների նկատմամբ:
Խորհրդակցության ավարտին աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում երևանաբնակ սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների՝ մարզաառողջարանային ճամբարներում ամառային հանգիստը երեք հերթափոխով կազմակերպելու ուղղությամբ: Այս տարի ծրագիրը կմեկնարկի հունիսի 19-ից և կիրականացվի 3 հերթափոխով, որոնց շրջանակում մարզաառողջարանային ճամբարներ կմեկնի 1215 երեխա: Աշխատակազմի վարչությունների և բաժինների պատասխանատուներին, ինչպես նաև վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է, վերջին տարիներին ձևավորված բարի ավանդույթի համաձայն, այս տարի ևս կազմակերպել երեխաների հանդիսավոր ճանապարհումը, ինչպես նաև պարբերաբար անձամբ այցելել ճամբարներ, ծանոթանալ երեխաների առօրյայի և հանգստի կազմակերպման պայմաններին:

Поручено держать в центре внимания выполнение требования по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий
04.06.2018
В ходе очередного рабочего совещания, состоявшегося в мэрии Еревана, относительно работ, осуществляемых в рамках международных кредитных программ, в частности, строительства дорожных участков Давташен-Аштарак и Бабаджанян-Аштарак, было доложено, что они ведутся согласно установленному графику. Поручено продолжить контроль за качеством и сроками текущих работ.
Начальник управления программ развития и инвестиций аппарата мэрии доложил, что по поручению мэра Тарона Маргаряна, параллельно с разработкой и реализацией долгосрочных инвестиционных проектов, разрабатываются также отдельные инвестиционные программы по административным районам столицы. Таким образом, на данный момент со стороны частного сектора в столице реализовываются 22 инвестиционные программы, а по административным районам уже представлено 67 инвестиционных предложений. Поручено активизировать сотрудничество с инвесторами и международными организациями, а также использовать все возможные варианты для должной презентации данных программ.
В ходе совещания было доложено, что в рамках программ мэрии Еревана на 2018 год в столице продолжаются ремонт и покраска крыш многоквартирных жилых зданий и подъездов, работы по капитальному ремонту дворов и игровых площадок, благоустройству улиц и строительству пандусов. В административном районе Эребуни в установленные сроки продолжается строительство нового парка, посвященного 2800-летию основания Еревана.
Было также доложено, что продолжается контроль за соблюдением норм по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий, которое является требованием решения Совета старейшин Еревана. Ответственным лицам и руководителям административных районов поручено держать в центре внимания выполнение требований решения Совета старейшин Еревана по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий.
В завершении рабочего совещания начальник управления общего образования аппарата мэрии доложила, что ведутся подготовительные работы для организации отдыха детей в спортивно-оздоровительных лагерях. В этом году в общей сложности, в спортивно-оздоровительных лагерях летний отдых проведут 1215 детей из 12 административных районов столицы. Всем ответственным лицам управлений и отделов аппарата мэрии Еревана поручено лично посетить лагеря и ознакомиться с условиями отдыха детей.