Հարգանքի տուրք՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հիշատակին
Մայիսի 9-ին վաղ առավոտից մարդաշատ էր Մայր Հայաստան հուշահամալիրի հարակից տարածքը: Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 72-րդ տարեդարձի առթիվ, ավանդույթի համաձայն, օրվա հերոս վետերանների հետ միասին այստեղ էին այցելել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, բարձրաստիճան սպաներ ու բազմաթիվ քաղաքացիներ: Ներկաները նախ ծաղիկներ են խոնարհել Անմար կրակին, հարգանքի տուրք մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված մարտիկների հիշատակին: Հաղթանակի օրվա առիթով կազմակերպված միջոցառման պաշտոնական մասն ավարտվել է զինվորական հանդիսավոր շքերթով:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն, ավանդույթի համաձայն, այցելել է նաև զինվորական վրանային խոհանոց և պատերազմի մասնակից վետերանների հետ կիսել խորհրդանշական 100 գրամն ու զինվորական հացը:

С раннего утра 9-го мая территория, прилегающая к монументу «Мать Армения», была многолюдной. По случаю 72-й годовщины победы в Великой Отечественной войне, согласно традиции, вместе с героями дня – ветеранами, премьер-министр РА Карен Карапетян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, мэр Еревана Тарон Маргарян, другие должностные лица, высокопоставленные офицеры и многочисленные граждане посетили парк «Ахтанак» (Парк Победы).
Присутствующие возложили цветы к Вечному огню, воздав дань уважения памяти героев Великой Отечественной войны. Официальная часть мероприятия, организованная по случаю Дня победы, завершилась военным парадом.
Мэр Тарон Маргарян, согласно традиции, побывал также на военно-полевой кухне, развернутой прямо в парке и с ветеранами войны выпил символические 100 грамм и преломил солдатский хлеб.