Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենցաի Ժանգի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենցաի Ժանգի գլխավորած պատվիրակության հետ: Բարձր գնահատելով Ասիական զարգացման բանկի հետ ձևավորված համագործակցությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ բանկի հետ փոխգործակցության շրջանակում վերջին տարիներին նախանշված բոլոր ծրագրերը հաջողությամբ կյանքի են կոչվում և աչքի են ընկնում իրենց արդյունավետությամբ:
«2012թ.-ից սկսած Երևանի քաղաքապետարանն ակտիվ համագործակցում է Ասիական զարգացման բանկի հետ, և ձևավորված փոխգործակցությունն իսկապես հաջողված է ու արդյունավետ, ինչի վառ ապացույցը տարեցտարի կյանքի կոչվող համատեղ ծրագրերն են ու դրանց շարունակականության ապահովումը: Այդ համատեքստում է նաև Երևանի շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման ծրագիրը, որի արդեն իրականացված հատվածների արդյունավետությունը տեսանելի և շոշափելի է բոլորի համար: Առիթն օգտագործելով՝ պետք է իմ գոհունակությունն ու շնորհակալությունը հայտնեմ բանկի հայաստանյան թիմից, ովքեր մեր թիմի հետ համատեղ օր ու գիշեր անում են հնարավորը, որպեսզի նախանշված բոլոր ծրագրերն իրականացվեն պատշաճ ու սահմանված ժամկետներում», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենցաի Ժանգն իր հերթին գոհունակություն հայտնելով համատեղ ծրագրերի ընթացքից և առկա արդյունքներից, ընդգծել է, որ քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի և լուրջ գործընկեր է բանկի համար:
«Ասիական զարգացման բանկի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ձևավորված են իսկապես հրաշալի հարաբերություններ, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս նախաձեռնված բոլոր ծրագրերը հասցնել ավարտին ու մեկնարկել նոր նախագծեր: Ի դեպ, պարոն քաղաքապետ, արդեն հասցրել եմ նաև հենց տեղում ծանոթանալ Ձեր նշած ճանապարհային ծրագրի ինչպես իրականացված, այնպես էլ ընթացքում գտնվող հատվածներին ու, առիթն օգտագործելով, իմ գոհունակությունն եմ հայտնում երկու թիմերի համատեղ սերտ աշխատանքի արդյունքներից, որի շնորհիվ ապահովվել է թե՛ աշխատանքների պատշաճ կազմակերպումը և թե՛ որակը: Վստահեցնում եմ Ձեզ, որ Երևանն առանձնահատուկ տեղ ունի մեզ համար, և մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում շարունակելու համագործակցությունը՝ ընդլայնելով ուղղություններն ու ծրագրերը», - նշել է Վենցաի Ժանգը:
Հանդիպման շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, անդրադառնալով համագործակցության շրջանակների և ուղղությունների ընդլայնմանը, առանձնակի կարևորել է տրանսպորտային բարեփոխումների և վերելակային տնտեսության արդիականացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումն ու ընդգծել, որ այս երկու ուղղություններով առաջիկա տարիներին Երևանում ծրագրային հստակ քայլեր են ձեռնարկվելու, որի շրջանակում ակնկալվում է նաև Ասիական զարգացման բանկի գործուն մասնակցությունը:
Այս մասով ևս Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենցաի Ժանգը վստահեցրել է, որ բանկը պատրաստակամ է աջակցել Երևանի քաղաքապետարանին:

Мэр Тарон Маргарян встретился с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Чжаном Вэньцайем
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Чжаном Вэньцайем. Высоко оценив сформированное с АБР сотрудничество, мэр Тарон Маргарян отметил, что в рамках взаимодействия с банком в последние годы успешно реализовываются все намеченные программы, которые отличаются своей эффективностью.
«Начиная с 2012 года мэрия Еревана активно сотрудничает с Азиатским банком развития, и сформированное взаимодействие, действительно, успешное и эффективное, свидетельством которого являются совместно реализуемые программы и обеспечение их продолжительности. В этом контексте реализовывается программа по строительству объездной дороги Еревана. Пользуясь случаем хочу выразить свою благодарность и признательность армянской команде банка, которая вместе с нами день и ночь делают все возможное, чтобы все намеченные программы были реализованы должным образом и в сроки»,-отметил Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за теплый прием, вице-президент Азиатского банка развития (АБР) Чжан Вэньцай в свою очередь выразив удовлетворение ходом реализации совместных программ и их результатами, подчеркнул, что мэрия Еревана надежный и серьезный партнер для банка.
«Между Азиатским банком развития и мэрией Еревана сформированы прекрасные отношения, что дает возможность довести до конца все программы и начать новые проекты. Господин мэр, я уже успел на месте ознакомиться со строительством автодороги и, пользуясь случаем, хочу выразить свое удовлетворение результатами совместно реализованных работ, благодаря чему обеспечены должная организация и качество выполняемых работ. Хочу также заверить вас, что Ереван очень важный для нас партнер, и мы выражаем свою готовность продолжить наше сотрудничество, расширяя программы и их направления»,-отметил Чжан Вэньцай.
В рамках встречи коснувшись расширения рамок и направлений сотрудничества, мэр Тарон Маргарян придал особую важность реализации программ, направленных на реформу общественного транспорта и модернизацию лифтового хозяйства. Он также подчеркнул, что по этим двум направлениям в ближайшие годы в Ереване будут предприняты конкретные шаги, в рамках которых ожидается также активное участие Азиатского банка развития. Вице-президент Азиатского банка развития (АБР) Чжан Вэньцай заверил, что по этой части также банк готов содействовать мэрии Еревана.