Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ
13.04.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ: Ողջունելով հյուրին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, առանձնակի կարևորելով քաղաքային տնտեսության կառավարման տարբեր ոլորտներում Եվրոպական միության հետ համագործակցության ընդլայնումը, նկատել է, որ այն հնարավորություն է ընձեռում ձեռք բերելու նոր գործընկերներ:
«Մենք կարևորում ենք միջազգային կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչը նպաստում է նաև քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ու զարգացմանը, ծառայությունների որակը զգալիորեն բարձրացնելուն և, որ կարևոր է, հրաշալի հնարավորություն է՝ փորձի փոխանակում իրականացնելու համար: Ուստի, մենք պատրաստակամ ենք՝ շարունակելու մեր համագործակցությունը Եվրամիության հետ, և համոզված եղեք, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց է ցանկացած ձևաչափով փոխգործակցության համար», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին իր հերթին նկատել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի գործընկեր է, և նշել, որ ԵՄ-ն ևս պատրաստակամ է քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության ընդլայնման հարցում:
«Մենք բազմիցս ենք համոզվել, որ Երևանի քաղաքապետարանն իրոք վստահելի գործընկեր է, ինչի արդյունքներն արտացոլված են մեր համատեղ ծրագրերում: Մենք ևս կարևորում ենք Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցության ընդլայնումը, և ուրախ եմ, որ համատեղ ծրագրերի շրջանակում կարողանում ենք մեր լուման ունենալ Երևանի զարգացման գործում», - նշել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են նաև Երևանում մայիսի 27-ին Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումների անցկացմանը: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ըստ ամենայնի աջակցել միջոցառումների պատշաճ կազմակերպմանն ու անցկացմանը: Շնորհակալություն հայտնելով Երևանում նախաձեռնվող ծրագրերի կյանքի կոչման հարցում ցուցաբերվող մշտական աջակցության համար՝ Պյոտր Սվիտալսկին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին հրավիրել է մասնակցելու Եվրոպայի օրվան նվիրված Երևանում անցկացվող միջոցառումներին: Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ իր հերթին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին հրավիրել է մասնակցելու ապրիլի 15-ին մայրաքաղաքում հայտարարված համաքաղաքային ծառատունկին: Սիրով ընդունելով հրավերը՝ Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ համաքաղաքային ծառատունկին առաջին հերթին կմասնակցի որպես Երևանի բնակիչ, ում համար անչափ կարևոր է նախաձեռնության գաղափարն ու ավելի կանաչ Երևան ունենալու ցանկությունը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с руководителем делегации ЕС в Республике Армения, послом Пëтром Свитальским
13.04.2017
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с руководителем делегации Европейского союза в РА, послом Пëтром Свитальским. Поприветствовав гостя, мэр Тарон Маргарян подчеркнув особую важность расширения сотрудничества с ЕС в различных сферах управления городским хозяйством, отметил, что оно предоставляет возможность найти новых партнеров.
«Мы придаем важность расширению и укреплению сотрудничества с международными организациям, что способствует обновлению и развитию инфраструктур, значительному улучшению качества услуг и обмену опытом. Таким образом, мы готовы продолжать наше сотрудничество с ЕС, и заверяю, что мэрия Еревана открыта для сотрудничества в любом формате»,-подчеркнул мэр Еревана.
Поблагодарив за теплый прием, руководитель делегации Европейского союза в Республике Армения, посол Пëтр Свитальский отметил, что мэрия Еревана, действительно, надежный партнер и ЕС также готов к расширению взаимодействия с мэрией Еревана.
«Мы неоднократно убеждались в том, что мэрия Еревана надёжный партнёр, и результаты нашего сотрудничества отражены в наших совместных проектах. Мы также придаем важность расширению сотрудничества с мэрией Еревана и я рад, что в рамках совместных программ мы вносим свой вклад в развитие Еревана»,-отметил Петр Свитальский.
В рамках встречи стороны также обсудили вопросы, связанные с мероприятиями, приуроченными ко Дню Европы, который пройдет в Ереване 27-го мая. Мэр Тарон Маргарян отметил, что в рамках своих полномочий мэрия Еревана готова содействовать в организации и проведении мероприятий.
Выразив благодарность за проявленное постоянное содействие в реализации программ, инициируемых в Ереване, Петр Свитальский пригласил мэра Еревана Тарона Маргаряна принять участие в мероприятиях, приуроченных ко Дню Европы в Ереване. Поблагодарив за приглашение, мэр Тарон Маргарян в свою очередь пригласил руководителя делегации Европейского Союза в РА принять участие в объявленной на 15-е апреля общегородской посадке деревьев. Приняв приглашение, Петр Свитальский отметил, что в общегородской посадке деревьев примет участие в первую очередь как житель Еревана, для которого очень важна идея инициативы и желание видеть более зеленый Ереван.