Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի հետ: Շնորհավորելով դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու առթիվ` քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերությունները կլինեն շարունակական, ինչն իր հերթին կնպաստի Երևանի և ֆրանսիական քաղաքների միջև հաստատված բարեկամական ու գործնական հարաբերությունների էլ ավելի ընդլայնմանը:
«Վստահ եմ, գիտեք, պարոն դեսպան, որ հաջորդ տարին Երևանի համար հոբելյանական տարի է: Մենք նշելու ենք մեր քաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակը, և այդ համատեքստում տարին լինելու է բավականին հագեցած: Բացի այդ, հաջորդ տարի Երևանում նախատեսվում է անցկացնել նաև Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովը, ինչը ևս կարևորված է մեր կողմից: Հաջորդ տարի, անշուշտ, մենք աննախադեպ թվով պատվիրակություններ կհյուրընկալենք Երևանում, այդ թվում նաև ֆրանսիական մեր քույր և գործընկեր քաղաքներից, ու ես վստահ եմ, որ սա ևս մեկ հրաշալի հնարավորություն կլինի, որպեսզի էլ ավելի ամրապնդենք ու խորացնենք երկուստեք կապերը: Վստահ եմ, գիտեք, որ Երևանում ունենք ֆրանսիական կապիտալով գործող ընկերությունների լավ օրինակներ և, հաշվի առնելով, որ մեզ մոտ այսօր առկա է ներդրումային բավականին լայն և բարենպաստ դաշտ, ակնկալում եմ, որ Ձեր լիազորությունների շրջանակում կանեք հնարավորը՝ ֆրանսիական նոր ընկերություններ Երևան ներգրավելու ուղղությամբ: Համոզված եղեք, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում միշտ բաց և պատրաստակամ է փոխշահավետ համագործակցության համար», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի և ֆրանսիական քաղաքների հետ համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամության համար` ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի առավելագույնը երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ու էլ ավելի խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին և ծրագրերին աջակցելու և օժանդակելու համար:
«Պարոն քաղաքապետ, Ձեր պատրաստակամությունն ու հետևողականությունն իսկապես անչափ կարևոր են մեզ համար, և վստահեցնում եմ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը երկու երկրների քաղաքների միջև արդեն իսկ հաստատված բազմոլորտ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար: Ինչ վերաբերում է Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի անցկացմանը, ապա համոզված եղեք, որ մեզ համար ևս դա կարևոր իրադարձություն է: Եվ համոզված եղեք, պարոն քաղաքապետ, որ, ի դեմս ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան, գագաթաժողովի պատշաճ կազմակերպման ու անցկացման հարցում ևս Դուք ունեք վստահելի գործընկեր, ու Ձեզ հետ միասին մենք կանենք առավելագույնը, որ գագաթաժողովն անցնի պատշաճ մակարդակով», - նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երկուստեք կապերի խորացման նպատակով տարբեր ոլորտներում հնարավոր համագործակցություն ձևավորելու և զարգացնելու հետ կապված:

Мэр Тарон Маргарян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Франции в РА
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Франции в РА Джонатаном Лакотом. Поздравив посла с началом дипломатической миссии в Армении, мэр выразил уверенность, что сформированные теплые отношения с посольством продолжатся и впредь, что в свою очередь будет способствовать дальнейшему расширению дружеских и деловых отношений между Ереваном и французскими городами.
«Господин посол, я уверен, Вам известно о том, что следующий год для Еревана юбилейный. Мы будем отмечать 2800-летие основания нашего города, и в этом контексте год будет достаточно насыщенным. Помимо этого, в следующем году в Ереване будет проведён 17-й саммит Франкофонии, чему мы придаем большое значение. В связи с этими событиями Ереван примет беспрецедентное количество делегаций, в том числе из французских городов-партнеров и городов-побратимов. Я убежден, что это станет еще одной прекрасной возможностью для укрепления и углубления двусторонних связей. Вам, несомненно, известно, что есть хорошие примеры действующих в Ереване компаний с французским капиталом, и учитывая тот факт, что на сегодняшний день создана благоприятная инвестиционная среда, ожидаю, что в рамках Ваших полномочий Вы сделаете все возможное для привлечения новых французских компаний. Будьте уверены, что в рамках своих полномочий мэрия Еревана всегда готова для взаимовыгодного сотрудничества»,-отметил Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за поздравления и готовность к расширению сотрудничества с французскими городами, чрезвычайный и полномочный послом Франции в РА Джонатан Лакот отметил, что в рамках своих полномочий готов содействовать всем программам и инициативам по укреплению и углублению двусторонних связей.
«Господин мэр, Ваша готовность и последовательность очень важны для нас и заверяю, что в рамках своих полномочий я сделаю все возможное для многостороннего развития сотрудничества между городами двух стран. Проведение 17-го саммита Франкофонии в Ереване для нас также важное событие. Господин мэр, будьте уверены, что посольство Франции готово содействовать в деле организации и проведения саммита и вместе с Вами сделаем все возможное, чтобы саммит был проведен на должном уровне»,-отметил посол.