Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է «Երևան Օփեն 2017» շախմատի միջազգային մրցաշարի բացման արարողությանը
18.09.2017
Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում մասնակցել է Երևանում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվող «Երևան Օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Սեպտեմբերի 18-27-ը անցկացվող մրցաշարին այս տարի մասնակցում են 13 երկրների շուրջ 150 շախմատիստներ, այդ թվում` 20 միջազգային գրոսմայստեր և 25 միջազգային ու ՖԻԴԵ-ի վարպետներ:
Մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողության շրջանակում «Երևան օփեն» միջազգային 2-րդ բաց առաջնության մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնավորապես ասել է.
«Կարծում եմ, շատերիդ է հայտնի, որ շախմատային հարուստ ավանդույթներ ունեցող մեր երկրում ու հատկապես մայրաքաղաք Երևանում ստեղծված են բոլոր նախապայմանները՝ շախմատային աշխարհի նոր անունների բացահայտման և կայացման համար: Այս համատեքստում են նաև կազմակերպվող թե՛ տեղական և թե՛ միջազգային տարիքային ամենատարբեր խմբերի մրցումներ ու մրցաշարերը, որոնք, վստա՛հ եմ, իրենց ուրույն նպաստն են բերում շախմատի առավել հանրայնացման գործում։ Հատկապես վերջին տարիներին Երևանում ավելի հաճախ են կազմակերպվում միջազգային փառատոներ և մրցույթներ, ստուգատես-օլիմպիադաներ ու առաջնություններ, որոնց կազմակերպումն ու իրականացումն, անշուշտ, և՛ հաճելի է, և՛ պատվաբեր: Իսկ դրանց շարքում, իհարկե, իրենց ուրույն տեղն ունեն շախմատի սպասված միջազգային մրցաշարերն ու առաջնությունները: Հետևաբար կարող եք լիարժեք վստահ լինել, որ Երևանն իրո՛ք մեծ սիրով ու ջերմությամբ է հյուրընկալել բոլորիդ և ի սրտե մաղթում է, որ «Երևան օփեն» միջազգային այս մրցաշարում գրանցեք նորանոր արդյունքներ ու հաջողություններ», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու «Երևան Օփեն 2017» շախմատի միջազգային մրցաշարը հայտարարել բացված:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանն էլ իր խոսքում, շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանին «Երևան Օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի կազմակերպման ու անցկացման հարցում անմիջական ներդրում ունենալու համար՝ ընդգծել է, որ Երևանի համար իսկապես պատվաբեր և սպասված է միջազգային նման մրցաշարի անցկացումը:
Հարկ է նշել, որ մրցաշարի գլխավոր կազմակերպիչն է Երևանի շախմատի ֆեդերացիան: Այն անցկացվելու է շվեյցարական մրցակարգով, 9 խաղափուլով:
«Երևան Օփեն 2017» շախմատի միջազգային մրցաշարի հանդիսավոր բացման արարողությունն ուղեկցվել է տոնական համերգով:

Мэр Тарон Маргарян принял участие в церемонии открытия международного шахматного турнира «Ереван опен»
18.09.2017
Мэр Еревана, председатель шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян в Шахматной академии Армении присутствовал на открытии 2-го международного шахматного турнира «Ереван опен». В турнире, который будет проходить с 18-го по 27-е октября, примут участие почти 150 шахматистов из 13 стран, в числе которых 20 международных гроссмейстера и 25 мастеров ФИДЕ.
В рамках торжественной церемонии открытия по случаю начала 2-го турнира мэр Еревана Тарон Маргарян в частности отметил: «Многим из вас известно, что в нашей стране, имеющей богатые шахматные традиции, и, в частности, в ее столице –Ереване, созданы все условия для выявления и становления новых имен в мировых шахматах. В этом контексте организовываются также местные и международные турниры и чемпионаты, которые, по моему убеждению, вносят свой вклад в развитие и продвижение шахмат. Особенно в последние годы в Ереване все чаще организовываются международные фестивали и конкурсы, олимпиады и первенства, организация и реализация которых, несомненно, большая честь для нас. Среди них свое особое место занимают международные шахматные турниры и первенства. Следовательно, вы можете быть полностью уверены в том, что Ереван с любовью принимает вас и от всей души желает, чтобы вы добились новых успехов в международном шахматном турнире «Ереван опен»,-подчеркнул Тарон Маргарян и объявил международный турнир «Ереван опен» открытым.
Вице-президент шахматной федерации Армении Смбат Лпутян в свою очередь выразил благодарность мэру Еревана, председателю шахматной федерации Еревана Тарону Маргаряну за организацию и проведение 2-го международного шахматного турнира «Ереван опен» и подчеркнул, что проведение данного международного турнира для Еревана, действительно, большая честь.
Стоит отметить, что главным организатором турнира является шахматная федерация Еревана. Турнир будет проводиться по швейцарской системе в 9 туров. Торжественная церемония открытия международного шахматного турнира «Ереван опен 2017» сопровождалась праздничным концертом.