Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է համաքաղաքային ծառատունկին
Նոյեմբերի 11-ին մայրաքաղաքում հայտարարված համաքաղաքային ծառատունկի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բնակիչների հետ միասին ծառեր է տնկել Նոր Նորք վարչական շրջանի Տիգրան Մեծի այգում: Ծառատունկին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռոբերտ Սարգսյանը և Հարություն Կարապողոսյանը: Դեռևս 2013թ. Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրով ամբողջությամբ բարեկարգված հանգստի գոտին ծառատունկի ընթացքում համալրվել է նոր տնկիներով:
«Բոլորն են հիշում, որ այս այգու տարածքում ուզում էին բազմաբնակարան շենք կառուցել, և քաղաքապետարանի կողմից արգելվեց այդ կառուցապատումն ու մենք կարողացանք հանգստի գոտին ամբողջությամբ բարեկարգել և հանձնել մեր բնակիչներին: Բարեկարգման ծրագրից հետո շարունակաբար հետևողական աշխատանքներ են տարվել ու տարվում այգու պահպանման և այն նոր ծառերով համալրելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, այս ծառատունկի շրջանակում միայն այստեղ շուրջ 800 ծառ կտնկվի: Եվ ընդհանրապես, մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների պահպանման ու ընդլայնման ուղղությամբ աշխատանքները, որի շրջանակում առաջիկա տարիներին նախատեսում ենք իրականացնել ինչպես նոր այգիների և պուրակների ստեղծման աշխատանքներ, այնպես էլ շարունակել դեռևս չբարեկարգված հանգստի գոտիների վերականգնման աշխատանքները», - նշել է քաղաքապետը:
Հարկ է նշել, որ ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների պահպանման և ընդլայնման ուղղությամբ վերջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանի կողմից իրականացված հատևողական աշխատանքների շնորհիվ ավելի քան 35 հեկտարով ավելացել են մայրաքաղաքի ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքները՝ այն հասցնելով 862 հեկտարի: Ի դեպ, այս ծավալի շուրջ 215 հեկտարը զբոսայգիներ և պուրակներ են, որոնց գերակշիռ մասը հիմնովին բարեկարգվել կամ նոր է ստեղծվել՝ համալրվելով ինչպես նոր ծառերով ու թփերով, այնպես էլ քաղաքացիների հանգստի կազմակերպման համար անհրաժեշտ գույքով և հարմարություններով:
«Վերջին մի քանի տարիներին մենք ծրագրային հստակ քաղաքականություն ենք իրականացնում մայրաքաղաքի ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների ընդլայնման և նորերի ստեղծման ուղղությամբ, և համաքաղաքային այս ծառատունկերի կազմակերպումը ևս այդ համատեքստում է: Բացի այդ, ինչպես գիտեք, վերջին տարիներին բոլոր այդ ծառատունկերն իրականացվում են բացառապես ոռոգելի տարածքներում, ինչն իր հերթին մեծապես նպաստել է, որ տնկված ծառերի կպչողականությունը բարձր լինի: Սրան զուգահեռ, բնականաբար, նաև ոռոգման ցանցն ենք տարեցտարի ընդլայնում: Արդյունքներն, իհարկե, գոհացուցիչ են ինչպես կանաչ տարածքների ավելացման, այնպես էլ կպչողականության ապահովման առումով, բայց մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք, և առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ևս մայրաքաղաքի կանաչ գոտիների ավելացումը մեզ համար լինելու է օրակարգային խնդիր և ամենօրյա աշխատանք»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ տարեկան ծրագրերով աշխատանքներ են սկսվել նաև մայրաքաղաքի դպրոցների և մանկապարտեզների բակային ու հարակից տարածքների կանաչապատման և խնամքի ուղղությամբ: Ըստ այդմ, ընթացիկ տարում արդեն իսկ ավելի քան 40 կրթական հաստատություն ապահովվել է ոռոգման ցանցով:
Առանձնակի կարևորելով համաքաղաքային ծառատունկերին ու շաբաթօրյակներին երևանցիների ակտիվ մասնակցությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց ու կազմակերպություններին, ովքեր հերթական անգամ իրենց մասնակցությամբ ապացուցում են, որ Երևանը բոլորի մեծ տունն է և, որ յուրաքանչյուրը միշտ պատրաստ է իր լուման ունենալու այդ մեծ տան բարեկարգման և զարգացման գործում:

В рамках объявленной на 11-е ноября общегородской посадки деревьев, мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с жителями столицы посадил деревья в парке Тиграна Меца административного района Нор Норк. Депутаты НС РА Роберт Саргсян и Арутюн Карапогосян также приняли участие в посадке деревьев. Полностью благоустроенный еще в 2013 году по программе мэрии Еревана парк пополнился новыми саженцами.
«Все помнят о том, что в этом парке хотели построить многоквартирное здание, но мэрия Еревана запретила строительство, и мы смогли полностью благоустроить зону отдыха и передать ее нашим жителям. В рамках сегодняшней посадки деревьев только в этом парке будет посажено почти 800 деревьев. Мы и впредь будем продолжать работы по сохранению и расширению зеленых участков, в рамках которых в ближайшие годы планируем создать новые парки и скверы, а также восстанавливать остальные неблагоустроенные зоны отдыха»,-отметил мэр Еревана.
Стоит отметить, что за последние годы мэрией Еревана была проделана последовательная работа по сохранению и расширению зеленых участков, в результате площадь зеленых насаждений общего пользования увеличилась на 35 га и составляет 862га. Полностью благоустроенные парки и скверы занимают площадь почти 215 га.
«За последние несколько лет, мы реализовываем нашу программную политику, направленную на расширение зеленых участков в столице и создание новых зеленых территорий. В этом контексте организовывается также общегородская посадка деревьев. Как вам известно, посадка деревьев осуществляется исключительно на орошаемых участках. Параллельно с этим, с каждым годом расширяется также оросительная система. Результаты, конечно, удовлетворительны, однако нам многое еще предстоит сделать, и в ближайшие пять лет увеличение зеленых зон в столице продолжит оставаться для нас первоочередной задачей»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Придав особую важность активному участию ереванцев в общегородской посадке деревьев и субботнике, мэр Тарон Маргарян выразил благодарность всем гражданам и организациям, которые в очередной раз своим участием доказывают, что Ереван – наш большой дом, и каждый всегда готов внести свой вклад в его благоустройство и развитие.