Քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը հանդիպել է Դրագինյանի քաղաքապետ Ռիշարդ Ստրամբիոյի հետ
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Դրագինյան քաղաքի քաղաքապետ Ռիշարդ Ստրամբիոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Դավիթ Օհանյանը հատկանշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է ինչպես Երևանի, այնպես էլ վարչական շրջանների տարբեր ոլորտներում ծավալվող միջազգային համագործակցությունը: Քաղաքապետի տեղակալը նաև ընդգծել է, որ հատկապես ֆրանսիական քաղաքների հետ համագործակցությունն իսկապես արդյունավետ է եղել, ինչը պայմանավորված է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակով:
«Դեռևս 2002 թվականին Դրագինյանի և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրով կապերն, իհարկե, ակտիվացան, սակայն այսօր, կարծում եմ, այն նոր հիմքերի վրա պետք է դրվի, ինչը նոր որակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին»,-ընդգծել է Դավիթ Օհանյանը, հավելելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է աջակցելու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, զբոսաշրջության ասպարեզում փոխգործակցության խորացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար՝ Դրագինյանի քաղաքապետ Ռիշարդ Ստրամբիոն նախ հայտնել է, որ տպավորված է Երևանով և այն բազմաթիվ դրական փոփոխություններով, որոնք այս տարիների ընթացքում էլ ավելի գրավիչ են դարձրել մայրաքաղաքը հյուրերի ու բնակիչների համար:
«Մենք կարևորում ենք համագործակցության զարգացումը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Հուսով ենք, որ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի հետ մեր շուրջ 15-ամյա համագործակցությունը նոր ընթացք կստանա նախատեսվող Բարեկամության խարտիայի ստորագրմամբ»,-նշել է Ռիշարդ Ստրամբիոն՝ ընդգծելով երկկողմ համագործակցության ակտիվացման գործում Դրագինյանի Հայաստանի բարեկամական խմբի նախագահ Միշել Դերդերյանի դերը:
Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել երկկողմ փոխայցերը՝ համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:

Заместитель мэра Еревана Давид Оганян встретился с мэром коммуны Драгиньян (Франция) Ришаром Страмбио
16.03.2017
Заместитель мэра Еревана Давид Оганян встретился с мэром коммуны Драгиньян (Франция) Ришаром Страмбио и членами возглавляемой им делегации.
Поприветствовав гостей, Давид Оганян отметил, что мэрия Еревана придает важность международному сотрудничеству Еревана и административных районов столицы в разных сферах городского хозяйства. Заместитель мэра также подчеркнул, что в частности с городами Франции сотрудничество было эффективным, что в свою очередь обусловлено высоким уровнем армяно-французских отношений.
«Меморандумом о сотрудничестве, подписанным еще в 2002 году между коммунной Драгиньян и административным районом Малатяи-Себастия, наши связи, конечно, активизировались. Но уже сегодня нашим двусторонним отношениям должен быть дан новый импульс»,-подчеркнул Давид Оганян, добавив, что мэрия Еревана готова содействовать углублению взаимодействия в разных сферах городского хозяйства, в частности в сфере туризма.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр коммуны Драгиньян (Франция) Ришар Страмбио отметил, что впечатлён Ереваном и теми положительными изменениями, которые сделали город более привлекательным как для жителей, так и для гостей столицы.
«Мы придаем важность развитию сотрудничества и реализации совместных программ. Надеемся, что Хартия дружбы, которая в скором времени будет подписана с административным районом Малатия-Себастия, придаст новый импульс нашему 15-летнему сотрудничеству»,-отметил Ришар Страмбио.
В ходе встречи стороны договорились активизировать двусторонние визиты, в целях реализации новых совместных проектов.